ביקורת ספרותית על בניגוד להוראות היצרן מאת עידית אלנתן
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 13 ביוני, 2017
ע"י אור קרן


ליאנה היא רווקה בת שלושים ומשהו, וחוץ מזה שהיא עורכת לשונית במקצועה ושהיא גרה ביפו, שלה יש מקום מכריע בעלילה על רקע המהומות שפורצות בה, ליאנה היא לחוצת חתונה. שאיפתה העיקרית בחיים היא למצוא חתן ראוי שישכיח ממנה את שנות הבדידות והדייטים הכושלים. אבל מה לעשות, והחיים הם לא בדיוק תוכנית כבקשתך, ובמקום בעל, שני יצורים אחרים לגמרי מתנחלים לה בבניין: הומלס וחתול רחוב. ואז, דווקא אז, כשרע לה ומר לה והחיים שלה בזבל, כשהיא זועקת למשא קל יותר ולכתפיים רחבות יותר, כשהחלומות שלה מתנפצים והייאוש שלה מרקיע שחקים, דווקא אז מבצבצת לה ככה מבין הריסות חייה הזדמנות להתחלה חדשה ומבטיחה.

בגב הספר כתוב שהוא "רומן קליל ומשעשע". בדרך כלל אינני אוהב הגדרות כאלה אבל כאן אני חייב לומר שההגדרה קולעת. הספר באמת קליל ומשעשע, אבל במובן הכי חיובי של המילה. הוא מצחיק ועצוב בו זמנית, לעתים הוא שנון והוא מאוד חינני. מה שקצת קשה לומר על הגיבורה שלו, שמדי פעם קצת עצבנה אותי. בגב הספר כתוב עליה "קשה לה לאהוב אבל קשה לא לאהוב אותה". ובכן, לא לגמרי מדויק. ליאנה מלאת טרוניות על כל העולם: על השכנים המעצבנים, על הדייטים הכושלים, על החתול המציק ועל כל הסובבים אותה, אפילו עיוורים תמימים... "הרמזורים תקתקו כל הזמן, וזה הוציא אותי מדעתי. כמה עיוורים כבר יש שצריך לעשות בשבילם כל כך הרבה רעש?". טוב, יש לה גם חוש הומור והיא די עוקצנית, אבל לפעמים היא גם קצת מעצבנת, וזו אולי החולשה המרכזית של הספר. "בבוקר קמתי ליום הולדת סטנדרטי, שבו אני מתבאסת מהגיל, תוהה עוד כמה שנים אציין יום הולדת לבד ומתפללת שהיום המתועב הזה יעבור מהר. לא בא לי שיתקשרו אלי לאחל לי מזל טוב. זה בכלל לא מזל טוב".

אבל אז החיים ילמדו אותה ששמי שעסוק כל הזמן בהתבכיינות על חצי הכוס הריקה שלו, לא יישאר בידיו זמן למלא אותה.. החיים הבלתי צפויים ילמדו אותה גם שהם לא מתנהלים בדיוק לפי הוראות היצרן, אבל לפעמים מעז באמת יוצא מתוק ומתגלים לפתע פתחים בלתי צפויים שנקרים בדרכנו ככה פתאום ומאפשרים לנו לצאת לדרך חדשה. ככה, בלי להתכוון ובלי לתכנן.35 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אור קרן (לפני 11 חודשים)
ערגה, תודה רבה.
ערגה (לפני 11 חודשים)
מתומצת, וכמו שאומרים כותבי השירה - מהודק ועם זאת נותן רקע ומושג על הספר.

סיקרנת :)
שונרא החתול (לפני 11 חודשים)
וגם אין פסול במה שכתבת. כתבת שהביקורות של יעל הר ענייניות והסברת שענייניות לדידך היא כשאין גלישה לסיפורים אישיים ארוכים.
אני מוסיפה את חתימתי גם על זה וגם על כל המחמאות האחרות שנתת לה.
אור קרן (לפני 11 חודשים)
צודקים לחלוטין ואני מתנצל. יש כאן הרבה כותבים מוכשרים ואין פסול בשילוב סיפורים אישיים בביקורות.
סקאוט (לפני 11 חודשים)
מסכימה עם עמיר.
(לפני 11 חודשים)
מה רע, אור קרן, בגלישה לסיפורים אישיים או נארכה שמשתלבים עניינית בביקורת ונותנים לביקורת חותמת אישית מעניינת / מרתקת / מרגשת / משעשעת / תובנות לחיים / ערך מוסף / העמקה וחכמה / חלקם או כולם או אחד מהם - מה רע ?

יש כאן לא מעט כותבים וכותבות טובים ומעניינים - יעלהר היא אחת מהם. ולדעתך - הטובה ביותר.
אור קרן (לפני 11 חודשים)
טוב, לא רציתי להביך אותך ולכן המעטתי במחמאה. למעשה, את לא אחת הכותבות הטובות ביותר אלא הטובה מכולם. הביקורות שלך תמיד ענייניות - בלי גלישה לסיפורים אישיים ארוכים שמאפיינים ביקורות רבות כאן, והן גם מעמיקות וחכמות. ותמיד עם איזה ערך מוסף ותובנות לחיים.
yaelhar (לפני 11 חודשים)
תודה רבה, אור קרן, על המחמאה שהלואי והיתה מגיעה לי...
אור קרן (לפני 11 חודשים)
יעל - מחמאה גדולה בשבילי, מאחת הכותבות הכי טובות כאן.
מחשבות - תודה רבה.
פואנטה - תודה רבה. נראה לי שאם עיוורים מתעצבנים על זה (מסיבות מוצדקות), זה קצת אחרת מאשר אנשים רואים מתעצבנים על זה (מסיבות שלא מן העניין...)
כוורן - יש משהו בדבריך...
הכוורן (לפני 11 חודשים)
"החיים הבלתי צפויים ילמדו אותה גם שהם לא מתנהלים בדיוק לפי הוראות היצרן" - אם נניח שהיצרן הזה הוא הבעל הבית שם למעלה , הם מתנהלים בדיוק לפי הוראותיו . רק חבל שלפעמים הוא מוריד עלינו גשם זלעפות וגם צוחק עלינו על הדרך ...
פואנטה (לפני 11 חודשים)
קליל ומשעשע.
(הערת שוליים: אני קראתי שיש לא מעט עיוורים שמתעצבנים על הרמזורים המתקתקים לא פחות כי הצפצופים האלה מפריעים להם לשמוע את המכוניות בכביש ועושים יותר נזק מתועלת)
מחשבות (לפני 11 חודשים)
יופי של סקירה לספר מהנה.
yaelhar (לפני 11 חודשים)
נהניתי לקרוא את הביקורת.
אם יזדמן לי הספר - אקרא בזכותך.
אפרתי (לפני 11 חודשים)
מצד שני, אם הוא חובב כוסברה למה שהוא יסתפק בחסה פשוטה ועממית? בית זה לא הכל בחיים אם אתה אוהב גורמה.
שונרא החתול (לפני 11 חודשים)
בשביל מה צב צריך שיאמצו אותו? הוא בערך היצור היחיד בעולם שבחיים לא יהיה הומלס.
אפרתי (לפני 11 חודשים)
צב, היא נשמעת לי די מעצבנת, לא היית רוצה להיות דייר אצלה אפילו אם יש לה כוסברה.
צב השעה (לפני 11 חודשים)
חבל שחוץ מחתול היא לא אימצה גם איזה צב.
אור קרן (לפני 11 חודשים)
אירית - תודה רבה.
שונרא - חן חן. והצחקת אותי עם תגובתך השנונה... בלי לעשות ספוילר, בואי נאמר שהחתול רחוב המקסים ילמד אותה דבר או שניים על החיים וגם היחס שלה לחתולי רחוב ישתנה מן הקצה אל הקצה, מעוינות וסלידה ל- "הוצאתי את ג'ננה מהסל, ליטפתי אותו קצת, נתתי לו נשיקה ושמתי לו אוכל".
חני - תודה רבה.
חני (לפני 11 חודשים)
אהבתי!
שונרא החתול (לפני 11 חודשים)
בלי לעשות ספויילר, האם בסוף היא התחתנה עם החתול ונולדו להם ילדים משופמים ומגרגרים?
ביקורת מקסימה שעושה חשק לקרוא את הספר - במיוחד בגלל החתול.
תודה. נהניתי מאוד.
אירית (לפני 11 חודשים)
אור קרן - חד קרן...
ביקורת משעשעת ושנונה, שרק בגללה אקח בחשבון לקרוא את הספר הזה שהוא בבחינת חטיף מרענן בין הארוחות .
תודה .

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ