ביקורת ספרותית על הסיפור שאינו נגמר מאת מיכאל אנדה
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 12 ביוני, 2019
ע"י שאול תליון


בע"ה
"גל נעול ... גן נעול מעיין חתום"
לחלק מהילדים במשפחתנו יש בעיה; אנחנו מנסים לקרוא הכל. החל מספרי בישול, עבור בחיפוש ערך אקראי בויקיפדיה, לפתוח את כל הערכים שמוזכרים בתוכו ולקרוא את כולם וכלה בספרים שהאחים הגדולים שלך הביאו ממדפי המבוגרים בספרייה.
מרורים רבים האכלנו את דורשי שלומנו וטובתנו, מסרבים לקבל את ההוראה החוזרת ונשנית "אל תקרא/י את זה, זה לא לגילך. את/ה לא תבין/י את הספר, וזה רק יקלקל את ההנאה שלך ממנו בהמשך." אני מנחש שחוויות דומות מוכרות לעוד כמה מהאנשים כאן.
והספר יהיה לעולם הדוגמה לכך שלפעמים הם צדקו. כי כשקראתי אותו, בכיתה ד, לא מאוד הערכתי אותו. ספר פנטזיה בלי קרבות אפיים, מלא קטעים פילוסופיים ובדמויות לא מובנות. מה יש להעריך כאן?
אבל קראתי אותו שוב, והוא השתחל לפנתיאון בלי למצמץ. הוא לא ידבר לכל בן אדם; אבל לכל הבסטיאנים שיוצרים עולמות וסיפורים בראשם, שהדמיון נוטל חלק מאוד משמעותי בראיית עולמם, שמדמיינים את עצמם שונה מהמציאות - זה ספר חובה. הן בגלל ההבנה שיש לסופר המדהים הזה לליבנו, והן בגלל שהספר מלא בנקודות למחשבה ולהעמקה לגבי פנטזיה, העולם החומרי והאנשים שמרקדים ביניהם.
אם לבחור נקודה אחת מתוך הרבות שכ"כ אהבתי בספר, זו הקורלציה שהוא מדגיש בין הפנטזיות שיש לך בראש לבין המשאלות שלך, שאליהן אתה לעיתים בכלל לא מודע. בסטיאן לא אמר "הריני רוצה להתמודד עם קסיאדה", לדוגמה; אבל את זאת הוא רצה, והפנטזיה שבראשו התעצבה בהתאם. אני לא אגיד שכל מה שתחלמו יתגשם, אבל תתפלאו איך החלומות והפנטזיות שלנו מעצבים את מעשינו ורגשותינו בעולם הערות.
אז זה הסיפור שאינו נגמר. ויש לי תחושה עמומה שאם אקרא אותו עד 10 שנים, אבין אותו אחרת. ואני חושב שגם בקריאה השניה התיאורטית הזו הוא ייכנס לפנתיאון שלי.

14 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
שאול תליון (לפני 3 ימים)
תודה רבה. כן, זה באמת ספר יפהפה.
חני (לפני 5 ימים)
כל כך אהבתי את הספר הזה. מלא דמיון על כל שעל. המוח עובד שעות נוספות
והרגש הזה שצף מאהבה לדמויות.
כתבת יפה.
פַּפְּרִיקָה (לפני 6 ימים)
מעולה.
רק אציין - כל עוד נשארים בראש פתוח ולא מסרבים לקרוא ספר בבגרות רק מפני שקראת אותו קריאה בוסרית בגיל צעיר, אני לא רואה איך זה מקלקל את ההנאה בהמשך (וממילא, לך תעצור ילדים כאלה)
רויטל ק. (לפני 6 ימים)
סקירה יפה לספר נהדר
שאפשר לכתוב עליו סקירה שאינה נגמרת...

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ