ביקורת ספרותית על במערב אין כל חדש מאת אריך מריה רמרק
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 13 ביולי, 2013
ע"י Regi


שש בבוקר, בכבדות מקלפת את עצמי מהמיטה. להדליק את הקומקום, משחת שיניים, מקלחת. חוזרת למטבח הקומקום כבר רתח. מתיישבת במרפסת עם נס, שניים קפה שניים סוכר, שליש חלב, סיגריה #1. נוף צחיח של יהודה ושומרון, יולי עכשיו, הבקרים קרירים אך הגבהות כבר קירחות מצמחים, עומדות להן מתכוננות לחום שיבוא. אני זורקת על עצמי משהו שלא יהיה צמוד, חם, עושה ספירת מלאי בתיק ויוצאת לתחנת האוטובוס. קו 86, אריאל-פתח תקווה, שתי רוסיות מפטפטות, הן יורדות באזור התעשייה ברקן, כמה תיכוניסטים בדרך לבגרויות מועד ב' בפנים זועפות, עובדי מפעלים גפיהם גדולות בצורה מוזרה והרבה ערבים מהכפרים השכנים בדרך לאתרי בניה של האויב הציוני.
שבע, ברדיו אמרו שיש שלושה הרוגים בתאונת דרכים בצפון, שביתה בנמלים, מישהו התפטר, ויהיה חם מהרגיל. אני משרבבת את השפתיים: "ספרו לי משהו שאני לא יודעת" מצד שני, "הרי, כל יום אני מקפידה להקשיב לחדשות של שבע ".
אוזניות, Steve Reich, אחד המינימליסטים האלה. פותחת את הספר "במערב אין כל חדש". הספר האלקטרוני מראה שאני באמצע, אני משתדלת לקרוא לאט יותר. בעולם המקביל שלי, שבמציאות אורכו כארבעים קילומטר בכביש חמש, יש נוף ירוק, יש עצים, נהרות ומוות בכל פינה. בעולם המקביל, ילדים מנוכרים מעצמם, מהוריהם חיים את המלחמה. "הדור האבוד", קוראים להם, ילדים שיונקים את הויתם מעטיניה של המלחמה, נצמדים אחד לשני , מאמצים את הגרון, ונועצים את האצבעות חזק חזק באדמה.
שמונה, צעדה של עשר דקות מתחנת סגולה למשרד. השמש גבוהה, מתחיל להיות חם. לאורך הכביש עומדת קבוצה של ערבים, בבגדי עבודה ושקיות עם פיתות , אחריהם קבוצה של אריתראים לאלו אין שקיות, זה שוק העבודה. אוכלים אותי במבטים, אני מצמידה את התיק ודוחפת את הגלקסי שלוש עמוק לכיס.
29 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
ספרים נודדים (לפני שנה ו-3 חודשים)
התחלתי לקרוא את שכתבת בשל הספר ,אך המשכתי בשל כתיבת הגונזו שיש לה קצב נכון להתעוררות דרך הדרך שלך. כולל החלפת הילוכים בנוף המשתנה .
נעמי (לפני 5 שנים ו-1 חודשים)
וואו! קראתי את זה, ספר מדהים, קשה וכואב. ביקורת טובה!
אפרתי (לפני 5 שנים ו-8 חודשים)
איזה יופי, רג', מקסים!
נתי ק. (לפני 5 שנים ו-8 חודשים)
כתבת מקסים!
Regi (לפני 5 שנים ו-8 חודשים)
קורא כמעט הכל - תודה ענקית, ממש כיף לשמוע יש לי קצת בעיה עם המושג ביקורת ספרותית. כמו כל אובייקט אומנותי, אין מדד מוסכם או סטנדרטיזציה בכל הקשור להערכה של אובייקט אומנותי. יש פה כמה וכמה חברה שעושים ניתוח יצירות רציני, מדובר בעבודה די סזיפית ומתודית. לגבי הספר, מדובר ביצירה מופלאה, אחד הדברים החזקים שיצא לי לקרוא.
קורא כמעט הכול (לפני 5 שנים ו-8 חודשים)
ביקורת? טובה כיף לקרוא אותך.
Regi (לפני 5 שנים ו-8 חודשים)
תודה שין שין, תודה עולם נפלא נורא
עולם (לפני 5 שנים ו-8 חודשים)
מסתבר שאפשר "להתאוורר" גם על-ידי המלטות ממציאות מדכדכת אחת אל מציאות (ספרותית) מדכדכת אחרת. כתבת יפה.
שין שין (לפני 5 שנים ו-8 חודשים)
בקורת מדהימה.
בת-יה (לפני 5 שנים ו-8 חודשים)
למה להרוס את הבוקר הצחיח עם סיגריה עשנה?
Regi (לפני 5 שנים ו-8 חודשים)
תודה YAELHAR, הספר באמת מטלטל! יצירת מופת.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-8 חודשים)
הכותרת היא כבר סיפור. אהבתי את הביקורת ואת הספר.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ