ביקורת ספרותית על האחים גרים - לצעירים ולבוגרים מאת פיליפ פולמן
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 20 באוגוסט, 2016
ע"י אינשם


(מתוך המבוא)
"במעשייה אין פסיכולוגיה. לדמויות יש עולם פנימי דל; המניעים שלהן ברורים ונראים לעין. אם אנשים הם טובים, הם טובים. אם הם רעים הם רעים.

שום דבר לא נסתר. הזעזועים והתעלומות של התודעה האנושית, לחישות הזיכרון, דחפים הנובעים מחרטה, מספק או מתשוקות שאינן מובנות לגמרי, שתופסים מקום חשוב כל כך ברומן המודרני, נעדרים לחלוטין. אפשר כמעט לומר שהדמויות במעשייה אינן ממש בהכרה".

מי לא אוהב סיפורי מעשיות? משלים עם מוסר השכל ? כשקראתי את הספר, חשבתי, כל אחד צריך לקרוא אותו, בשביל להבין דברים כמו משמעותה של הבטחה, אם אתם נותנים את המילה שלכם למישהו, מבטיחים משהו, אתם צריכים לקיים. וחשבתי, כמה המעשיות האלה גורמות לנו להיות טובים יותר. באופן כללי, קריאה הופכת אותנו לטובים יותר.

התרגום היה מצוין. (מאנגלית)

וגם פיליפ פולמן יודע לספר סיפורים יפה מאוד. זה הספר הראשון שלו שאני קוראת, חשבתי שמכיוון שהוא כותב ספרי מד"ב/פנטזיה, הפרשנות שלו למעשיות האחים גרים תהיה ממש טובה.

היו חסרים לי כמה דברים בספר.
דבר ראשון, בסיום כל מעשייה, להסביר מהו מוסר השכל. יש הרבה מעשיות שלא ממש הבנתי מה קורה שם.
הרבה מעשיות גם חוזרות על עצמן, שלגיה וסינדרלה מופיעות בכמה וריאציות, יש דברים שלא זכרתי שהיו קיימים במעשיות הללו, אבל הכל נתון לפרשנות. יש תוספות, יש קיצוצים, אבל מה שהיה נחמד זה, שבסיום כל מעשייה, כן היה מן סיכום כזה, סיפור קטן מאיפה הגיעה המעשייה, מי מספר הסיפורים שסיפר אותה, עיבודים קולנועיים, מלא אופרות שהושפעו מהמעשיות, פיליפ חידש לי הרבה דברים.

כמה מכם ידעו, מה פירוש השם cinderella ? בספר יש הסבר, שהשם נובע מהמילה cinder שזה פחם. בעברית היא נקראת לכלוכית.

כמו כן, המעשיות , מלאות בקניבליזם, אלימות, אפילו גילו עריות, התעללות בחיות חסרות ישע, והכל נעשה בנונשלאנטיות, מלא גניבות, רמאויות, תקיעות סכין בגב, חמדנות, אני חושבת ששבעת החטאים של הנצרות היא הגרסה המקוצרת של כל המעשיות באשר הן.

באיזה שהוא מקום, הדברים האלה קורים במציאות. אבל אני תוהה אם זה יהיה חכם לחשוף פרטים אלו לילדים קטנים, אפשר לעדן את הגרסאות, הספר הזה בהחלט מיועד למבוגרים.

בסך הכל מאד נהנתי מהקריאה וההערות, יש פה השקעה מבריקה של פרשנות על 50 מעשיות, וזה ראוי לשבח.
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
גלית (לפני שנה ו-10 חודשים)
בזמנו כלומר המאות ה 17 18 עד סוף ה 19 לאף אחד לא הייתה בעיה עם האלימות והמין בסיפור לילדים.
תפיסת הילדות כתקופה של טוהר ותמימות התחילה אי שם בתקופה הויקטוריאנית והתפשטה לכל העולם המערבי.
למיטב ידיעתי סינדר זה אפר וכמה ממשוררינו הגדולים תרגמו את שמה בהקשר זה - רפשושית (דליה רביקוביץ) רמוצה וכד'

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ