ביקורת ספרותית על וולף הול - טרילוגיית תומס קרומוול #1 מאת הילרי מנטל
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 12 באוגוסט, 2014
ע"י חנן


עוד חרוז במחרוזת הספרים על חצרו של הנרי השמיני, המלך המסוקר ביותר של אנגליה.
איך משחילים עוד חרוז למחרוזת בלי שהקוראים ישוו אותך (הסופר) עם אחרים שכבר כתבו על אותו נושא לפניך ?
מעמידים במרכז הספר דמות פחות מפורסמת (אני לא שמעתי על תומס קרומוול מעולם, אבל אני לא דוגמה).
יש עם זה בעיה. כשהדמות לא מפורסמת לא ידוע עליה הרבה, אז איך נצליח למלא 700 עמודים עליה ?
או! השאלה אם מה שכתוב בספר הוא היסטוריה או בדיון תישאר אצלי תמיד בסימן שאלה.
אני מניח שרוח הדברים נכונה. תומס קרומוול אכן היה שר הבטחון, שר האוצר, שר הפנים שר החוץ, ראש השב"כ ומזכיר המדינה של הנרי השמיני. הדמויות הראשיות גם כן היו.
איך קורה שבן אדם אחד מקבל את כל המישרות האלה ? אני מניח שאנחנו יכולים ללמוד מכך כמה אנשים שאפשר לסמוך עליהם הסתובבו בחצרו של הנרי השמיני. הרי כל המישרות האלה היו בידיהם של אנשים אחרים ונלקחו מהם.
תומס קרומוול עלה מאשפתות לגדולה. לצערי חסר בספר החלק הכי מעניין: אנחנו פוגשים אותו כשהוא ילד עני ומוכה, אחר כך הוא נעלם, ומופיע שוב כשהוא יד ימינו של הקרדינל של אנגליה. איך זה קרה ? לא נדע. עם זאת אני מוותר בשימחה על 200 עמודים נוספים שהיו דרושים לתאור המהלך הזה. ביחוד לאור העובדה שהתאור, אילו נכתב, היה בדיוני לגמרי.
ראוי במיוחד לציון, בין הדמויות בספר, הוא תומס מור. האיש שהיה אחד מקורבנותיו של הנרי השמיני זכה, בדרך זו או אחרת, להילה של קדוש מעונה. בספר הזה הוא זוכה לטיפול שמגרד ממנו כל קדושה, ומותיר לנו סאדיסט קנאי שאנחנו נושמים לרווחה כשהוא מקבל בחזרה את מה שמגיע לו.
בסך הכל אנחנו מקבלים תאור של הוויה שמאוד לא היינו רוצים להיות בה. אווירה של פחד וחוסר בטחון, חשדנות רצחנית של המלך יחד עם חוסר אונים כלפי כוחות הטבע והמגיפות, בקיצור שימחה קטנה מאד.
למרות שכל הדמויות בספר חיות כשסכנת מוות מרחפת באוויר, לא נוצרה אצלי שום סימפטיה לאף דמות. גורלה של אף אחת מהן לא עיניין אותי.אף אחת לא יצרה אצלי רושם של מישהו שאפשר להזדהות איתו. בקיצור: בניית דמויות זו לא המומחיות הגדולה של הילרי מנטל. גיבוב המון פרטים - זו כבר מומחיות יותר גדולה אצלה.
אפשר לקרוא, אבל לא מוכרחים.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אנקה (לפני חודשיים)
מדויק.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ