ביקורת ספרותית על בית הקפה של נורה אפרון מאת ורד שנבל
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 28 בדצמבר, 2016
ע"י מזי


חיי רצופים באכזבות, חלקן הגדול מהורי, חלקן מעצמי בגין דברים שעשיתי. אך האכזבות הגדולות ביותר שלי היו מחיי האהבה שעד לפני שנה בערך לא השכלתי לשמר. תמיד יחסתי לבני זוגי משמעות חד פעמית, כאילו הם היו ניסיון עלוב שאין בו מראש סיכוי להצלחה. את האכזבות האלו ייחסתי כמובן לצד השני, זה מעולם לא התאים לעמוד בסטנדרטים של אחת כמוני. לשווא הייתי בוחרת את הנכשלים ביותר מבין מחזרי, מבקשת, כמעט מתחננת שהקשר לא יצלח. ברגעים מסויימים בהם היתה נופלת עלי תחושה סנטימנטאלית הייתי נזכרת שגם בי יש מעט אשמה, אז הייתי מתנחמת בגביע גלידה קר, במחזר חדש שהיה עומד בפתח או בספר טוב שהיה משכיח ממני כל כאב.
את בעלי שיזכה לחיים ארוכים אני חייבת לטעות שעשיתי, בחירה לא מוקפדת. תחילה ניסיתי שהקשר יכשל כפי שהיה טוב לי עד כה, אך הוא לא הניח לכך להתרחש. חזק מידי, טוב מידי, אחד שיודע מהי אהבה אמיתית. לשכשנכנע לבסוף לשגעונותי ויצא מן הדלת מבלי שוב נחה דעתי לרגע. אחר כך ניסיתי לחזור אל המוכר, אל הגלידה והספרים, אל מאהב חדש, לשווא, משהו אכל בתוכי ובער. יתכן שהתבגרתי. כמיהה, געגוע עז, רצון לוותר על חיי כדי שישוב אלי. למזלי הטוב שבבעלי לא נגמר עת יציאתו מביתי והוא שב אלי ימים אחר כך. כנראה שגם לגברים יש כמיהה שכזאת לאהבה, לביחד, על כך אני חושבת לא מעט ושמחה היום בחלקי.
בספר בית הקפה של נורה אפרון מיטיבה הסופרת ורד שנבל לתאר במילותיה את תחושות הבדידות והביחד של שלושה ישראלים אשר עוזבים את ישראל לטובת חיים בניו יורק. בספר שבאמת כתוב באופן מרגש וחודר מתוארים חייהם של השלושה בישראל ובעיקר את שברון הלב שבסופו של דבר מוביל לעזיבתם את הארץ. השלושה, לכל אחד סיפור אחר ,נפגשים בארץ זרה ובעקבות פגישתם מתרחשים בהם תהליכים ממיסים אשר מובילים להתקרבות יוצאת דופן, כזאת שכולנו מייחלים לה. לא מפגש חברים אלא הדבר האמיתי.
את בית הקפה של נורה אפרון קראתי לפני מספר ימים בלבד, דומה שאם היה פוגש אותי הספר בזמן אחר בחיי התייחסותי אליו היתה שונה, יתכן אף שלא היתי מבקרת אותו באהבה כל כך גדולה. יחד עם זאת, אינני מצטערת ואף להפך על כך שמילותיה של שנבל כמו גם העיתוי בו נפגשתי עימן התקיימו רק כעת.
בקיצור, ספר נפלא לנשים כמוני שכבר מצאו את מה שחסר להן אך לא ידעו כיצד להגדיר אותו עד כה.
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רויטל ק. (לפני שנה ו-10 חודשים)
כתבת יפה ומרגש.
כרמליטה (לפני שנה ו-10 חודשים)
כתיבה נפלאה ומרגשת.
תודה.
מזי (לפני שנה ו-10 חודשים)
תודה לכולם על התגובות מודה שקריאת ספרים מוציאה ממני הרבה אמוציות
לי יניני (לפני שנה ו-10 חודשים)
איזו חשיפה...מעניין מה שהספר עשה לך. אני קראתי וסקרתי אותו. מעניין שכל אחד מושפע ממנו אחרת. מסכימה איתך שמוטיב הבדידות חזק כאן מאוד. תודה
דני בר (לפני שנה ו-10 חודשים)
מי צריך בכלל לקרוא את הספר כשהביקורת לכשעצמה היא סיפור חיים כן, חושפני וכשהכותבת באה חשבון עם עצמה בפתיחות שכזו?
מזי (לפני שנה ו-10 חודשים)
בסוף אני עוד אסמיק וזה דבר נדיר אצלי
מחשבות (לפני שנה ו-10 חודשים)
את הספר לא קראתי, אבל אני קורא אותך ומתפעל.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ