ביקורת ספרותית על התפוז המיכני (המכני) מאת אנתוני ברג'ס
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 19 במאי, 2016
ע"י אינשם


*ספויילרים*

פתיחה
"בימי מלחמת העולם השניה אנסה חבורת עריקים אמריקאים אשה הרה ברחובות לונדון. האשה הוכתה באכזריות, איבדה את ילדה ונגרם לה שטף דם שכתוצאה ממנו נפטרה שבועות אחדים מאוחר יותר. אפשר שמעשה זה היה נשאר רק זכרון מר עבור אנשים שהכירוה אלמלא היתה היא אשתו של גאון ספרותי ואישיות יוצרת, אשתו של אנתוני ברג'ס"

שנים שאני סקרנית לגבי הספר הזה, לא ראיתי את הסרט, ולפי התיאורים הגראפיים בספר, גם לא אראה, לפעמים יצירה נשארת מושלמת ואלמותית בעיני הקורא וסרט יכול רק להרוס את זה. הגעתי לספר הזה כי חיפשתי ספרים כמו הרוזן ממונטה כריסטו, ופרנהייט, בעקבות צפייה בסרט V is for vandetta. הסרט הותיר בי רושם עצום שחיפשתי עוד ספרים בנושא, יש לי גם את הרומן הגרפי שטרם קראתי, אבל אני לבטח אקרא.

לפעמים אני חושבת, על איך בן אדם מצליח ליצור עולמות בכתיבה, ולהפוך את זה לספר, וכשקוראים את הספר, אם זה ספר טוב, זה מרגיש כל כך אמיתי. הדבר הראשון שהרגשתי כשקראתי את הספר הזה זה בוקס בבטן. פיזית. ברוב המקרים מה שמרגיש אמיתי, בא ממקום אמיתי, וזה בעקבות הטראומה המזעזעת שעבר ברג'ס.

הסיפור, נער בן 15, שמבצע פשעים שבלתי יתוארו (אבל מתוארים כהוגן פה), ובזמן שאני קוראת אני שואלת את עצמי, מה הרקע שלו, איפה ההורים שלו, מה עם הממסד? איך הממשלה מרשה שדברים כאלה יקרו ? זה לא אסון טבע נגיד, שעליו אין שליטה. אבל פה ישנו נער, שעם חבריו, תוקפים, אונסים, רוצחים, ונותנים להם לברוח מעונש. יש שלושה פרקים. אני רציתי להפסיק לקרוא כשהם עמדו לפרוץ לדירת הבבושקה עם החתולים, כי לא יכולתי לשאת עוד תאורים זוועתיים של עוד אסון.

לפתע פתאום,בפרק השני, הכל מתהפך. תופסים אותו. מכניסים אותו למקום שבו הופכים אותו לבובה. (מאוד הזכיר לי את הסדרה המעולה והאיכותית "מראה שחורה" שגם מספרת על עתיד אפל וקודר, מומלץ מאוד לצפות) שוברים אותו, מוציאים ממנו את הרצון והחשק לעשות את כל הפשעים שעשה עד כה, העונש מחריד, אני אומרת, מידה כנגד מידה, והוא צריך להרגיש מה שהקורבנות שלו הרגישו. אבל באיזה שהוא מקום פתאום התחלתי לרחם עליו. הילד הזה הוא קורבן של ממסד שלא יודע איך להתנהג עם עבריינים צעירים ואולי חולי נפש שזקוקים לטיפול, אז הם שולחים אותו לניסוי. אחרי הניסוי, מציגים אותו לתפארת, מול רופאים ומדענים, הורידו ממנו כל שביב של מודעות, כבוד, רצון חופשי לבחור.

היריעה קצרה מלהכיל, אבל משם העניינים רק מתדרדרים בשביל הילד. מפחיד מאוד לחיות בעולם כזה. אבל איזה גאון צריך להיות בשביל לכתוב ספר כזה שכולו נורת אזהרה לגבי מה שהולך להיות פה בעתיד.

יש המון מילים ומושגים ברוסית, ולא ידעתי בכלל שיש מילון עד שלא סיימתי את הספר, אני הבנתי פחות או יותר ממה שאני מבינה את השפה.

זה קאלט, קלאסיקה. זה מאסט.

זה ספר שאני לא אשכח במשך הרבה זמן, וזה ספר שגורם לכם לחשוב. עד עכשיו אני מרגישה את הבוקס בבטן.
24 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
בוזי (לפני שנה ו-3 חודשים)
בקורת נהדרת כתובה נכון
יניב וקלרינה 0542208410 (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
אחלה ביקורת. הזכרת לי שבפורים האחרון היו לי שני עותקים של הספר. הבאתי אותם לדוכן הספרים שהיה לי בירושלים , פתאום באו לדוכן שני תיירים שהתחפשו לאלכס הגיבור עם הכובע העגול והריסים והכל... זה הצחיק אותי, אז הראיתי להם את הספרים ...
shila1973 (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
הסרט נמצא באוסף השמור והחשוב שלי
מאחורי סוגר ובריח (נו, מה לעשות; הילדים...)
הוא חשוב בעיני לא פחות מהספר: מזעזע, מרתיע עם לקחים שמהם ניתן ללמוד אודות החברה המעודדת אלימות, בתי הסוהר ופושעים שהופכים לקורבנות.
גם אמריקן פסיכו הוא מהסוג הזה, פחות טוב ויותר גראפי אך על אותו עיקרון.

נראה לי שילמדו אותו לבגרות בעוד כמה שנים טובות כמו שלימדו באמריקה את ״משחק הדמים״
חני (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
סרט שלא יכולתי לראות עד הסוף אז לקרוא על כך יהיה בלתי נסבל. שאלות שמעוררות חשיבה בלי שום ספק.נראה לי שבמקרה הזה יש פה הקצנה מטורפת של אלימות.סקירה יפה .
מחשבות (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
את הסרט ראיתי לפני מיליון שנה. מרתיע וחזק. שנים מאוחר יותר צפיתי שוב ונותרתי אדיש.
שונרא החתול (לפני שנתיים ו-6 חודשים)
מגיע לו. לנער. הוא סתם מבזבז משאבים של כדור הארץ.
ביקורת מפעימה מאוד.
yaelhar (לפני שנתיים ו-6 חודשים)
ביקורת מצויינת.
סף הסיבולת שלי לאלימות נמוך ואתקשה לקרוא את הספר הזה.אבל הביקורת ממחישה אותו היטב.
ליאור (לפני שנתיים ו-6 חודשים)
"איך הממשלה מרשה"
כלומר אם הממשלה לא תרשה, אז לא יקרו דברים כאלו? לדעתי הממשלות בכל העולם לא מרשות ועדיין קורים דברים כאלו כל יום בכל העולם.
את באמת חושבת שזה תלוי בממשלות? בארה"ב הממשלה מוציאה להורג על דבר כזה ועדיין זה קורה שם כל שבוע.
אנקה (לפני שנתיים ו-6 חודשים)
יופי של ביקורת אינשם. אצלי זה היה בסדר הפוך. קודם ראיתי את הסרט אחר כך קראתי את הספר.
שניהם מזעזעים באותה מידה.
אפרתי (לפני שנתיים ו-6 חודשים)
ביקורת מעולה ולא ידעתי על הקשר של ברג'ס למאורע כה אלים.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ