ביקורת ספרותית על המשחק - המשחק #1 מאת דנה אבירם
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 19 ביוני, 2017
ע"י אינשם


במסגרת עבודתי, בחנות ספרים, יוצא לי לפגוש הרבה סופרים. כולם מיוחדים, אבל יש כאלה עם כריזמה וקסם שהולכים לפניהם, והילה. ממש הילה של אור סביבם, המחברת, דנה אבירם, אחד האנשים החמים שיצא לי לפגוש, בזמן ששוחחנו שמתי לב שהיא כל כך מכילה וקשובה, בן אדם מאוד מעניין עם רפרטואר עשיר, היא עובדת סוציאלית, ויצא לנו לדבר על הנוער של היום, וגם על הספר והסדרה 13 סיבות, נורא עניין אותה לדעת מה אני חושבת.. כי זה קשור איכשהו לספר שלה.

הספר המשחק, בא להתריע ולהרתיע מפני הסכנות שיש באנטרנט, מפני טורפים, אתם אף פעם לא יודעים מי נמצא מהעבר השני של המסך.

מורה נכנסת לכתה ובוחרת מספר תלמידים ל"פרוייקט", התלמידים התמימים מתלהבים (איך הם יכלו לדעת ? מורה זאת דמות סמכות שניתן לסמוך עליה לא ?)
ונרתמים כל אחד למשימה בהתלהבות ואף במסירות רבה.

המורה מספרת לילדים על "המשחק", עליהם לחבוש משקפי אייפליי, שמראה להם מציאות מדומה, כל יום מארבע עד חמש, ואסור שאף אחד ידע (רמז מספר אחד שמשהו לא בסדר).

במשחק הזה, כל אחד יכול לבחור להיות מי שהוא רוצה, או איך שהוא רואה את עצמו בעיני רוחו, המשקפיים מתואמות לקרוא את רשתית העין וגם את המחשבות... מתחילים להילחץ ? זה עוד כלום.

בלי ספוילרים , כי אתם בטח תרוצו לקרוא אותו, אבל אני נשאבתי אל תוך מערבולת עשירה של פנטזיה, מתח, תדהמה, והרבה מחשבות על העתיד, על הילדים שלנו, על מה שאורב בצללים, ואנחנו יכולים להגן עליהם.
הספר, מראה לנו שלא כל דבר הוא כמו שהוא נראה, ויש דברים שסמויים מן העין.

אחד הדברים שאני אוהבת לעשות כשאני בוחרת ספר לקרוא, זה את ההקדשה שלו, והנה ההקדשה של דנה, בתחילת הספר:
"הספר מוקדש לאמא שלי, פורצת הדרך, שעבורה המשפחה היא הכל, ואין הר או פסגה גבוהים מדי עבורה. באהבה גדולה, דנה"

גם בשבילי משפחה זה ערך עליון, ולמצוא הקדשה כזאת גרם לי להתחבר לדנה יותר. ההערכה הזאת. המסירות הזאת.
הדור של אז, פעם, גדל על ערכים אחרים.
היום כמעט ואין את זה.

רואים את זה בספרים שלה, איך שהיא מגוננת על ילדיה, על הילדים של כולנו, ואני חושבת שכל בן נוער צריך לקרוא את הספר הזה, גם בגלל שהוא כיפי אבל גם בגלל הערך המוסף, המסר החשוב מאוד...

פעם היינו קוראים לזה "אל תקחו סוכריות מזרים".

שני ציטוטים מהספר שהתחברתי אליהם :

"אני כל הזמן מפסידה אבל על הדבר החיד שטוב בחיים שלי אני אלחם עד המוות"

"אחרי שהפסדתי הכל, אפשר רק לנצח".

אחרי שגיליתי מי המורה, ומה משמעות הכוכבים (וואו, הספר מרחיק לכת ונפרש על גבולות ההיסטוריה המדע הפילוסופיה כמו שמיכת טלאים) לאן נעלם אחד הגיימרים ומה המשחק עצמו...

אני מחכה לספר השני :)
וזה מה שעושה ספר למעולה. הציפייה לבא אחריו.
כי המשחק רק מתחיל, כשחושבים שהוא נגמר.

תוספת 19.6.2017
היום אמא הגיעה וחיפשה ספר מעניין לבתה בת ה12, סיפרתי לה על הספר, היא כל כך התלהבה שחשבה שגם היא תקרא, כי זאת גם נורת אזהרה להורים, ברגע שילד מחובר למחשב, הוכח קלינית ומדעית, שזה פוגם ברשתית העין ובראייה, ואני שומעת המון תלונות מהורים שהילדים שלהם מחוברים יותר מדי למחשב, הספר הזה יכול לנתק את הילד/ה, הנער/ה, ואף מבוגרים מהמחשב, גם בגלל שהוא מרתק, ועוסק בנושא מאוד רלוונטי לתקופה שלנו, וגם בגלל שזה ספר. עם ריח של ספר. וקוראים, יש שקט בראש ונותנים לדמיון לעבוד, מפעילים את התאים האפורים.

אחת הדמויות שם, אדם, מאוד כעסנית, אני גיליתי, שדווקא הילדים שחושבים שהם ילדים רעים הם הילדים הכי רגישים שיש, שיודעים מה זה העולם האמיתי, רובם יתחבאו בין ספרים, יתבודדו, או שיחפשו תשומת לב בצורה זו או אחרת, אז יש פה עוד נקודה למחשבה, זה נחמד שיש תלמידים מצטיינים, אבל להאדיר אותם, אל מול תלמידים רגישים שקשה להם, אני חושבת שדווקא הילדים שמכנים אותם מופרעים הם אלה שצריכים חיזוק ותמיכה, למה נעשתם מורים מלכתחילה ?
ללמד, לחנך. אותו דבר ההורים, לא תמיד שמים לב מה קורה עם הילד, כשהוא מסתגר בחדר... הספר בא לחדד את הדקויות, הכל נמצא בפרטים הקטנים, צריך פשוט לשים לב, אני יודעת שבין לפרנס משפחה ולגדל ילדים, ולשלם חשבונות ועבודה, קשה, אבל קשה יותר אם הילד שלכם חווה פגיעה שתגרום לטראומה בעתיד, וספרים כאלה הם כמו מדריך עזר להורה, וגם לילד בעצמו, אבל בכיסוי של פנטזיה נפלאה שכיף לקרוא :)
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חני (לפני שנה ו-4 חודשים)
דנה היא אדם מרתק ותורמת המון לקהילה של בית ספר והרצאות בכל העיר.
בספרים שלה כולם יש תמיד תובנות לצד הבנה
עמוקה מהם הסכנות שילדנו מתמודדים עימם כל יום.
סקירה יפה
(לפני שנה ו-4 חודשים)
האם זהו ספר שמכוון לנוער ?
בר (לפני שנה ו-4 חודשים)
מקסים

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ