ביקורת ספרותית על המלשינים - רומן בקולומביה מאת חואן גבריאל ואסקס
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 16 במאי, 2017
ע"י דרור ניר קסטל


*ספוילרים*: לטעמי, מדובר באחד הספרים המורכבים שקראתי אצל סופרים בני זמננו. העלילה מתארת בן של מורה לרטוריקה הכותב ספר על פליטה יהודייה מגרמניה. אביו מתעב את הספר ואף כותב מאמר קוטל בעיתון על הספר של בנו. עם הזמן מתברר שהשנאה היא לא ביקורת ספרותית גרידא אלא מעלה פרנויה שיתגלה מעשה של האב שהלשין על אב חברו ברשימות השחורות בקולומביה (שהם למעשה מקארתיזם לנחשדים בנאציות במקום בקומוניזם).

בתחילת הספר האב כועס על סטודנט שאומר שנאום מסוים הצליח בגלל הרעיונות שבו. הוא מגנה את זה ואומר שכל ההשפעה היא האמצעים הרטוריים. אבל לא ניתן להפריד בין הרעיונות למילים ולכל יש השפעה. הספר של הבן פותח מעין תיבת פנדורה המגלה באיטיות דמויות נוספות המדווחות על האירוע ומקדמות את העלילה. בחלק השני מתברר שהספר "המלשינים" בעצמו שימש מודיע שכזה על אירועים שאולי היה עדיף שנשארים פרטיים. הוא גם לא משחרר אותך בקלות בסגירת מעגל. אתה צריך להסיק בעצמך מתי למילים יש השפעה, מה יש לחשוף ומה אין לחשוף.

בעיניי הספר היה קולח, למעט עודף פירוט, מעניין ומקורי בנושא שלו, מעורר מחשבה וחוסר נחת.
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אספנית כפייתית (לפני שנה ו-2 חודשים)
זה מה שחשוב בסופו של דבר :)
דרור ניר קסטל (לפני שנה ו-2 חודשים)
לאספנית קראתי את הביקורת שלך, ועם שאר הביקורות השליליות היית טריגר לכתיבת הביקורת שלי. זה ספר שקראתי מאוד לאט, שניים-חמישה עמודים, אבל בסופו של דבר השתלם לי.
אספנית כפייתית (לפני שנה ו-2 חודשים)
לא הצלחתי לסיים את הספר הזה אני חושבת שזנחתי אותו בסביבות עמוד 50, נטו מכתיבה מפורטת יתר על המידה. כל כך התקשיתי להבין מה קורה. גם הכתיבה הייתה מאוד מסורבלת והקשתה עליי.
דרור ניר קסטל (לפני שנה ו-3 חודשים)
יש דמיון כי הם לטיניים ויש תחכום ספרותי, אבל ואסקס, בניגוד אליהם, כותב מאוד ריאליסטי. אז לא הייתי ממליץ אוטומטית לחובבי בורחס ומרקס
דני בר (לפני שנה ו-3 חודשים)
מסקרן מאוד, ועל פי תקציר העלילה, יש כאלה ש"מזכירים בנשימה אחת את ואסקס, הסופר, עם גבריאל גרסייה מארקס, וחורחה בורחס,"- וזו בהחלט מחמאה גדולה!!

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ