ביקורת ספרותית על הרוזן ממונטה כריסטו (2 כרכים, תרגום מיכה פרנקל) מאת אלכסנדר דיומא
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 19 במאי, 2016
ע"י אינשםספר רחב יריעה, מלא בהיסטוריה עשירה ומרתקת,

בה למדתי על מקסימיליאן רובספייר (Maximilien François Marie Isidore de Robespierre; ‏6 במאי 1758 - 28 ביולי 1794) דמוקרט וליברל קיצוני (לתקופתו). הוא תמך בהענקת זכות בחירה לכל, ללא מגבלת רכוש, והמליץ על הענקת זכות זו גם ליהודים. בספטמבר 1790 נבחר בבחירות כלליות ל"קובנט" הצרפתי שעסק בכינון חוקה חדשה. כשליט, הוא גזר עונש מוות בגליוטינה, על מתנגדי הוועד. בשיתוף פעולה בין רובספייר לדנטון וחבריו נעצרו אבר ואנשיו (1794) והוצאו להורג בגין שימוש מופרז בטרור להשגת מטרות לא רצויות.

וגם על משתה בלשאצר למדתי, ועל המשפט בארמית : "מְנֵא מְנֵא תְקֵל וּפַרְסֵין", משם המושג גם הכתובת על הקיר, ופירוש המשפט עצמו הוא רמז לחורבן בבל.

(פסקה מתוך הזמן בו היה כלוא)
"הייסורים מביאים מוות, ובמוות יש, אם לא מרגוע, לפחות אי הכרה. מכיוון שחזר ואמר לעצמו שהמוות הוא שלווה, ושלשונאיו מגיע עונש אכזרי מהמוות, נטפלו אליו מחשבות על איבוד לדעת. אוי לאיש שנתפס למחשבות האפלות האלה! הן דומות לים המוות שגליו זכים ושהשוחה בו חש כי רגליו שוקעות בטיט השואב ובולע אותו".

ייתכן שהנקמה חזקה מהתקווה ? כי אחרת איך היה מחזיק מעמד בכלא ? והאם מחיר הנקמה שווה ... ?


פה לא אספיילר, רק אכתוב שהשאיר טעם של עוד,תהיות ומחשבות...כתוב נפלא, תענוג לקרוא, הרגשתי שיצאתי למסע ועדיין לא חזרתי :) וזה מה שטוב בקלאסיקות, אפשר לקרוא שוב ושוב ואף פעם לא נמאס...

8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
גלית (לפני שנה ו-1 חודשים)
סנופקין איזה רוצח נקמני?
נקמה בהחלט הייתה שם (יש ספק שהיא הייתה ראויה?) אבל אדמונד לא רצח אף אחד
סנופקין (לפני שנתיים)
ההזדהות הזו אחרי רוצח נקמני לאורך הספר, כל פעם מדהימה מחדש איך שהנפש האנושית הולכת עיוורת או גם מודעת לדבר. ביקורת נהדרת
חני (לפני שנתיים)
אינשם סקירה מרתקת והתגובה של אושריקו לא פחות. יש באזור שלנו הרבה מהפכות לאחרונה..
אושריקו בוא נכין גליוטינות לכולם וכל אחד יאכל מהעוגה שבישל לו...
asheriko (לפני שנתיים ו-2 חודשים)
רובספייר לא היה דמוקרט אלא רוצח המונים סוציאליסטי. ראש אחת התנועות הכי מתועבות של המין האנושי ומודל לכל שלטון אימים מאז ועד היום - היעקובינים.

אז מ אם הוא "תמך בזכות בחירה ליהודים"? הוא גם תמך בזכות בחירה של כל מי שהוא רצח -זה הכל זכויות על הנייר.

כשאתה קורא היום על "שלטון טרור" - שלטון מהפכני שמקדם את המהפיכה ע"י רצח וטרור - זה באדיבותו של רובספייר, ובכלל המילה טרור בהקשר של נשק נגד אוכלוסיה זו המצאה שלו.

אפשר רק להתנחם בעובדה שהסוף שלו על הגליוטינה היה זהה לזה של אלפי קורבנותיו ומשפיל אף יותר. ככה זה כשאתה מתחיל "מהפכה" ולא יכול לשלוט בגובה הלהבות, בסוף היא אוכלת אותך.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ