ביקורת ספרותית על יונה ונער - ספריה לעם #554 מאת מאיר שלו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 8 באפריל, 2013
ע"י yoyo


אחד הדברים האהובים עלי בקריאה היא העובדה שלא כל ספר מתאים תמיד, גם אם יהיה הספר מעולה. הרבה מעבר לחוש טעם למזון שמתפתח ומשתנה מעט, לספר צריך מצברוח, צריך תקופה מתאימה בחיים, צריך התאמה.

את 'יונה ונער' קניתי מזמן ובקריאה ראשונה, לפני שנים, לא הצלחתי להגיע אפילו לעמוד מאה. כשכולם פיארו ושאלו למה נתקעתי, אמרתי שהתיאורים הירושלמיים שברו אותי. מצחיק אותי היום לחשוב על התשובה הזו, כי זה בערך לתאר את המסגרת כששואלים אותך איך הציור.

אז מה השתנה מאז? התחלתי ללמוד, עזבתי את הבירה והדרמתי. השקעתי בלימודים זמן רב והותרתי מעט זמן לספרים. ועכשיו החלטתי לעשות קצת שינוי בחיים, לא משהו קיצוני, אבל קצת להרגיע ולהתפתח לעוד כיוונים. כאן מצאה אותי חברה יקרה והמליצה לי על הספר, בלי לדעת שפעם התחלתי והפסקתי. וכאן בעצם חזרתי שוב לפגוש בדמותו של יאיר ובדמותו של התינוק, אחד מהם על סף שינוי בחייו בדרך לגילוי מחודש של עצמו והשני מרותק מיעוד אחד בו בחר ובו יתמיד עד מותו.

אני בטוח שרבים וטובים תיארו בביקורות קודמות את תוכנו של הספר ולכן לא אעשה כך. רק אומר שמאיר שלו כתב ביד אמן ואני מקווה שמי מכם שלא צלח בעבר ידע לתת, כשהזמן יתאים, הזדמנות שנייה ליצירה מופתית
26 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
cujo (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
ביקורת יפה ואני מסכים מאוד עם הפיסקה הראשונה. זה גם יפה שאפשרת לעצמך לתקן.
חמדת (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
לפעמיים הזמן עושה את שלו לטובה .
. (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
אהבתי מה שאמר ענ"ן : שהספר אותו ספר, אבל האדם... יויו, למרות שזרקת רק משפט אחד על הספר, אני מצטרפת וממליצה על סיפור מטורף ויחודי, שופע קסם ורוכב על כנפי דמיון רחוקים. [מזכיר את 'פונטנלה' שלוֹ] . ^ . בהצלחה בשינויים :-)
עולם (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
יופי של ביקורת. בפרפראזה על הרקליטוס, אין אדם קורא אותו ספר פעמיים. הספר אולי אותו ספר, אבל האדם...
חני (לפני 6 שנים ו-2 חודשים)
יש על הספר הילה מסויימת אני מסכימה עם כל מילה,שמחה שחזרת אל הספר בסופו של דבר כי הוא כתוב נפלא,העלילה מרגשת סיפור ארץ ישראלי למהדרין..יש הרגשה של שייכות לארץ ולאדמה הזו בזמן הקריאה והמון גאווה למרות כל העצב..כתבת יפה..

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ