ביקורת ספרותית על הקבוע היחידי מאת יואב בלום
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 7 בנובמבר, 2016
ע"י On The Road


זוהי הפעם השלישית שאני מסיים לקרוא ספר של יואב בלום, והחוויה היא בד"כ זהה... תחושת פספוס והחמצה ועם זאת הנאה צרופה. האם שתי התחושות יכולות לחיות זו עם זו בשלום?
אין ספק שבהבאת רעיון חדשני ומעניין, ושילוב אותו רעיון בעולם שלנו כיום יואב בלום הוא פשוט אמן. מצליח לשלב את המציאות עם הדמיון בצורה טבעית ובטוחה בעצמה, כך שהספר לא מרגיש כמו פנטזיה או מד"ב רחוקים ממני, אלא כמו כל רומן אחר שמדבר על המציאות שלנו כיום, רק עם טוויסט.

ואחרי עולם של אנשים שיוצרים "צירופי מקרים" ועולם בו אתה יכול לשתות חוויות וזכרונות, הגענו לעולם שבו כל אדם יכול להתחלף לכל גוף שהוא רוצה בעולם, הנפש והגוף הם שני כלים נפרדים, האם נפש יכולה להסתדר בלי הגוף הקבוע שלה? שאלה מעניינת ומעוררת מחשבה שמנקרת לנו במוח לאורך כל הקריאה. ויואב יוצר עולם שלם סביב אותו רעיון, ספרים שהדמויות קוראות שהנושא כלול בהן (ספרי מתח,דת,משפט שמתעסקים בסוגיה) סרטים (קומדיה משוגעת על התחלפות בלתי רצויה, או דרמה סוערת על מאהבת שנכנסת לגוף של האישה). מחוקים קפדניים (מה יעשה אדם ברכושו של גוף אליו הגיע) ועד מקרים יום יומיים (התנדבות להשתכן בתוך גוף משותף, כדי שהחולה יוכל לחוות קצת חופש או קולקטיב של אנשים שמחליפים גופים אקראיים). כל אלה יוצרים עולם שלם מגוון ועשיר. אך בזה מתעסק הספר לצערי הרב. ההתפתחות העלילתית היא פרט שולי בתוך מארג הפרטים שנשזר בספר. מאין הערת שוליים קטנה, וגם הדמויות הן רק כלי כדי לייצג עולם ורעיון גדול יותר. ונכון באמצע הספר יש טוויסט שמשנה את כל מה שחשבנו, אך גם הוא לא מרגיש כ"כ משמעותי, כי אין לו חשיבות. החשיבות היא הרעיון שעומד בבסיס הספר. וככה גם הסוף שאמור להשאיר אותנו עם פה פעור, משאיר אותנו עם פרצוף חמוץ. כי הוא מרגיש תלוש מהמציאות, הרי לא הייתה עלילה לאורך כל הספר, אז מה אכפת לי מהסוף? לא נקשרתי לדמויות, העלילה הגיחה לביקורים קצרים פעם בכמה עמודים. אז לא ישנה לי מה יקרה בסוף, מבחינתי הכל מתקבל, גם אם אסטרואיד היה מגיח משום מקום ומשמיד את הכל, וגם אם כל האנשים היו הופכים לסלט ירקות.

ובכל זאת הבאתי לספר ארבעה כוכבים, כי מההנאה אי אפשר להתעלם. העניין וההתעמקות בפרטים שעניין ההתחלפות יוצר בעולמנו כתוב בצורה מעניינת, מצחיקה, מעוררת מחשבה ומיוחדת. אבל אחרי שהספר נסגר, ואנחנו ממשיכים בחיינו אל הספר הבא, נצא עם משהו מהספר הנוכחי? אני בספק. אולי עם התיאבון לספר על דמויות ועלילה שלמה ומפותלת...
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
On The Road (לפני שנתיים)
זיהוי יפה שונרא, הוחמאתי :) אני לא יודע אם הוא נענע, יותר כמו התלמיד עם הפוטנציאל הבלתי ממומש, כבר ספר שלישי שאני מרגיש ככה...

לי יניני (לפני שנתיים)
אפרתי גם אני
אפרתי (לפני שנתיים)
התחלתי להסתקרן בנוגע אליו.
שונרא החתול (לפני שנתיים)
מזל שזיהיתי את התמונה שלך. איתי, נכון? תתחדש על השם ושיהיה לך מעניין on the road.
נראה לי שיואב בלום הוא סוג של נענע - או שאוהבים או שלא. אין אמצע.
ובטח יש רשימת המתנה בלתי אפשרית לגוף של בר רפאלי וגל גדות :-)

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ