ביקורת ספרותית על בדרכים - המגילה המקורית מאת ג'ק קרואק
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 2 ביולי, 2016
ע"י On The Road


"קראת את הספר מיום ראשון 12/05/13 עד יום שבת 02/07/16."
עם המשפט הזה אני חותם את מסעי בדרכים לעת עתה.

הספר התגלגל לידיי במקרה, כשהסרט יצא לאקרנים ומהדורה מחודשת של הספר (עם פוסטר של הסרט) עלתה על המדפים. במקריות רבה נכנסתי באותו הערב לחנות, במקריות רבה עיניי נחו על הספר, ובמקריות רבה משהו מהתקציר מאחורה גרם לי להבין שזה לא סתם ספר. במקריות רבה הספר הזה קיוצ'ץ לי את החיים.

במשך שלוש השנים האחרונות ניסיתי לגשת למסעותיהם של ג'ק, ניל, אלן, פרנק ועוד רבים אחרים לאורך המגילה שנכתבה בשלושה שבועות רצופים. אך משהו בחופש המתפרץ מבין הדפים לא נתן לי מנוח, כל הפעם הרגשתי שזה לא הזמן הנכון לקרוא את הספר. ככה יצא שעד השחרור הספר עבר תחת ידיי 5 פעמים, אך כל פעם עם התקדמות קטנה הוא הוחזר למדף, לרגע הנכון. ואם השחרור שלי במרץ האחרון הבנתי שהגיע הזמן. ואלה היו 4 חודשים מטלטלים.

בוב דילן אמר על הספר:"קראתי את בדרכים ב1959. זה שינה את חיי כמו שזה שינה את החיים של כולם". משפט כזה יכול להיתפס בקלות רבה כמשפט פשטני שנאמר על כל ספר שני שיוצא היום לשוק. ועל כל ספר וחצי שמקבל את הטייטל של "קלאסיקה". אך הספר הזה יכול להכנס למועדון המצומצם ולקבל את התואר "משנה חיים" בכבוד רב.

המגילה שמחולקת לחמישה ספרים גוללת את מסעו של ג'ק ברחבי אמריקה עם שלל דמויות מתחלפות. והמסע יותר משהוא מסע פיסי, הוא מסע פנימי אל תוך הנפש. הרצון למצוא את האותנטיות ולהקרין אותה החוצה, הניסיון בהתבדלות משאר החברה והפחד להיות אחד מעדר. ניסיון הגדרה אישית ועוד שאלות רבות שרלוונטיות כיום באותה מידה ואף יותר. ובכתיבה אסויאטיבית, רגישה וכנה הוא שופך את המחשבות שלו על הדף, בלי מסננת ובלי חשבון. ומערכת היחסים שלו מול ניל קסידי מורכבת ומעוררת מחשבה רבה. הניגודיות בין השניים, המשיכה והדחייה, הרצון להגן על ניל בעוד שהוא מבין שמעשיו הם שגויים, והרצון לפצח את החידה מי הוא ניל קסידי מניעים את גלגלי העלילה ומעניקים עומק רב לכל הספר.

זה ספר לא פשוט לקריאה מבחינת נוחות. אין שורות, אין פסקאות, מילים מחוברות, מאות דמויות חולפות אל מול עינייו של הקורא ונעלמות ככל שהדרך הולכת ומתמשכת. והתזוזה הבלתי פוסקת מעייפת. אבל ברגע שמתרגלים, נכנסים למכונית של ג'ק וניל ומתמסרים לדרכים, אפשר לעבור מסע משמעותי שמחלחל אט אט אל תוך נפשו של הקורא שבסוף המסע הקורא ישים לב שהוא לא נמצא באותה נקודה בה הוא החליט לשים את עצמו בדרכים.

"ואני נגררתי מאחור כרגיל כפי שעשיתי כל חיי בעקבות אנשים שמעניינים אותי, כי האנשים שמעניינים אותי הם המטורפים, אלה המטורפים לחיות, מטורפים לדבר, מתאווים לכל הדברים בו זמנית, אלה שלעולם אינם מפהקים או אומרים דבר נדוש.. אלא בוערים, בוערים, בוערים כמו זיקוקי נרות רומאיים על פני הלילה".

13 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רומו (לפני חודש)
מחפש ציטוט אולי תוכל לעזור לי, יש לי בדיוק את המגילה המקורית כמו שמופיעה כאן, הציטוט המפורסם nothing behind me, everything ahead of me, as is ever so on the road
ופשטוט לא הצלחתי למצוא אותו וקראתי את כל הספר, אולי פספסתי אבל אני ממש לא מבין לאן נעלם
On The Road (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
תודה רבה בת-יה. אולי בגלל שאת הדרכים החליפו המחשבים הספר אמור להיות הרבה יותר מלהיב, מאין זיכרון וכמיהה לחזור לימים הללו.

ואני שמח לשמוע akita אם הביקורת שלי גרמה לך לרצות לקרוא את הספר עשיתי את שלי :)
רק שהתבלבלת בין הבבובים. זה בוב דילן שאמר את זה ולא מארלי, אבל לך תדע אולי מארלי חשב אותו הדבר...
akita (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
ואוו איזה סקירה אין לך מושג כמה פעמים התלבטתי אם לקרוא את בדרכים,ונראה לי שהביקורת שלך הכריעה בעד.
במקרה אני שומע את בוב מארלי אחרי המון זמן שלא שמעתי אותו בדיוק שאני קורא את הביקורת.
ולא ידעתי את מה שהוא אמר על הספר.
בת-יה (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
ביקורת טובה, רק שהיום את הדרכים החליף המחשב, ואנשים "שוכחים" שאין כמו מפגש פנים אל פנים.
On The Road (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
תודה רבה גל וחני :) שמח לשמוע שהביקורת נגעה בכם ואף גרמה לכם "לקבוע פגישה" אם הספר, אתם לא תתחרטו!

בנוסף יש בתחילת הספר כמה מאמרים מאוד מעניינים על תהליך כתיבת הספר, ההקשר התרבותי לאמריקה של שנות החמישים, ההתעסקות בבחירה האותנטית של הדמויות וטכניקות הכתיבה של קרואק שצובעות ומוסיפות על הספר רבות.
גל (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
מעולה... העברת אליי בביקורת את התחושה של המסע , שהיא בעיני כל כך מיוחדת כשקוראים ספר.

גם אצלי הוא מחכה לקריאה... אולי עוד מעט, בסוף הבחינות, כשלא ארגיש כבול כל כך לדרישות היום יום :-)
חני (לפני שנתיים ו-8 חודשים)
יופי שהשתחררת! והמון הצלחה . הפסקה האחרונה שלך מעניינת .האנשים הללו שאתה "רודף "אחריהם כי הם בוערים אני מכירה אותם הם יכולים להבעיר בך אש ולהניע אותך .לכן רואה בזה המון חיובי.ואם דילן התלהב מהספר ואותך הוא פגש 5 פעמים נראה לי שאני אקבע לי פגישה עם הספר...תודה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ