ביקורת ספרותית על הצד המואר של הירח - ע"פ סיפור אמיתי - מעולמה של אשה צעירה במעגל הזנות בישראל מאת אנה
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 6 ביולי, 2011
ע"י יותם


קראתי את הספר כבר לפני מספר חודשים, אבל יש רושם אחד חזק מאוד שלא עוזב אותי. הספר מספר על בחורה צעירה ומוצלחת, סטודנטית, שבוחרת לעסוק בזנות על מנת לעשות "כסף קל ומהר". במשכורות שהיא מקבלת מהעבודה בזנות היא מצליחה לממן לעצמה רמת חיים שחברותיה שעוסקות במלצרות לא יכולות לחלום עליה בכלל. בספר מתוארים לבטיה ונסיונותיה למצוא את ה"נישה" המתאימה לה בתוך עולם הזנות, ולבסוף גם הנסיונות לעזוב אותו - שנגמרו בחזרתה אליו.

לדעתי הספר עושה שירות רע מאוד לנשים, לפמיניזם ולכל מי שמעורב במלחמה נגד הזנות והסחר בבני אדם. הספר, שאני לא יודע אם הוא באמת על פי סיפור אמיתי או לא - וזה לא משנה, נופל לכל קלישאה שוביניסטית מאלף השנים האחרונות. "היא בחרה בזה", "בסה"כ סטודנטית שרוצה לעשות קצת בוחטות", "זה הגוף שלה והיא יכולה לעשות איתו מה שהיא רוצה" ועוד.

נראה כמעט שאין טעם להסביר כי נשים שנמצאות במעגל הזנות לרוב לא נמצאות שם מבחירה, בדרך כלל הן סובלות (וסבלו בעבר) מאלימות פיזית ונפשית, הן נאנסות לילה לילה שוב ושוב, נמצאות בדיסוסיאציה מוחלטת ובנתק מוחלט מחושיהן ומצבן הגופני והנפשי נמצא במצב של הדרדרות מתמדת. וכמובן, הרבה כסף הן לא רואות מזה בסופו של דבר (איפשהו בין הסרסור והסמים מקהי-החושים בדרך כלל הכסף מתאייד).

לבסוף אני רוצה להמליץ על ספר שמציג בצורה אמינה יותר את עולם הזנות בישראל - "מופקרות" מאת ענת גור.
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ