ביקורת ספרותית על קוצר רוחו של הלב מאת סטפן צווייג
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 11 באוקטובר, 2017
ע"י דרור


קוצר רוחו של הלב. שטפן צוייג

יש פעמים שספר נותן לקורא פרספקטיבה על מרחב מסוים שבו הקורא יכול ללכת לאיבוד. במקרה של ספר זה מדובר על נושא החמלה על כל היבטיו ומשמעותיו. מי חומל את מי ולמה נועדה בעצם החמלה ומתי האדם מחפש הצדקה לחמלה עבור עצמו או הסובב אותו. חמלה היא מושג רחב יריעה שהתחלה בו הא מדרון חלקלק ולא מעט בודהיסטים מתעסקים בזה יום וליל.
השבוע תוך כדי טיול נהדר בדרום איטליה שקעתי בקריאה בספר 'קוצר רוחו של הלב' של שטפן צווייג. טוב כשאני קורא ספר שנוגע בי, הוא מהדהד בתוך גופי ולא פוסק להיות חלק מהתנועה שקוראים לה דרור. לא משנה היכן אני מתרוצץ, תל אביב בחוף הים או באיטליה יושב על ספסל אפילו בשנחאי. ספר נפלא נותן לקורא מתת לב וככה בהחלט היה הספר הזה.
לקח לי לא מעט זמן להגיע לספר כי אף פעם זה לא נראה לי מיידי. ספר נועד להיקרא בזמן שלו בערך כמו כל דבר בחיים. לפתע בלי התראה מצאתי את עצמי בוחן את התנועה של הספר בתוכי. ספר נהדר על כל מרכביו.
כתיבה היא תהליך קולפני ומתקיימים בו הדים מכל הגוונים. בספר זה הקורא זוכה לקילוף ובהדרגה הוא הופך לחלק מהספר. הקורא והסופר רוחשים בריקוד אחד מדוד. הספר קורא תיגר על הקורא ואצל צוויג זה כנראה בא לביטוי ביתר שאת בייחוד לאחר שקראתי את הביוגרפיה שלו. כתיבתו היא מופת של עולם שלם שמתקפל במשפט אחד מרכזי,'חמלה' ומה שמתרוצץ בתוך מילה זאת ומשמעותה.
לא נראה לי שניתן לכתוב ביקורת על סופרים כמו צוויג בלי להיכנס לאין כניסה אני רק יכול לומר שאחרי שחוצים את הדי השפה המופלאה שבה הסופר מעביר את הסיפור נכנסים לעולם פסיכולוגי הדורש מהקורא להיות ער לכל זיז ותנועה בספר.
מצאתי את עצמי לא פעם באמצע טיול באיטליה יושב על ספסל המשקיף על הים וגומא בשקיקה את המילים הנהדרות ואת הסיפור הרודף הזה ושוכח לקום ממקומי או אולי זה הפך להלך רוח שלי. בכל אופן עבורי זה היה נהדר.
אולי אפשר לסכם
כמה דיוק והכלה בספר אחד
והצליל שהתנגן לי משום מה הוא של הגדולים מכולם. צליל חמלה

https://www.youtube.com/watch?v=MIDOEsQL7lA
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אירית (לפני 9 חודשים)
יופי של סקירה לספר מעולה !
תודה לך ושבוע טוב.
הכוורן (לפני 9 חודשים)
אחד הגדולים של צווייג .
כרמליטה (לפני 9 חודשים)
סקירה נהדרת, כהרגלך.
ספר נפלא, שממשיך להדהד בי גם עשר שנים אחרי הקריאה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ