ביקורת ספרותית על חולית - חולית #1 מאת פרנק הרברט
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 23 במרץ, 2012
ע"י איקי טרבולסקי


"חישבו על כך שאיש חרש אינו מסוגל לשמוע. והנה מהי החרשות שאינה מצויה בכולנו? מהם החושים שאין בנו המונעים מאיתנו לראות ומונעים מאיתנו לשמוע את העולם האחר הסובב אותנו."
התנ"ך הקאתולי של אורנג'


"אל לי לפחוד. הפחד הוא קוטל הבינה.הפחד הוא המוות הקטן המביא כיליון מוחלט. אעמוד בפני פחדי. אניח לו לחלוף סביבי ובעדי. וכאשר יחלוף על פני, אפנה את עיני רוחי ואראה את נתיבו. במקום שבו עבר הפחד לא יהיה דבר רק אני אוותר."
לחש הפחד מתוך פולחן בנות גשרית


"בפרידה מידידים יש עצב. מקום אינו אלא מקום. ואראקיס אינה אלא עוד מקום."
תופיר חוואט


"מסתרי החיים אינה בעיה שיש לפתרה, אלא מציאות שיש לחוותה. אי אפשר להבין תהליך על ידי כך שמפסיקים אותו. ההבנה חייבת לזרום עם שטף התהליך, להתחבר אליו ולשטוף עמו."
האם הנערצה גאיוס הלן מוהיאם


"אתם היודעים מה רב סבלנו כאן אל נא תשכחונו בתפילותיכם."
כתובת החקוקה מעל היציאה בשדה התעופה של אראקיס


"הצמיחה מוגבלת על ידי אותו צורך המצוי בכמות המיזערה ביותר. מטבע הדברים התנאי הפחות נוח מכל הוא הקובע את שיעור הצמיחה."
ליאייט קיינס הפלנטולוג הקיסר


"התתגושש בחלומות? התתמודד עם צללים? התמוש כהלום שינה? הזמן חמק ממך. חייך נגנבו. בהבלים יצאו ימיך. קורבן משוגותיך אתה."
קינה לג'אמיס מתוך שירי מואד'דיב מאת הנסיכה אירולן


"יחס של כבוד כלפי האמת הוא, קרוב לוודאי, הבסיס לכל מוסריות. לא תיתכן הופעת יש מאין. זו מחשבה מעמיקה עד מאוד אם תתנו דעתכם עד כמה 'האמת' רעועה היא"
לטו אטרייאידס הראשון


"הרוזן הביא יום אחד לאבי שפחה פלגש חדשה, ואמי שלחה אותי לרגל ולהשגיח על הנעשה. כולנו ריגלנו אחד אבי כעניין הכרחי של הגנה עצמית. כמובן שאחת השפחות- פילגשים של אבי לא יכלה להביא ילדים לעולם. אולם התככים מעשה יום ביומו רדפו זה את זה בחדגוניות מדכאה. אמי אחיותי ואני נעשינו אמניות בהתחמקות מאמצעי התנקשות מתוחכמים. אפשר שדבר נורא הוא שאני אומרת, אך איני בטוחה כלל שלאבי לא היתה יד בשום ניסיון מנסיונות התנקשות הללו. אין משפחת המלוכה דומה למשפחות אחרות. ובכן הרי לכם אותה שפחה פילגש חדשה: אדמונית כמוה כאבי חטובה ומלאת חן. היו לה שרירי רקדנית, וההכשרה שקיבלה בגירוי עצבי ניכרה בה בעליל. אבי התבונן בה שעה ארוכה בעודה ניצבת לפניו ערומה. לבסוף אמר : 'היא יפה מידי ונתן אותה במתנה'. לא תוכלו לשער בנפשכם כמה עגמת נפש עוררה התאפקותו בקרב בנות המלוכה. ככלות הכל בדקות הבחנה ובאיפוק נצפנו האיומים החמורים ביותר לחיי כולנו."
מהנעשה בבית הקיסר הפאדישח שאדם הרביעי


"מנהיג הוא אחד הדברים המבדילים אספסוף מעם. הוא המקיים את מספר האנשים שיש בהם עצמיות משלהם. אם יפחת מספרם יהפוך העם לאספסוף."
הנאיב סטילגאר


"מדע אחד ויחיד יש לו למין האנושי. מדע המצוקה."
הרוזן האסימיר פנרינג


"דומה אני לאדם שידיו היו משותקות, משוללות כל רגישות, מן היום הראשון לחייו ועד ליום שנכפתה עליהן היכולת להרגיש. ואז אמרתי 'ראו!יש לי ידיים!' אך אנשים סביבי אמרו 'מהן ידיים?'"
ג'סיקה אטרייאידס


"יומך עובר בזמזום נעים כאשר הדבורים עושות את מלאכתך."
הברון ולאדימיר הארקונן


"הגדולה הריהי חויה חולפת. לעולם אין בה עקיבות. בחלקה תלויה היא בדמיונו של המין האנושי, שמיתוסים חביבים עליו. האדם המתנסה בגדולה חייב שיהיה בו רגש כלפי המיתוס שהוא שרוי בתוכו. שומה עליו לשקף את המוקרן עליו ושומה שיהיה בו חוש של ספקנות לגלגנית. רק חוש זה יוכל לחצוץ בינו ובין האמונה ביומרותיו שלו. ספקנות הלגלגנית- רק היא תתיר לו לנוע בתוך עצמו. בלא סגולה זו אפילו גדולה אקראית עלולה להרוס אדם."
פול מואד'דיב"רבים ציינו את המהירות שבה למד מואד'דיב את צרכי הקיום ההכרחיים באראקיס. בנות גשרית יודעות, כמובן, מניין באה לו מהירות זו. למען האחרים נוכל לומר שמואד'דיב למד במהירות משום שהכשרתו הראשונה היתה בדרכי הלימדה. והלקח הראשון היה האמון היסודי בכך שהוא מסוגל ללמוד. מדהים להיווכח מה רבים הם האנשים שאינם מאמינים ביכלתם ללמוד, ומה רבים עוד יותר אלו המאמינים כי הלמידה קשה היא. ואילו מואד'דיב ידע שבכל חויה צפון לקח משלה."
מתוך "אנושיותו של מואד'דיב" מאת הנסיכה אירולןכל מילה נוספת מיותרת
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מוטי (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
חזק חזק ונתחזק אהבתי. וכל מילה נוספת מיותרת!!!!
טופי (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
נוספת.... מפני שאפשר להוסיף הרבה מאוד מילים אחרות, לדוגמא כחול בתוך כחול
איקי טרבולסקי (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
D: יש בזה משהו.
אולי המילה אחרת היתה יותר במקום.
טופי (לפני 6 שנים ו-3 חודשים)
אחרי כלכך הרבה מילים כל מילה נוספת מיותרת... :)

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ