ביקורת ספרותית על בביתו במדבר - ספריה לעם #443 מאת מאיר שלו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 19 בספטמבר, 2018
ע"י GNOLT


ביליתי את יום כיפור בביתו במדבר ללא רגע דל אחד של שעמום וללא יכולת לעצור את רכבת הקריאה הדוהרת.
מאיר שלו מספר את סיפורו של רפאל , מילדותו בירושלים ועד בחרותו בביתו, במדבר, בשפה עשירה, ארץ ישראלית, שלווית אופיינית.
חושף לנו טפח ומסתיר טפחיים, יוצר פסיפס של אירועים ותקופות הנארגים יחד בחוטי הזמן, לעיתים עם קושי בהבנת התקופה המתוארת. האם זהו תיאור מהתקופה הנוכחית או מהעבר.
העלילה חושפת את ירושלים של פעם, מאכלים פשוטים שאתה מתאווה לאכול ומעוררים את בלוטות הרוק כבר בזמן הקריאה (אני צריך לנסות להכין פעם את סנדביץ׳ הסתתים), חיי הסתתים ומונחים מעולמם (כפי שכבר עשה שלו בהצלחה בעבר עם האופים, החקלאים וכו׳) ואפילו היכרות עם הארינמל שמשכה אותי לראות מספר סרטונים ביוטיוב כדי להבין טוב יותר את המתואר.

שלו טווה ביד עדינה ומרפרפת את תהליך גדילתו של רפאל בצילה של האישה הגדולה (מונח שטבע בספר המייצג את חמש הנשים שעטפו אותו בשנות ילדותו), וכצייר אומן מתווה במכחולו שכבה אחר שכבה של אירועים ותקופות שחושפות בפנינו טיפין טיפין את תהליך התפכחותו של רפאל מהתמימות הילדותית דרך היחשפותו לאירועים שונים אותם אינו מבין, עד ההכרה באמיתות, בבגידות, ובבחירתו בביתו האמיתי, במדבר. תוך כדי התרת השאלות והסודות המשפחתיים.
נקודה נוספת לציון , לאורך כל הספר לא נמסרים שמותיה של האישה הגדולה, אלא נחשפים בנקודה אחת מסויימת, ממש לקראת סופו של הספר, בה בעצם הקורא עצמו יוצא מחושך לאור, במקביל לגיבורי העלילה.

מאוד מומלץ, משאיר טעם של עוד. אולי צריך לנסות את הסנדביץ׳ הזה עכשיו... :-)
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חני (לפני 8 חודשים)
דמויות הנשים מאוד חזקה בסיפורים שלו. תמיד זה על יחסים. זוגיות, זה נראה שדרך הכתיבה הוא מלבן דברים לא פתורים עם עצמו.אהבתי את הסקירה.
ישי (לפני 8 חודשים)
תנסה את הסנדביץ, מתכון מנצח :)
ירי (לפני 8 חודשים)
בדיוק כך
מחשבות (לפני 8 חודשים)
כל שבעת הרומנים של שלו נעים בין חמישה כוכבים זוהרים לבית מופת, כולל גינת בר. בחירה ראויה ליום כיפור.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ