ביקורת ספרותית על קוצר רוחו של הלב מאת סטפן צווייג
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 17 בינואר, 2012
ע"י pen


בספר הזה בחר ס. צוויג לכתוב על נושאים שמזמן לא פגשתי בספרים שקראתי,(בכל אופן לא כנושאים מרכזיים).
קוצר רוחו של הלב, לאורך יותר מ- 300 עמודיו , מתעסק בחיבוטי הנפש של צעיר רגיש ומצפוני על יושרו הפנימי, על המניעים האמיתיים למעשיו ועל כוחו הקטלני של לחץ חברתי. הפחד עד כדי החלטה על איבוד לדעת מיראת ה "מה יגידו". קוצר רוח וחוסר פרספקטיבה שאופייני לצעירים ממלאים את הספר על פניהם השונות. אחת המראות שבהן משתמש ס.צ. הוא היחס לנכים בעיני אחרים ובעיני עצמם. מה אומר הלב בצדקנותו שצריך להיות היחס וזה יוצר רחמנות משפילה,
ומה אומר האנסטינקט הטבעי. סטפן צוויג דואג להראות שאפשרית גם הגישה הרומטית אידאלית, (אבל רק קדושים מסוגלים לה). באופן אירוני נדרשה מלחמת עולם כדי לחלץ את גיבורנו, קצין צעיר ומבטיח בשם טוני הופמילר מהתסבוכת הרגשית שנקלע אליה בשל נסיונו הנואש להיות בסדר עם כולם, להיות הגון ומתחשב באחרים גם כשזה לא הסתדר עם מה שבאמת רצה ומה שבאמת היה באפשרותו לקיים.
"לא תמיד צריך להאמין במה שרוצים להאמין" אומר המספר לגיבורנו שניסה בכל כוחו לעשות בדיוק את זה והתוצאה הייתה קטלנית למושא רחמיו. חוסר יכולתו לחתוך קשר לא רצוי ולהיות נאמן לעצמו אימלל והרס גם את חיו שלו.
באשר לסגנון הכתיבה, אין ספק שהספר כתוב נפלא ובנוי לתלפיות אך גם אני ליבי לקה לפעמים בקוצר רוח. לפעמים ארכו המילים ואני בעוונותי רפרפתי.
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חמדת (לפני 7 שנים ו-2 חודשים)
תודה
omriqo (לפני 7 שנים ו-2 חודשים)
בגרסא הזאת הגופנים גדולים http://simania.co.il/bookdetails.php?item_id=214794
חמדת (לפני 7 שנים ו-2 חודשים)
לpen- שאלה :האם האותיות בספר בהוצאה הזאת של הספר היו גדולות ונוחות לקריאה ?איני שואלת סתם .לפני כמה ימים השאלתי ספר שלו מהספרייה שיצא במהדורה מחודשת וחוץ מעימוד העטיפה הכל היה שם כבעבר .אי אפשר היה לקרוא את הספר מבחינה ויזואלית ,למרות המשקפים.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ