ביקורת ספרותית על הקבוע היחידי מאת יואב בלום
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 24 בספטמבר, 2018
ע"י Mero


הקבוע היחידי, יואב בלום

סוגה: מד"ב
במילה אחת: נפש מחפשת גוף
דירוג: 5 כוכבים. התלבטתי בין 4 ל – 5 רק בגלל כמה פרקים בודדים שרמת הניסוח שלהם הייתה נמוכה לטעמי (כאילו מישהו תימלל שיחה בשכונה) אבל המקוריות של הספר ניצחה.

בקצרה: מאז הומצא צמיד ההתחלפות, החיים השתנו. עכשיו כולם יכולים להתחלף - לנדוד בלחיצת כפתור אל גופו של מישהו אחר, בזמן שהוא עובר לגופך, למשך דקות, שבועות או שנים.
במקום לטוס עד תאילנד, אפשר לקפוץ אל תוך מישהו שנמצא שם על חוף הים. במקום להסביר לרופא מה בדיוק אתם מרגישים, הרופא מתחלף איתכם לרגע ופשוט יודע. ועוד לא דיברנו על מאמני הכושר, שיריצו את הגוף שלכם בזמן שאתם שותים בירה על המרפסת שלהם.
אלא אם כן קוראים לך דן ארבל. במקרה הזה אתה האדם היחיד בעולם שאינו מסוגל להתחלף, שנשאר קבוע, תמיד בתוך גופו שלו.
העניינים מסתבכים כאשר אישה שדן אינו מכיר נפגעת לנגד עיניו מכדור של צלף, רגע אחרי שסיפרה לו שהיא בעצם אהובת ילדותו בגוף אחר. דן מוצא את עצמו במרכזה של תעלומה ויוצא לגלות מי ירה בה, ובעיקר למה. הקבוע היחידי מתרחש בעולם שהמצאה אחת קטנה וגאונית שינתה אותו כליל והציתה מחדש שאלות ישנות על גוף ונפש, על זהות ועל אהבה.

מד"ב: מהסוג הקליל אבל לא מציאותי (התחלפות) גם בעוד 200 שנה. העברת תודעה בין גופים כאשר הנפש המקורית חווה את הגוף הזמני. שאר העלילה היא במציאות של היום. מתאים גם לבעלי פוביה למד"ב.

מתח: הספר, לדעתי, לא מתיימר להיות מותח ולכן לא צפוייה אכזבה מכך שאינו מותח. מה שמחזיק את הספר זה לא המתח אלא השאלות הפילוסופיות והרעיון המבריק של ההתחלפות.

טכנולוגיה: מעבר לצמיד ההתחלפות, הטכנולוגיה היא ממש המציאות של לפני 3 שנים.

אלימות: אין

PG: ספר בטוח לבני 17 ומעלה, לא זוכר יותר מכמה אזכורים קלים על סקס.

מתאים ל: אוהבי שאלות פילוספיות על נפש וגוף האדם, בלי להעיק, והומור מאוד קליל (לא לצפות לצחוק מתמשך).

קריאה חוזרת: אולי בעתיד הרחוק.

ספרים נוספים בסגנון (שקראתי): לא אותו סגנון, אבל כבר העליתי ביקורת על הרעיון של הכפילים/שיבוטים/הטבעת תודעה בספר אנשי הכבשן של דייויד ברין ובמידה מסויימת בספר פחמן משודרג של רי'צרד מורגן (שגם מתעסק בהעברת תודעה למרות שהוא ספר שונה לגמרי).

סיכום: וואו, איזה רעיון מבריק. מה שיפה בספר הזה שהוא מקורי, לא זוכר שקראתי משהו דומה. בחצי השני של הספר יש לא מעט טוויסטים של התחלפויות שבאים לידי ביטוי גם בתזמון כרונולוגי מבריק. המחשבות הפילוסופיות הגורמת לך לחשוב על גוף ונפש שוות את קריאה הספר הזה. גורלו של ארבל בסוף מאוד מחוכם.

הערה לעורכים - חבל רק שבחלק הראשון העריכה הלשונית פספסה כמה עמודים – הרגשתי שאני קורא טקסט של נער מודרני הכותב כמו שהוא מדבר (עברית שטוחה). בחלק השני הכתיבה הייתה פחות עממית ויותר מקצועית לטעמי.
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Mira (לפני 8 חודשים)
MERO ממליצה לך עוד ספרים של יואב בלום, בכל אחד יש טוויסט מעניין.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ