ביקורת ספרותית על האמת על באמת - איך אנחנו מעגלים פינות ומרמים את כולם – (במיוחד את עצמנו) מאת דן אריאלי
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 23 בנובמבר, 2013
ע"י סופרקליפרג`ליסטיק


האמת, "האמת על באמת" ממש, אבל ממש אכזב. אותי.
ואולי האכזבה שלי היא מעצמי. שלא השכלתי להפסיק בזמן.
בדיעבד, היו סימנים מקדימים לכך, לו הייתי מסתכלת ביתר עיון על הכריכה...
שמתם לב שבספר הראשון של אריאלי, שם הספר רשום בגדול והוא חלק אינטגראלי מעיצוב הכריכה. שם הסופר רשום בקטן (יחסית) בצד.
בספר השני, שם הספר קטן מעט ושם הסופר גדל קצת יותר והתמרכז קצת יותר. המוטיב בכריכה אֵפֶּס אולי יש בו רעיון כלשהו, גם אם המראה פחות נקי... אולי סימטריה והמשכיות באמצעות הצבע הכתום...
בספר האחרון מלבד העובדה כי הוא "מעוצב" (מעוצב במקרה זה נראה לי נדיב מדי) בצבעי אזהרה (אדום צהוב שחור- שמלכתחילה היו צריכים להבריח אותי) הציור הנבחר הוא בנאלי עד כדי זלזול. העיצוב, לדעתי, בולט בהעדרו. גודל שם הסופר לעומת זאת תופס שליש מהכריכה, גדול לאין ערוך משם הספר. והמבין יבין.
ולגבי הספר עצמו,
בניסיונו לתת נושא ראשי לספר, הוא ממחזר את הנושא המרכזי (שניתן בפרוט רב בספריו הקודמים) ומעטר אותו בוריאציות משניות שנבדקו בניסויים (אשר אף הם, דומים מאד לניסויים שתוארו בספרים קודמים).
אני, שהצלחתי ליהנות משני ספריו הראשונים (למרות שגם בהם יש חזרה מסוימת ושם בגלל המשניות שלה, נסלחת לטעמי), אני המסיימת באדיקות (כמעט) כל ספר שאני מתחילה, פשוט דילגתי על דפים, על חלקי פרקים...
ולא שלא למדתי דבר מהספר, אבל בדיעבד, הדברים הללו בהחלט לא מצדיקים את קריאת הספר כולו.
הגדיל לעשות פרק הבונוס הניתן בסוף, המנסה על בסיס מסקנותיו של אריאלי מהניסויים והתצפיות, להחזיר אותנו אל הדת. כל דת באשר היא. ובנקודה זו הוא הצליח לשבור אותי סופית.
נו באמת...
אריאלי, אותי איבדת.

___
16 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
. קורא . (לפני 4 שנים ו-2 חודשים)
כמה שאת צודקת
אוקי (אורית) (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
ביקורת לעניין! יפה.
סופרקליפרג`ליסטיק (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
חני, לא ממני :) במהלך הספר אריאלי מתאר איך כולנו מרמים קצת ועוד קצת ועוד קצת. מניסוייו ומתצפיותיו הנטיה הזו מתקבעת והופכת לנורמה אולם תזכורת על בסיס קבוע תעזור לנו "לחזור למוטב". לדבריו, סממני הדת (באשר היא)הטקסים הרוטיניים, הגבולות שהדת מציבה הם מעין תזכורות שכאלה. הוא לא כתב ולא התייחס לאותם הסממנים המכסים ומכשירים לכאורה רמאות, ניאוף, אלימות, אפליה וכן הלאה. אין לי כוונה לפתוח כאן ויכוח או התנצחות בנושאי דת. איש כטוב בעיניו יחשוב ויעשה. אצלי כאמור, זה הגדיש את הסאה.
חני (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
הוא קיבל ביקורות טובות,מוזר כי לא חשבתי שלהחזיר אותנו לדת זה הקטע שלו.???
אפרתי (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
שין היקרה, עשית לי את היום והערב, ותרשי לי לא להתייחס למחמאה זו כמופרכת (עיין ערך דוסטוייבסקי).
עולם (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
שין שין - בהחלט, אני יודע...
עולם (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
דוסטוייבסקי, אכן, קיבלת מחמאה. ואפרתי - אפרופו מדעים מדוייקים וכולי, אני בטוח שיש לא מעט אנשים שעוסקים בתחומים הומניים והיו יכולים להצליח גם במדעים מדוייקים. אבל בעוד שקריאה היא תחביב אוניברסלי, גם של אנשי מדעים מדוייקים, נדיר מאד שעוסקים במתמטיקה (או מדעים מדוייקים אחרים) בתור תחביב, ומכאן ה"אסימטריה" שהתייחסת אליה.
שין שין (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
עננ, גם אני לא סופרת... אפרתי אמנם לא דוסטוייבסקי אבל היא סופרת מחוננת בפני עצמה.
אפרתי (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
ברור. עקרונית אני מקבלת כל מחמאה ברצון, מופרכת ככל שתהיה.
עולם (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
ואת זה את כותבת בתור דוסטוייבסקי?...:)
אפרתי (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
כזאת מחמאה מופלאה לא קיבלתי מימי.
עולם (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
אפרתי - מוזר מה שאת כותבת, הייתי בטוח שאת דוסטוייבסקי.
אפרתי (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
אגב, לגבי דוסטוייבסקי יש לי חשדות כבדים, אבל בי נשבעתי כי לא יצא דבר מפי וכי סודו חרוט על לוח לבי.
אפרתי (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
כל כותבי הביקורות המשובחים ידועים פחות או יותר לכולנו ורובם נחשפו פה ושם לגבי עיסוקם האחר (ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד כבר אמרנו?) לכן לצערי עלי לאכזב אותך ולומר לך שלא מסתובבים בביצה הזאת סופרים מפורסמים. ובאמת הקטע עם הכותבים מתחומי המדעים המדוייקים באמת המם אותי. מה שמראה כי כשאלוקים חילק את הכישרון הוא נתן לאנשים מסויימים מלוא חופניים ולאחרים קורט בקושי. מ.ש.ל.
עולם (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
אפרתי - אני חושד! חושד, שמאיר שלו, עמוס עוז, רם אורן, דוסטוייבסקי ואחרים כותבים כאן ביקורות באופן קבוע תחת פסבדונימים (מותר לכתוב כך?) שונים ומשונים. עכשיו, נראה אותך מוכיחה אחרת.
אפרתי (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
עולם, באמת, לדעתי יש פה רוב עצום למדעים מדוייקים: דוקטורים לכל מיני מספרולוגיות, בעלי תואר שני וכו' וכו', למען האמת הייתי מוכת תדהמה כשהבנתי שבסימניה יש רוב מוחץ לאנשים שחייהם מוקדשים למשוואות, ואלה מהווים את הגרעין הקשה של מבקרי הספרות המשובחים ביותר! ואז רגש הנחיתות שלי התפוגג קמעה והחלטתי שיש פה מקום לכולם, גם לאנשים פשוטים כמוני. יש פה סופרים ספורים, ולא ידוע לי על סופרים מן השורה הראשונה (של פרסום, לא של איכות) שכותבים ביקורות באופן קבוע, אם בכלל. כך שקביעתך בטעות יסודה ואינה תואמת את הדייקנות המדעית. זה מתאים יותר לרוח הספרותית של מיעוט המושכים בעט סופר. (-:
עולם (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
אפרתי - אני מהמר על "סמיוטיקה, פואטיקה ואנטיביוטיקה בסצנת מרוץ הסוסים של הסרט מרי פופינס". סתאאאם. אבל גם לי נראה משהו עיוני. אממה, נראה לי שכולם חוץ ממני באתר הם סופרים. אנסה בקרוב לפתוח פורום ל"קוראי סימניה שאינם סופרים" נראה אם מישהו חוץ ממני יצטרף.
אפרתי (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
כישורי הבילוש שלי נכנסו לכוננות, הדרנלין מציף את עורקי, לא תפטרי אותי בקלות כזאת. הניחוש שלי הוא שמדובר בחיבור עיוני ולכן לא קראנו ולא שמענו. שם כמו סופרקליפרג'ליסטיק לא הייתי שוכחת.
סופרקליפרג`ליסטיק (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
עולם ואפרתי... תאמינו לי אני קוראת טובה לאין ערוך מכותבת וחוץ מזה אני חוסכת לי ולכם מבוכה מיותרת. עזבו...
אפרתי (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
טוב, אנחנו דורשים בדל מידע כאן ועכשיו.
עולם (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
סופר - אני מבין לגמרי. ובכל זאת, איזה רמז קטן? קצה חוט? קצה-קצהו של בדל מידע? סתאאם, אני מכבד את רצונך. אבל בכל אופן, אולי...
סופרקליפרג`ליסטיק (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
עולם, :) ידעתי שאני מהלכת על חבל דק. אני מעדיפה לא להיכנס לזה ולא להחשף, אם כי סביר להניח שלא תכיר ... העבודה שלי לא זכתה לחשיפה ולשיווק כלשהו.
עולם (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
סופר - מסקרן אותי לדעת איזה ספר כתבת...
סופרקליפרג`ליסטיק (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
נצחיה. הניסיון הדל שלי סותר את דבריך, אם כי לא לחלוטין. אין ספק שלמו"ל יש כאן חלק מכריע אולם הסופר מעורב, מודע. כשאני עברתי את התהליך, הייתי מעורבת אפילו בגודל ובסוג הפונט, שלא נדבר על עיצוב הכריכה (ועל כל המשתמע ממנה) ואפילו אם כן, המוצר הסופי - אומר את דברו ואל המוצר הסופי אני מתייחסת.
סופרקליפרג`ליסטיק (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
עולם, נראה לי שכאן אריאלי נכנס לקטגורית "מצליח". עקרונית, במקרה זה "הכל על השולחן" ואני זו שבחרתי לקרא גם את הספר הזה. ולהתאכזב.
נצחיה (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
את מודעת לזה שהקריטריונים שלך, נוגעים לבחירה של המו"ל, ולא לכותב עצמו. נכון?
עולם (לפני 4 שנים ו-7 חודשים)
אז אולי דן אריאלי נתן דוגמא ל"איך אנחנו מעגלים פינות ומרמים את כולם".

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ