ביקורת ספרותית על תש"ח מאת יורם קניוק
הביקורת נכתבה ביום שבת, 9 ביולי, 2011
ע"י אוריה


הספר אינו קל לקריאה אולם אני חייב לציין שאי אפשר היה להניח לו. יורם לדעתי מנפץ מעט את המיתוס של גיבורי תש"ח, האנשים אשר אצו רצו להלחם ואף ידעו עבור מה. נכון, יורם מתאר את תחושותיו ולא ניתן לצאת מכאן ולהשליך על כל הלוחמים באותה תקופה, אולם אני יותר ממשוכנע שיורם לא היה היחיד שחש בבוקה והמבולקה. האירועים בכפרים הערביים רק חיזקו אצלי את תחושת האי אנושיות שלפעמים אוחזת בבן האדם, כמה הכעס מצליח להעביר אנשים על דעתם.מה לנו כי נלין על אחרים.
הספר מאד מומלץ למרות היותו לא קל לקריאה.

דרך אגב, לא יכולתי שלא לבקש לראות שוב את הפרקים שלתוכנית הטלויזיה תקומה לאחר קריאת ספר זה.

תהנו
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אב''פ (לפני 7 שנים ו-8 חודשים)
חמדת, את לא צריכה לצאת להגנתו של קניוק אני בדרך כלל דיי מתחבר לכתיבה שלו (במיוחד כשאין לו הקשר היסטורי כזה או אחר). צר לי אבל את לא מחדשת לי דבר, וזה לא שאני עקשן שלא משנה את דעתו, פשוט קראתי את הספר וזו ההרגשה שהיתה לי. אני מאמין שאם תשימי את הספר הזה לצד ספר כמו "בין הספירות" של נתיבה בן-יהודה תוכלי לראות למה אני מתכוון.
ג'יהאן (לפני 7 שנים ו-8 חודשים)
לידעתכם תש"ח ,יופיע בהצגה בתיאטרון חיפה בקרוב.
חמדת (לפני 7 שנים ו-8 חודשים)
לאב"פ - קניוק אינו משכתב את ההיסטוריה של תש"ח ,הוא כותב אותה כמי שהיה שם כבחור בן17 .קניוק לא היסטוריון וגם על כתיבתם אפשר להתווכח באשר לאמת שהם מציגים אותם . כבר ידוע כי כתיבת היסטוריה היא פועל יוצא של השקפת עולם ,אם כי ישנם ספרים יוצאי דופן . בכל מקרה קניוק כתב את הזיכרונות המצולקים של אותם קרבות שהשתתף בהם, מנקודת ריאות של חייל פשוט ש"קבור " בשוחה שלו ולא ממעוף ציפור ההיסטוריה נוסח צ'רצ'יל . בכתיבת עלילות חייו בארה"ב הבוהמית בספר "חיים על נייר זכוכית" הם היו חלק מתקופה בחייו ,אבל את תש"ח והקרבות על ירושלים הם חלק מהוויית חייו שלא יסתיימו לעולם אלא עד ליומו האחרון .
אב''פ (לפני 7 שנים ו-8 חודשים)
קראתי את הספר והוא מאכזב, קשה להאמין שמישהו שחי בתש"ח כפי שהוא מעיד על עצמו כתב את מה שהוא כתב, מצער שכך ההיסטוריה משכותבת ועוד בסופר ברמתו של קניוק שבצעירותו בחר להתקרב לדור הביט (להזכיר שבאחד מכתביו הוא אפילו אומר שהוא מיודד עם נגן הג'אז, צ'רלי פרקר) ודווקא לעת זקנתו הוא בוחר לעסוק בנושא הזה כשלא ברור מה מרחק הזמן עשה לו.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ