ביקורת ספרותית על רכבת היתומים - פרוזה # מאת כריסטינה בייקר קליין
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 9 במרץ, 2016
ע"י דקלה


יש את הספרים האלה שהסיפור שלהם נכנס לך ללב ומטריד אותך כאילו זאת מציאות שראית בחדשות. עד כמה שידוע לי הסיפור הספציפי הזה אינו אמיתי, אך אני בטוחה שמקרים דומים קרו במציאות.

כ-200,000 ילדים יתומים הועברו ברכבות ממזרח ארה"ב למערב במטרה למצוא להם בתים.
בימים שבהם המושג "רווחת הילד" לא היה קיים ונוסף על כך המשבר הכלכלי של שנת 1929, המטרה היחידה הייתה למצוא מישהו שיקח אחריות על הילד וממש לא משנה מה הוא מתכוון לעשות איתו. זה הזכיר לי מכירה של חיות, רק שכאן "ההורים" הפוטנציאלים לא התבקשו אפילו לשלם.
היו מודיעים מתי הרכבת מגיעה וכל מי שהיה מעוניין היה מגיע ובוחר את הילד שהוא רוצה.

המחשבה הזאת כ"כ זיעזעה אותי, שלילדים האלה אין אף אדם בעולם שאכפת לו מהם, ובמקרים רבים הם נלקחו כדי לשמש ככ"א בחוה או בעבודה אחרת, היו חשופים למכות, להתעללות ולרעב, לא הצלחתי לישון שני לילות רק מהמחשבה על זה.

פרקי הספר מחולקים לשניים: בחלק אחד אנחנו מלווים את ויויאן שהייתה אחת הנוסעות באותן רכבות ומלווים אותה בדרך החתחתים שעברה במשפחות שלקחו אותה. בחלק השני מסופר על ויויאן כשהיא כבר בת 91 ועל מולי, ילדת אומנה שמגיעה לויויאן כדי לבצע עבודות שירות לאחר שנתפסה גונבת ספר מהספריה.

אז אמנם הקריאה הייתה מטרידה והעלתה מחשבות קשות אבל עדיין מאוד נהניתי מהספר.

ממליצה בחום!
14 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
בת-יה (לפני שנתיים ו-4 חודשים)
לא שמעתי על מציאות כזו בארצות הברית, אך מציאות כזאת היתה גם היתה בין בריטניה לאוסטרליה. החל מ-1890 ועד- 1970 בריטניה החליטה להוציא ילדים יתומים או ילדים ממשפחות חד הוריות לאוסטרליה בהבטחה ששם הם יחיו טוב יותר. במציאות הילדים האלה הפכו לעבדים בחוות וגם בכנסיות קתוליות שם הם שרתו את הכמרים. כשהאירועים האלה נחשפו היו קצת "צעקות" בבריטניה אבל בפועל אף אחד לא נענש. ודרך אגב, עד היום יש מדינות שבהן נמכרים ילדים לעבדות.
עינתי (לפני שנתיים ו-4 חודשים)
קראתי על התופעה הזו בספרו של פיליפ רות "הקנוניה נגד אמריקה" (ספרו המשתייך לז'אנר המציאות החלופית מתאר עולם בו לינדברג הבדלן והפרו-נאצי מנצח את רוזוולט בבחירות ב-1940 ומתחיל להנהיג מדיניות יותר ויותר אנטישמית ופרו נאצית באמריקה). בסיפור העוסק בקורותיה של משפחה יהודית בניו ג'רזי מתואר כיצד בכור המשפחה עובר למשפחה בקנטאקי לעבוד בחווה, וחשבתי שזה סתם חלק מהעלילה במסגרת היוזמות שכיבול לינדברג מיישם באמריקה, זה אמנם לא בדיוק אותו הסיפור ואותן הנסיבות, אבל לא ידעתי שזו תופעה שהתרחשה במציאות :|
קארן (לפני שנתיים ו-4 חודשים)
ספר טוב , הקריאה זורמת.
הסיפור נשאר להרבה זמן...

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ