ביקורת ספרותית על בביתו במדבר - ספריה לעם #443 מאת מאיר שלו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 11 ביולי, 2018
ע"י סדן


פעם , לפני שנים, חשבתי שמאיר שלו הוא עיתונאי מבריק ושנון, אבל משום מה לא נמשכתי לקרוא את ספריו. התחלתי לקרוא אותו רק בשנים האחרונות ובאופן מוזר קראתי את הספרים היותר חדשים שלו (כמו למשל "יונה ונער" ו"שתיים דובים") לפני שקראתי את ספריו הישנים. והנה כמו שלעתים קרובות קורה אצלי. התחלתי לקרוא במקרה את סיפרו זה של שלו, לאחר שהיה שנים רבות בספרייתי ואפילו לא הצצתי בו ולפתע נשביתי בקסמו!
הספר קרוי "בביתו במדבר"; ומדובר אכן באדם מיוחד, שחי בבגרותו במדבר ועובד לפרנסתו בענייני מים.
אבל למעשה, המדבר הוא רק חלק קטן מהעניין; רוב העלילה (אם אפשר לקרוא לכך עלילה) מתרחשת דווקא בירושלים של פעם. אותה ירושלים הקטנה המנדטורית ושל שנות החמישים, על המוסדות המיוחדים שהיו בה כמו למשל "בית חינוך לעיוורים" "בית היתומים" "גן החיות התנכי" בתי החולים שרובם נעלמו בתקופתנו או שינו את מיקומם. ובוודאי שמוסד כמו השוק של מחנה יהודה שפועל ומצליח עד היום. מבחינה טכנית המספר הוא גיבור הספר שמספר לנו בגוף ראשון על ילדותו באותה ירושלים
במשפחה "מיוחדת" עם סבתא, אמו, שתי דודות ואחותו, שכולן מגדלות אותו ומטפלות בו כשהוא היחידי ממין זכר במשפחה, מכיוון שכל הגברים במשפחה נהרגו בצורות שונות ומשונות...
וכך קופצת העלילה בפלאשבקים תמידיים מחייו הנוכחיים של "המספר" במדבר לאותה ילדות עם סיפוריה הקטנים וסודות שונים ואפלים שהולכים ומתגלים תוך כדי הסיפורים השונים.
וזה מאוד יפה ומיוחד כי מה שאנחנו חושבים שאנו יודעים בתחילה, איננו דומה למה שמתגלה לנו אחר-כך, בדיוק כמו שאותו הילד התמים שהוא "המספר", לומד פתאום דברים חדשים על החיים...
שלו, שבביוגרפיה שלוֹ אכן גדל בירושלים, מגלה בה בקיאות אמיתית ובמיוחד ב"טיפוסים" השונים שלוקחים-חלק בעלילה ולהם מקצועות שחלקם חלפו מן העולם כמו; סתת ידני באבן, חלבן, מורה (עיוורת) לעוורים ועוד ועוד.
לשלו יש רגישות נפלאה ללשון. גיבוריו שהעברית של רובם, לא הייתה השפה הראשונה שלהם, מדברים בשגיאות מצחיקות והוא מביא את אותה העברית כפי שהיא, עם אותן השגיאות... מצד שני, חלקים בספר כתובים כמו שירה ומצאתי את עצמי לפעמים משתעשע ברעיון לקחת קטע מסוים שיכול היה להיות שיר מקסים בפני עצמו ולנקד אותו... (כידוע עם או בלי קשר, אביו של שלו – יצחק שלו היה משורר מוערך בזכות עצמו)
בקיצור, אהבתי מאוד את הספר ולדעתי הוא אחד מהטובים שבספריו ואני ממליץ עליו מאוד!
24 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רן (לפני 3 חודשים)
תמיד משמח לראות עוד קורא שמתלהב מספריו של שלו, הרומנים שלותמיד היו תחת הקטגוריה של "בורא העולמות" והכתיבה הקולחת שלו כל פעם מדהימה מחדש (למרות שלא את כל הרומנים אהבתי)
על מאיר שליו אני תמיד אומר שאפשר גם לפתוח את ספריו באמצע ולקרוא אותם ולהנות במידה לא פחותה.
בכל מקרה תמיד חשוב לזכור שגדולתו היא גם בספרי הילידים שהוא כותב שהן יצירות לא פחות חשובות ותורמות לחינוך של דור חדש של קוראים.
shauil (לפני 4 חודשים)
הטוב בספריו לטעמי
סדן (לפני 4 חודשים)
תודה רבה רבה תודה מקרב-לב לכל המגיבים על התגובות (שבחלקן ממש מרתקות). דרך-אגב זה אמנם לא בגללי אלא בגלל אשתי; אבל העותק שיש לנו בבית, חתום עם הקדשה ע"י מאיר שלו בכבודו ובעצמו.
מחשבות (לפני 4 חודשים)
שלו הוא בחמישיה הפותחת, לא שאני מתחייב מיהי אותה חמישיה. בכל מקרה, כל ספר של שלו הוא ארוע.
אנקה (לפני 4 חודשים)
לסדן, לטעמי, שלו הוא אחד מטובי סופרינו.
אנקה (לפני 4 חודשים)
מחשבות, שם של להקה ישראלית :) נראה לי שכשראית את התמונה של הגברת עם לנז'רי במרפסת התבלבלת בשמות. חחחח..
ישי (לפני 4 חודשים)
הסנדוויץ' של אברהם הסתת.. החיתוך המדויק של המרכיבים ולחץ המשקל שסוחט מחד כל טיפת טעם ומיץ ומערבב ביניהם מאידך...שלו מזמן היה צריך לכתוב ספר מתכונים ארץ ישראלים שהוא משלב בספריו.
בת-יה (לפני 4 חודשים)
מחשבות, התבלבלת בדמות אליה פנית -:)
ולעניות דעתי כנראה היה כאן בלבול עם "כימים אחדים", אבל אולי גם אני טועה.
מחשבות (לפני 4 חודשים)
חמדת, מה זה באחרית הימים?
חמדת (לפני 4 חודשים)
המלצה לקרוא את ספריו "עשו" ," באחרית הימים","רומן רוסי",אני בטוחה שתיהנה מהם. קראתי את כל ספריו לדעתי הספרים הישנים הם המרגשים ביותר שלו.
מחשבות (לפני 4 חודשים)
יפה. אני קראתי את כל שבעת הרומנים שלו והם נעו בין חמישה כוכבים לחמישה כוכבים זוהרים. גם גינת בר נהדר. זהו שלו וזוהי שפתו המושלמת, והוא לא נועד למיטיבי מויס את מוסו.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ