ביקורת ספרותית על מודדים את העולם מאת דניאל קלמן
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 13 במאי, 2019
ע"י סימנטוב


יש הרבה אנשים מפורסמים ממפעם שכל אחד מהם המציא איזה משהו כמו בל מהטלפון או פיתגורס מהמשולש שלו או זה שהמציא את המכסה של הביוב (שהוא דוקא לא מפורסם ולא הצלחתי למצוא איך היה השם שלו). בכל מקרה אלה אנשים שהיה להם האומץ להגיד או לעשות משהו שאף אחד קודם לא עשה ואני בטוח היו הרבה שאמרו עליהם איזה שטויות הם עושים או מדברים ובכל זאת הם עשו. אבל אנחנו היום חיים איפה שאנחנו לא רק בגלל האנשים האלה. הרבה זה בגלל כל האלה שטעו יעני שגם אמרו דברים שאף אחד מלפניהם לא אמר אבל שיצא שזה באמת לא נכון. אני חושב האומץ שלהם לא פחות חשוב משל אלה שצדקו שאם לא היו הרבה אנשים עם האומץ הזה אז גם האחד שצדק אולי לא היה פותח את הפה שלו מרוב הפחד.

הספר הזה מספר על שני אנשים שהיו מפורסמים בהמצאות שלהם. אחד קראו לו גאוס והוא המציא הרבה דברים במתימטיקה וגם בפיזיקה ובעוד דברים והשני קראו לו הומבולדט שהיה חוקר ארצות (ושאני לא שמעתי את השם שלו עד שלקחתי ליד את הספר). אני חושב שהוא מראה עם האנשים האלה שלא קשור איזה בנאדם אתה לאיזה ממציא שאתה יעני אתה יכול להיות בנאדם קטן או גדול יעני קמצן או לארג' וצנוע או שופוני ואחד עם לב או רשע וכל אחד מאלה לא קשור לזה שאתה ממציא. שני האנשים האלה הם ממש לא אותו הדבר חוץ מזה ששניהם יש להם המחשבות שלהם שבשבילם הם לא צריכים להסתמך על מחשבות של אנשים אחרים והם מעצמם יודעים מה שנכון.

ועם כל זה עוד דבר שהספר מראה לך זה שלא חשוב אם אתה גאון הכי הכי בעולם. בעוד מאה שנה כל ילד ידע את מה שאתה יודע בכלל בלי שיתאמץ וגם ידע הרבה יותר ממך יעני אנחנו בסך הכל נקודה קטנה וכל אחד שחושב על עצמו שהשמש זורחת מאיפה שאומרים אצלו יכול לעשות ברקס רגע ולהסתכל ככה על העולם ויבין מה בדיוק הגודל שלו. אני חייב להגיד שאני רואה את זה אפילו עכשיו שיש לי חבר עליו השלום שהיה לו בדיוק המחלה שיש לי לפני בערך שש שנים ולא היה אז התרופות שיש עכשיו וכל הזמן עובר לי בראש המזל שיש לי וגם אני שמח מתי שאני חושב על המזל שיהיה לאלה שיהיה להם המחלה הזאת בעוד כמה שנים ובכלל יקחו כדורים כמו אנטיביוטיקה כמה ימים והכל יעבור להם.

אני לא נותן לו הרבה כוכבים כי בסך הכל הוא היה נחמד אבל לא לקח את עצמו ברצינות אז גם אני לא לוקח אותו יותר מידי ברצינות.
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Rasta (לפני שבוע)
ספר על ממציאים ומגלי ארצות, קנית אותי, תודה על הסקירה סימנטוב.
בת-יה (לפני שבוע)
זה ספר מצויין !!! 5 כוכבים +
כרמליטה (לפני שבוע)
תודה סימנטוב. כתבת נפלא. בפיסקה האחרונה, יש מן האמת, ובכל זאת אנחנו זוכרים את המגלים והממציאים הגדולים כמו ניוטון, אדיסון, איינשטיין ואחרים, שלא לדבר על ארכימדס.

והכי חשוב - הרבה בריאות.
yaelhar (לפני שבוע)
לפעמים, נראה לי, שווה לקחת ברצינות דווקא את מי שלא לוקח את עצמו יותר מדי ברצינות.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ