ביקורת ספרותית על לבד בברלין מאת הנס פאלאדה
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 13 בפברואר, 2013
ע"י annabellee


כמו שכריכת הספר אפורה ( בכל מקרה בגרסתו בעברית), כך גם התקופה המתוארת בספר. התקופה הכי אפורה, מדכאת ומעוררת פחד בגרמניה. וזאת אני כותבת ללא היכרות עם היסטוריית גרמניה. הסופר, הנס פאלאדה מעביר היטב את תחושת חוסר האונים של האזרח הגרמני דווקא, מול השלטון הנאצי, וכך גם את אווירת הפחד המתמיד, חוסר הוודאות באשר להמשך חייך, העוני הכפוי והרעב וכמובן חשד מתמיד מהשכן הכי קרוב. תקופה, בה בן יכול היה לבגוד בהוריו, שותף לעבודה בחברו שעבד לצידו 20 שנה, השכן שהפך למודיע של הגסטפו בבן אדם הגון שגר בדירה מעליו ורק בגלל האזנה לרדיו. תקופה של אכזריות לא מתקבלת על הדעת והתרחקות מהצלם באנושי.
״ לבד בברלין״ מתמקד בהתנגדות של זוג נשוי גרמני- לשלטון הנאצי, להיטלר, ע״י הנחת גלויות הקוראות להאטת העבודה במפעלים, חבלה ופגיעה במאמץ המלחמתי והתבטאויות כנגד היטלר וממשלתו. מצד אחד, סיפור על אומץ והקרבה עד הסוף המר, על קרב על האנושיות המועטה שנשארה באנשים וההתנגדות להפיכה לחלק מהעדר. ומהצד השני, סיפור על פחד, השפלה, בזיון והתרחקות מהערכים הבסיסיים אשר צריכים להתקיים בין אדם לחברו ובין אדם לעצמו.
הספר איננו קולח, אך זה לא מפריע לדמיון והבנת התקופה אותה הוא מתאר. ה״יובש״ בו מתוארים ההתרחשויות וניתנים התיאורים הופכים אותו רק לנתפס ומציאותי יותר ומקרבים אותנו להבנת האווירה.
מבוסס על אירועים אמיתיים.
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
יעל (לפני 5 שנים ו-5 חודשים)
ביקורת מקסימה ממש לא רציתי לקרוא את הספר הזה, אבל אני חושבת שבזכותך השתכנעתי.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ