ארווין


» דירג 1 ספרים
» כתב 6 ביקורות
» יש ברשותו 11 ספרים
» מוכר 10 ספרים
» נרשם לסימניה לפני 9 שנים ו-5 חודשים
» ביקר לאחרונה בסימניה לפני 3 ימים
» קיבל 25 תשבחות לביקורות שכתב

» כל ההתכתבות שהיתה ביניכם

» סופרים מועדפים

» מדף הספרים (4 מתוך 11)
ביקורות ספרים:

מוצגות 6 מבין 6 הביקורות שנכתבו. הצג את כל הביקורות

כשהתחלתי לקרוא את הספר, "נסים קטנים", מה שהטריד אותי היה אם אלו באמת מקרים אמתיים. הספר מגולל סיפורים אמתיים מהחיים, שיש ב... המשך לקרוא
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
לפני שנתיים ו-2 חודשים


באמת ובתמים זהו ספר מיוחד, מרתק ומלהיב באופן יוצא דופן. מי שבאמת יקפיד על כל התרגילים וההוראות שבספר יכול לשנות את חייו בא... המשך לקרוא
2 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
לפני 5 שנים ו-7 חודשים


הסופר ארווין קליין יליד רומניה. בהיותו בן שתים עשרה, עלו הוריו לישראל וקבעו מושבם באילת. תמיד היה נער חולם ואוהב ספר. ולימ... המשך לקרוא
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
לפני 6 שנים ו-3 חודשים


זכרונות מהעולם הבא -= ד"ר מייקל ניוטון "זיכרונות מהעולם הבא" – זהו מסע מרתק אל עבר העולם שמעבר – מחבר הספר "מסע הנשמות" מבי... המשך לקרוא
קורא אחד אהב את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
לפני 6 שנים ו-6 חודשים


גאקרי זאקוב בספרו "עידן הנשמה" (במקור השם של הספר הוא "מושב הנשמה") אומר שהאדם בעזרת מודעותו ובחירותיו מעצב את עולמו, אבל הו... המשך לקרוא
4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
לפני 8 שנים


ביקורת על הספר שיחות עם אלוהים - מאת ארווין קליין "שיחות עם אלוהים" הוא הספר החשוב שקראתי בדרך להבנת טבעו האמיתי של העולם... המשך לקרוא
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
לפני 8 שנים ו-3 חודשים
ארווין עוקב אחרי
עוקבים אחריו
מתוך הפורומים:
טוקבקים על ביקורות ספרים:

מוצגות התגובות האחרונות בלבד. הצג את כל התגובות

פינת היצירה:

מוצגים הסיפורים והשירים האחרונים בלבד. הצג את כל הסיפורים והשירים

כשגרתי בתור נער באילת, היו לי חיים משעממים למדי. אילת, עיר שוממה ומדברית, לא סיפקה אתגרים והרפתקאות, אלא רק שיגרה משעממת. פעם אחת הכרתי חייל, שהגיע לאילת לחופשה והתאכסן באכסניית הנוער. הוא עשה עלי רושם רב, בהיותו "עוף זר" בעיר אילת. אז, הטלוויזיה הייתה הבידור היחיד בשבילי והייתי ממש מכור לצפייה. פעם אחת, כשהתארח אצלנו בבית, שמתי לב שהוא בכלל לא עוקב אחרי התוכנית בטלוויזיה. הדבר עשה עליי רושם גדול – יש חיים מחוץ לטלוויזיה. התובנה הזאת הכתה בי ופתאום הבנתי כיצד השגרה, גם אם לכאורה, למטרת בידור, הופכת אותי לאדם פאסיבי ורדום. התעוררתי להבנה חדשה.
כשעברתי, מאוחר יותר, לגור בתל אביב, חוויתי שוב את העניין. מגורים לבד, פעם ראשונה בחיי בלי הורים ובית, סיפקו לי חוויות רבות. מנגד, הכרתי בחור, שהתגורר עם הוריו בתל אביב. פתאום הבנתי שהיוצרות התהפכו – עכשיו אני הוא זה שנהנה מחיים של הפתעות והרפתקאות והוא שבוי בשגרת חיים.
ואכן, רובנו סובלים מהשתעבדות לשגרה. שגרה זה דבר חיוני לחיים, נותנת לנו ביטחון ומסלול קל ונוח. אבל היא גובה מאתנו מחיר גבוה: שעממום, חוסר אתגר, עצלנות שנדבקת אלינו. כל אלו הם מגורמי הדיכאון החזקים ביותר!
כולנו צריכים, מדי פעם, לקפוץ למים הקרים, לקחת סיכונים, להתעורר לחיים האמתיים – לצאת מהשגרה!
זה גם חשוב מאוד למוח שלנו. יציאה מהשגרה, דברים חדשים, למידה, כל אלו מפתחים את המוח ולא מניחים לו "לצבור עובש". יש אמרה שאומרת: USE IT OR LOSE IT – כלומר השתמש בזה או אבד את זה.
אנחנו מתחדשים כל הזמן. תאי הגוף מתים ובמקומם נוצרים חדשים. כולנו צריכים גם להתחדש במחשבה שלנו. למצוא מסלולי חיים חדשים, לשנות הרגלים. להרפות מהרגלים ישנים, מאמונות ישנות, כדי לאמץ חדשות, מועילות יותר. השינוי הוא החיים עצמם. הטבע כל הזמן מתחדש, צומח. היקום הוא יקום רב חסד, שופע כל טוב. הכול צומח, הכול פורח. נבילה לצורך פריחה. אין טוב בלי רע ואין רע בלי טוב. השמש תזרח, גם ביום מעונן וסגרירי. השמחה תבוא אחרי העצב. יום יעקוב לילה...
נכתב לפני שלושה שבועות
לקראת הפסח, שנפל סמוך ליום הבחירות, אשתי נכנסה ללחץ רציני, בגלל שלא הצליחה להשיג אף מנקה. על סף הייאוש היא קנתה את מכשיר הניקוי הרובוטי וראיתי איזה זיק של תקווה בעיניה. לומר את האמת, גם אני פתחתי רגשי חיבה, כלפי הדבר הקטן הזה אבל הזריז להפליא. אי אפשר היה שלא להתרשם מחריצותו המופלאה – הוא רץ אחרי כל גרגיר אבק נחוש וללא לאות, כמי שטובת אדונו נר לרגליו.
עודי משתעשע לי במעקב אחר הרובוט הננסי, כשפתאום נפל לי האסימון, הרגשתי שיצרתי קשר עם תובנה מופלאה! היינו ממש לפני הבחירות, עם כל כאב הראש של הבוחרים במי לבחור, ופתאום היה נדמה לי שמצאתי באותה הזדמנות, פתרון גם לבעיה הזאת. הרי כל הבעיה של נבחרנו, שהם לוקים בזיכרון קצר, מבטיחים ולא מקיימים. לעומת זאת ידוע שמחשב לא יכול לטעות והטעות היא תמיד של האדם. ככה הוא גם לא יכול לשקר וגם פה, שקר זאת הבעיה העיקרית עם הנבחרים שלנו. אז למה לא להעביר את הבחירות ממועמדים אנושיים, למועמדים רובוטיים?!
הרעיון הזה תפס אותי כמו גשם ביום קיצי חמסיני, או משב חמים ביום חורפי מקפיא. בעצם צמרמורת התגלגלה על גבי. ידעתי שהרעיון המטורף הזה, הוא מעשי עד מאוד. הרגשתי איך העצבים שלי משתחררים ואור נדלק לי שם למעלה.
מדינה שלמה כמרקחה, כולם עצבניים, כולם מקטרים ומצד שני הפתרון הוא כל כך קרוב, כל כך פשוט. דומה שאנחנו, מאז קום המדינה, צועדים לקראת הרגע ההיסטורי הזה. כל ההתקדמות הטכנולוגית, ומהפכת המחשבים, הכול נועד לרגע ההיסטורי הזה של החלפת נבחרנו ברובוטים! אמנם הרובוטים עדיין נמצאים בתעשייה, כמחליפי עבודות הידיים, אבל הרי כל נביאי העתידות, הצביעו מאז ומתמיד על הרובוטים שבסופו של דבר יחליפו את האנשים ממש. מה שאנו לא ראינו ולא חשבנו על כך – שדבר ראשון שהם יחליפו – הדבר הדחוף ביותר – זה את הפוליטיקאים! והרי אומרים ששינוי מתחיל מלמעלה. ככל שמדעי הביולוגיה מתקדמים, ואיברים רבים יותר ניתנים להחלפה, ככה יותר ויותר מזכירים את האפשרות (אמנם בהומור, עדיין) של החלפת הראש. אמנם, הדבר עדיין לא מקובל והגיוני, אבל מצד שני, להחליף את ראשי השלטון – הרי זה רעיון גאוני! הרי למרות כל ההתפתחות הטכנולוגית הכבירה בכל התחומים, עדיין אנו מרגישים שהמיאוס שלנו מהפוליטיקאים מגיעה עד הצוואר ממש – אז מה יותר מעשי מאשר להחליף את הראש! ממש כמו שהרובוט הקטן, שזה עתה קניתי, מוצלח כל כך בניקוי הלכלוך, ככה בדיוק רובוטים פוליטיקאים יצליחו לנקות לנו את הראש! הם לא יבקשו טובות הנאה לעצמן, הם לא ימעלו, הם לא יגנבו, העם יוכלו ליהנות מפרי עמלו בלי מתווכים ומאכרים! פעם המכשפים שלטו בשבטים, עכשיו המחשבים הרובוטיים ישלטו בעמים. הסדר והאמונה יחזרו לשרור בקרבם!
מצאתי את עצמי כמו מתעורר מחלום. הבטתי סביב, הכול נראה פתאום אחרת. כולם המשיכו לריב, להשתולל, לקטר, לומר שאין בשביל מי לבחור, אין את מי והכול יהיה גרוע עוד יותר. והנה אני, בשקט בשקט, ידעתי שמצאתי את הפיתרון שכולם אפילו לא חלמו שקיים. רק לקום ולהכריז על כך בקול גדול. מה שנשאר לי היה למצוא במה מתאימה, גבוהה וגדולה מספיק, כדי שאוכל לטפס עליה ולהכריז בפני ההמונים, כל עם ישראל, ממש כמו משה היורד מהר סיני. ידעתי שבאותו רגע עברתי פאזה והחלפתי קידומת – החיים שלנו לא יהיו עוד כמו שהיו – הכול ישתנה, והמציאות העכשווית תהפוך להיות עבר היסטורי. אמנם לא התיימרתי להיות משה רבנו, אבל ידעתי שאני יכול להפוך את המנהיגים שלנו לנעלים לא פחות ממנו!
המכשיר הרובוטי של אשתי המשיך להסתובב לי בין הרגליים, אך אני לא הבחנתי בכלום, הייתי ממש כמו מרחף בחלל. צעד קטן לאדם, גם אני הרגשתי מרחף בחלל, עושה היסטוריה ומשנה את הכללים של האנושות לנצח! מילים גדולות ונבובות של פעם, הדהדו עכשיו בראשי כבשורות עשרת הדברות: יש עתיד! יש עבודה! יש עם מלוכד, יש כחול, יש שחור, יש מר"ן, יש מרץ, יש כוח, יש אחדות. הרי רובוט יכול לתת תשובות מדהימות לכל הבעיות שלנו. הוא לא ישקר, לא יאכזב, הוא תמיד ידייק. כל שיישאר לנו, העם, לעשות, זה לעבוד ולהגשים את החלום. הכושי האמריקני אמר, יש לי חלום והפך לפטריוט כל-אמריקני מוערץ. מישהו ירה בקנדי וסף קץ לפרשיות השחיתות המוסריות שלו. סוף סוף יש לנו את הקשת שיכולה לפגוע בול חץ למטרה. אין צורך יותר להתרוצץ, לבחור שוב ושוב, לנסות, לטעות, לקטר, להילחם. הרובוטים יחליפו לאט לאט גם את אנשי הצבא, לא יהיה צורך בשפיכות דמים נוספת. תחשבו כמה דם ייחסך!
במקום פוליטיקאים יהיו לנו אנשי תרבות, רוח – שיספקו לנו בידור וישובבו את נפשנו. נהיה מאושרים ולא נדע מדוע. נצעק בגין לשלטון, שלום עכשיו, מושחתים נמאסתם ולא יבינו על מה אנחנו מדברים! נצעק די ויתנו לנו יד ויובילו אותנו בבטחה אל המנוחה והשלווה. הרי כבר מישהו אמר שיש להפוך את הבחירות לאלקטרוניות, אולי הוא גם, כמוני, מתחיל לחשוב בכיוון הנכון?


"תגיד, אתה מוכן לזוז", שמעתי לפתע קול מלמטה. השפלתי את מבטי ולא האמנתי למראה עיני. הרובוט הננסי, המנקה, הפועל השחור, ממש דיבר אליי. למי הוא חשב את עצמו, הרהרתי. פתאום, לתדהמתי, קלטתי את המצב החדש שעלול להיווצר עם כניסתם הרובוטים לשלטון. יצורים חכמים, בעלי תבונה ודייקנות, שלא יכולים לטעות, יגידו לי מה לעשות! לאן נגיע? חרדה גדולה אחזה אותי. כיצד ייראו אז חיי? על מי אפרוק את זעמי. על מי אטיל אשמה?
פתאום שמעתי צלצול בדלת ואשתי פתחה. הסתבר שסוף סוף הגיעה מנקה של חברה שלה, שבדיוק נסעה לחו"ל ולא הייתה צריכה אותה לפסח. "מה זה הדבר הזה!" התרעמה המנקה כשראתה את הרובוט הננסי. אשתי מיד כיבתה אותו והכניסה אותו לקופסה. "זה כלום", אמרה, "זה צעצוע של בעלי, הוא יש לו כל מני רעיונות מטורפים!"....
נכתב לפני חודש
מהם הדרכים לאושר. וחשוב יותר: כיצד נוכל להתפטר מבעיות פסיכולוגיות שונות ומציקות?
אנחנו היחידים שמסוגלים לעזור לעצמנו. אנחנו מושפעים הכי הרבה, מעצמנו. אל לנו לשים מבטחנו בדברים שמחוצה לנו. בואו נחשוב טוב ויהיה טוב. וחשוב יותר: בואו נפתח את לבנו לפני חיים טובים ומאושרים יותר. פשוט נאפשר לעצמנו את כל זה. בקלות, באמונה שלמה. נתחזק ונאמץ לעצמנו את כל הטוב הזה, כאן ועכשיו!
וכן, חייכו, כל הזמן!
יש הטוענים שרק דרך התעמקות בעבר שלנו, בשורשים, נצליח להביא לשינוי באישיותנו. שכן העבר שלנו מנתב בהכרח כל מחשבה ואירוע שקורים, למסלול ששולט במנהגים שהשתרשו אצלנו. מנהגים אלו השתרשו בגלל חוויות העבר, אותן פרשנו בצורות שונות ואינדיבידואליות.
ברגע שנצליח להציף את הדברים הללו מהתת מודע למודע, נוכל להאיר אותן באור המציאות, זה של המבוגר, שלא כילד, מסוגל להבין את השגיאות בתפיסותיו והבנותיו של הילד. הילד זקוק להוריו כדי לרכוש ביטחון ואם אלו לא מסוגלים לתת לו את הביטחון הזה, הדבר ישפיע עליו כשיתבגר. כמו כן, הילד עלול להרגיש שמשפחתו, בניגוד לסביבה, היא לא נורמטיבית, שיש לו מה להסתיר. גם דבר זה הוא בעל השפעות ארוכות טווח על הנפש.
מנגד טוענים אחרים, שאין צורך לחפור בעבר, אלא לסגל לעצמנו דרך חשיבה שונה. כך נוכל ברגע שניתפס למחשבה לא הגיונית ומזיקה, לטפל בה, על סמך ארסנל של צורות חשיבה מוטעות, שאנו כבר יודעים על קיומן.
כלומר, לטענתם העניין הוא באימוץ צורות חשיבה מוטעות, של תפיסת המציאות, ולא באישיות של האדם, שנחשף לחוויות הללו.
קודם כל, אין ספק שכל אדם תופס חוויות שהוא עובר, על סמך חוויות מהעבר ותפיסות עולם שהשתרשו בו. כל מה שאפשר לשנות, זה את דרך התגובה שלנו לאותם רגשות, העולים בנו. ברור שהאדם שעבר טראומות ילדות, יהיה מועד להגיב בצורה שגויה על חוויות שהוא חווה בתור מבוגר.
מנגד, האדם עצמו אחראי על חוויותיו. הוא שולט על הצורה שבה חוויות אלו ייתפסו בתת המודע וישפיעו על המודע שלו בהמשך חייו. מה פירוש הדבר מבחינה מעשית? שאנחנו יכולים, על ידי שינוי התפיסה שלנו, המנגנון הרגשי, לשנות את הפסיכולוגיה שלנו. כך נוכל להתפטר מכל מני בעיות התנהגות ואפילו דיכאון. שכן הדיכאון נובע מתפיסת של דבר בחיינו, על סמך חוויות העבר. חוויות אלו הפנמנו, בצירוף רגשות שליליים, שכל פעם צפים מחדש.
יש גם פגם בתפיסה זאת. שכן כדי לעשות שינוי בנו, אנו זקוקים לאנרגיות שלא מצויות ברשותנו. אנו זקוקים לעבור התמרה רגשית. יש אפשרות לעבור התמרה זאת, אם נתעמק בחוויות שלנו ונחווה אותן שוב, בצורה דרמטית. הזעזוע הזה, יכול לעורר שינוי ממשי באישיות שלנו. לפעמים די בהבנה הזאת, כדי לעודד אותנו לנקוט פעולות ממשיות. אלו יכולות להיות חיזוק פיזי ומנטלי, באמצעות טיפולים אלטרנטיביים או תרופתיים. יפה פה אמרתו של איינשטיין: אנשים ממשיכים לעשות אותם דברים, אבל מצפים לתוצאות שונות... גם האמרה: כדי להכיר את עצמך, עליך לצאת מתוך עצמך, נכונה. והכוונה כאן, כמובן, לטיפול הפסיכולוגי, שבו המטופל מקווה פידבק על עצמו.
כמו כן, אנו יכולים להשתנות ולהתפטר מהרבה בעיות, אם נתעמק בצד הרוחני שלנו. אם נבין שבמהות שלנו, אנחנו נפש ורוח ולא חומר. נוכל להגשים את עצמנו, ולהיות מאושרים, אם נרכז את תשומת הלב, לטובתנו העליונה. כלומר, לא לתועלת אגואיסטית חומרית, אלא לתועלת רוחנית נעלה של הנשמה. אזי נוכל לתפוס את העולם כמקום טוב, צריך לאהוב אותו. לשתף פעולה עם אחרים ולא להילחם בהם.
ואולי כל החוכמה כולה, היא להרגיש שאנחנו בני מזל, שכל מה שקורה לנו הוא לטובה. ובאמת, כפי שכבר אינשטיין קבע, הכול יחסי. או כמו שקבעה תורת הקוונטים: אין דבר שקיים באופן נפרד מהקשרו. כל דבר קשור באחר. כולנו אחד, כולנו קשורים. אין צורך לקנא באחרים, להרגיש שמשהו חסר לנו. שהרי הכול יחסי. תראו את המצליחנים הגדולים ביותר, שבסוף התאבדו או איבדו את טעם החיים. אלו אנשים שלא בורכו בכישלונות, שמחשלים אותנו, מחזקים אותנו. ועושים אותנו, בסופו של דבר לאנשים טובים יותר, שמסוגלים להבין את הזולת. אדם שכל חייו הצליח, לא מסוגל להתמודד עם כישלון. הוא נשבר ושוקע בדיכאון. יותר גרוע מלהיכשל כל הזמן, זה להצליח כל הזמן.
מהו האושר? להיות מסוגל להגיד: הכול קרה בדיוק כפי שצריך לקרות והמצב שלי היום מושלם.
זהו אושר, והדרך היחידה לאושר, כי בדיעבד זה מה שאדם מאושר מרגיש. וכדי להיות אדם מאושר, אתה צריך להתחבר ליקום, להבין אותו ולאהוב אותו. מפני שהיקום זה אתה והיקום אוהב אותך, ואתה קובע את גורלך ואת מה שאתה מרגיש.
אלוהים תמיד רוצה שתהיה מאושר, הוא כל כך רוצה בזה. אבל הבחירה בידיך, רק אתה יכול לבחור בזה! לא לחינם אומרים: תחשוב טוב ויהיה טוב!
זכור! ההיגיון חוסם את הדמיון. אם תפעל שיפוט על המחשבות שלך, לא תוכל לחוות את החיים האמתיים שמעבר לחומריות. הקול הקטן, הלוחש לך: אל תהיה כזה תמים, אל תאמין, הוא אותו הקול אשר, בתור ילד, לימד אותך לדכא את הדמיון שלך. זהו מצבור החוויות הטראומתיות שלך, שמחזיקות אותך קרוב לקרקע ולא נותנות לאני האמתי, הנעלה שלך, לפרוח. זהו החשש ממה יגידו אחרים. זוהי ההרגשה שאתה לא ראוי. זוהי האשליה שהעולם הוא מקום רע. תבין שהחיים עצמם הם אשליה, שאתה נמצא בסרט, שבו נקבעו אמתות ועובדות באופן שרירותי, כאשר מאידך, הנשמה שלך היא נצחית וחסרת גבולות. פשוט הרשה לעצמך לחוות את החיים במלואם, בלי חשש. בסופו של דבר אתה תצטער רק על דברים שלא עשית, שלא חווית ולא על מה שעשית...
לפעמים כל מה שאנחנו צריכים לעשות, כדי לצאת מהדיכאון, זה לשחרר ולוותר על השליטה והעקשנות שלנו. אז נראה איך הכול זורם בקלות.
בספר של העידן החדש שקראתי, מסופר על אישה בכיסא גלגלים, אשר סיפרה לסופרת שיש לה בת צעירה, שהיא כל הזמן רבה אתה. תמיד הרגשתי שהבת שלי לא מתנהגת כראוי וכל הזמן ביקרתי אותה וכעסתי עליה. יום אחד היא שכנעה אותי, איכשהו, לעשן אתה מריחואנה. פתאום הרגשתי שחרור מוחלט, ופרצתי בצחוק גדול. זאת מפני שראיתי את עצמי קשורה באלף חוטים זעירים וממש לא מסוגלת לזוז. הבנתי פתאום שאני כובלת את עצמי, בגלל הביקורת והנוקשות שלי ולא מסוגלת להיפתח ולהבין את העולם. מאז זנחתי את הרציונליות ונפתחתי לעולם שלם של אפשרויות שהדמיון פותח בפניי. מאז היחסים שלי עם בתי השתפרו, ובמקום לבקר אותה, אני מבהירה לה שאני לצדה ומעבירה עליה ביקורת חיובית.
מזכיר לי, חלום שחלמתי, שהרגשתי גם התרוממות רוח שכזאת. פתאום השתחרר אצלי איזה כוח נסתר, כנראה כוח ה..... הידוע כשוכן באזור עצם העצה. אנרגיות עצומות הציפו אותי והרגשתי משוחרר להפליא, בלי שום גבולות, או שיפוט. הכוח היה כל כך עצום, שכשהתעוררתי, הרגשתי פתאום שאני כמו נר כבוי. הרגשתי שאני מדכא את הכוחות האדירים הללו, בתוך אינסוף תפיסות עולם מגבילות. יש בתוכי אינסוף פחדים, חששות שלאורם חינכו וגידלו אותי.
מדריכה רוחנית, שהשתתפתי בהרצאה שלה, פעם אמרה: יש לי ליד המיטה ספרייה קטנה עם ספרי העידן החדש, אלו התרופות שלי...
נכתב לפני חודשיים
על אלוהים היגיון ומדע


הימצאותו של אלוהים הוא ההסבר הטוב ביותר למהות העולם. אבל כדי להוכיח את קיומו, אנו רוצים להוכיח, שזה ההסבר היחידי האפשרי, לקיום העולם.

מה הסיבה שיכולה להיות לקיום העולם? על כך אומר לייבניץ, (ממציא החשבון הדיפרנציאלי והאינטגרלי ומראשוני מפתחי המחשבים המכניים): הסיבה הזאת צריכה להיות סיבה, שהיא בעצמה נטולת סיבה בעצמה. כלומר, הסיבה לראשית הכול, לקיום העולם, אסור שתהיה לה כל סיבה שהיא...
זה צריך להיות דבר המתקיים מתוך הכרח לוגי, שאינו דורש סיבה ממשית להסברת קיומו.. כזה שאי קיומו איננו בגדר האפשר...
אין שום אפשרות שיהיה גורם ממשי או סיבה ממשית, של מה שנמצא מתוך הכרח.
ההוכחה האונטולוגית לקיומו ההכרחי של אלוהים, נפתחת בטענה שהמושג אלוהים כולל בעצם ההגדרה, את המושג קיום הכרחי. כלומר, שאם אלוהים נמצא, אז יש לו את התכונה שהוא נמצא, כך שאין שום אפשרות להכחידו או לבטלו. (זה דומה לטענה שאמונה לא יכולה לבוא מתוך הוכחה מסוימת, כי עצם ההגדרה אמונה, היא משהו שלא זקוק להוכחה).
לפיכך אילו היה אלוהים נמצא, הוא היה צריך להיות נצחי לגבי העבר והעתיד כאחד.


טובי המדענים והפילוסופים ניסו לענות על השאלה של ראשית הכול והגיעו למסקנה שאין הסבר אחר לקיום הנצחי של הראשית של הקיום של הכול – אלא אלוהים.
ראשוני הפילוסופים שניסו להסביר את קיום היקום, יחסו לחומר תכונות רוחניות. מאוחר יותר, השתרשה הגישה האמפירית, שכל דבר שרוצים להוכיח, צריך להיבחן על ידי ניסויים. ניוטון האמין שאפשר להסביר את התנהלות העולם באמצעות חוקי פיזיקה, אבל אי אפשר להסבירו בלעדי הרוח הלא חומרית. חייב להיות איזה כוח על, לא חומרי, שגורם לכל החומר להתנהג כפי שהוא מתנהג.
לפי הפילוסופיה של המדע, אלוהים מעצם הגדרתו הוא האפשרות היחידה להסביר את קיום היקום ולא שום תיאוריה אחרת. כל התיאוריות המדעיות, והחקירות וההסברים שמעלים למשל חוקרי האטום, הם בגדר רכילויות בלבד. מאידך, האדם עם הרצון החופשי שלו, משבש את המשוואה הזאת של החומר ואלוהים. לא נמצא כל הסבר אפשרי לקיום הרצון החופשי, מלבד שיבוש ומרד בחוקי בראשית של אלוהים. כנאמר: הכול נקבע מראש והבחירה ניתנת...
האדם רוכש כבוד גדול למדע ומאמין שבנוסף לפלאים שהוא מחולל בחיינו, יש לו גם תשובות למהות האמתית של היקום והקיום. אלא, שלמרבה הפלא, חקירה מעמיקה של הדברים, על ידי טובי הוגי הדעות בכל הזמנים, מעלה אמת שונה לחלוטין. המדע לא מצליח באמת להסביר שום דבר. כל מה שהוא יכול לעשות זה להעריך סיכויים טובים (ומדובר לפעמים בסיכויי טעות של אחד לכמה טריליונים) שדברים יקרו כפי שהחוקים המדעים קבעו. ככה שבפועל עולמנו מתקיים על פי חוקי המדע, אבל למעשה הסיכוי שזה יקרה גבוה מאוד, אבל לא מוחלט במאה אחוז.
אין אפשרות להסביר את מהות היקום, מפני שצריך להכניס למשוואה הזאת את הרוחניות שמפעילה את החומר, לרוחניות זאת אין שום הסבר מדעי.
אלוהים הוא אם כן מעצם הגדרתו, ישות עליונה ומושלמת, לפיכך לא ייתכן שעצם קיומו או מהותו, יהיו תלוי בקיומם או פעולותיהם של גורמים אחרים.
המושג קיום מקרי אינו מתאים לקיום אלוהים, רק המושג קיום הכרחי הולם את מושג אלוהים, לפיכך הוא מושג הכרחי להגדרת האל.
אבל אם המושג קיום הכרחי הוא תכונה המתאימה להגדרת קיום האל, תהיה זאת סתירה לוגית לדבר או לחשוב על אלוהים שאינו קיים בהכרח.
בדיוק כפי שמושג הכדור כולל את היותו עגול, מושג הרווק את היותו לא נשוי ומושג המשולש כולל את היותו בעל שלוש צלעות, תהיה זאת סתירה לוגית לדבר על כדור לא עגול, על רווק נשוי או על משולש שאין בו שלוש צלעות.
הטענה שאלוהים לא קיים בהכרח, מכילה סתירה, והיא שקרית בעליל, מכאן נובע כי הטענה הנגדית, שאלוהים קיים בהכרח, היא אמתית בהכרח.
וכיוון שמדובר בהכרח לוגי מטאפיזי ולא בסיבתיות פיזיקלית כלשהי, המצביעה על קיומו של האל, הכרח הקיום של האל אינו תלוי בזמן, מכאן שאלוהים קיים תמיד.
נכתב לפני 4 חודשים
את שורדת את היום
את שורדת את הכול
לא נותנת לרע עליך לגבור
את ממשיכה למרות הכול
בשבילי את גיבורה אמתית
כזאת בלי זוהר ותהילה
אבל עם מהות פנימית
את הגיבורה
של המלחמה היומיומית האפורה
גם כשאחרים מאכזבים
וברגשותיך הנעלים פוגעים
לאהוב את לא מפסיקה,
לא מאבדת תקווה
בחיים את ממשיכה
כאילו דבר לא קרה
מתעלמת מהרע...
וברגעים קשים ממש
שאני מועקה חש
את לי משענת איתנה
שאותי מחזיקה
ולא קנה קש רצוצה
גם ברגעים אפורים
את מוצאת קרן אור בחיים
שאת הדרך תאיר
רוחך האופטימית והטובה
תמיד נותנת לי בעליה דחיפה
בזכותך יש לי הרגשה
שאני יכול להגיע לפסגה
בשבילך אין דרך חזרה
אותך האופטימיות
תמיד קדימה מובילה
את שורדת גם יום שחור
את צולחת את התהום
ימיך כולם יפים
כי אופטימיות בחיים
אותך תוביל

מוקדש לחברתי - ריטה

נכתב לפני שנה
הגשם הראשון היווה הפתעה לכמה וכמה אנשים קטנים, אשר ממש נרטבו מרוב הפתעה. יש אומרים אפילו שבחולון, אדם קטן אחד היה כה אחוז תדהמה מהטיפות שנפלו מהשמיים, שלא מש ממקומו עד שהמים הגיעו עד נפש... אבל רוב הציבור התנהג כרגיל, סתם יום של חול, אמרו איש לרעהו ושרקו באי אכפתיות בבתים הסגורים ליד תנורי ההסקה...
היו כמובן כמה שנתקעו ברמזורים והתחילו לצפצף בבהלה. אחרים פשוט החליקו על הכביש בסגנון החלקה אומנותי, שראו בטלוויזיה. צעקות ב-12 שפות ו-20 לשונות נשמעו תוך כדי החלקות מזהירות, שלא היו מביישות אף את מחליקי הקרח. גם בכנסת נשמעו פה ושם עיטושים ויחסי האנוש השתפרו פלאים, כשיריבים ותיקים אומרים זה לזה לבריאות.
כמובן שבמרכז הכוונת התנועה לא ידעו מה לעשות: התמונות שהתקבלו היו אפלות וחסרו באופן בולט תאורה מתאימה. גם הרעש הרגיל של המון רכב לא נשמעה ורק פה ושם נשמעה חבטה עמומה כשרוכב אופנוע עלה על רמזור, אבל איש לא הצליח לפענח את הרעש. כמה שוטרי תנועה יצאו אמנם לרחוב, אך לא הצליחו לראות הרבה מבעד לגשם ומבעד למעילים האטומים היטב. המצב היה יכול להיות כמובן פחות גרוע אילו הגשם היה מלווה בחום או בשמש זורחת, אבל כל הצרות נחתו הפעם ביחד.
גם הרמזורים הפסיקו לפעול עם טיפות הגשם הראשונות והשוטרים כידוע צמודים במשכורתם לרמזורים או משהו כזה. בכל אופן מהרחובות נעלמו האורות הססגוניים של הרמזורים והנהגים ידעו אלו על קיומם של אלה, רק בהרגישם חבטה ברורה.
לא שאי אפשר היה ממש לראות, אבל הישראלי פשוט לא היה רגיל לרטיבות מחוץ לחדרי האמבטיה וזהו. הוא מוכן לשפוך את דמו בשדות, אך כשזה מגיע למים זה עניין אחר. אם אלוהים רוצה להתקלח מדוע הוא צריך להרטיב את כולם. בתנ"ך כתוב בפירוש, ארץ זבת חלב ודבש ולא גשם, אילו ידעו שירד פה גשם כזה, אולי היו נשארים במדבר.
המציאו פה בארץ שיטת השקיה נהדרת בעזרת טיפות, אז מדוע ממשיך לרדת מבול מהשמיים? איזה תועלת כבר תצמח מהרטבת הכבישים? האם תצמח שם תבואה? הצברים שלנו הרי לא זקוקים להרבה גשם. הייתה אווירה כזאת של נכאים, שאומרים ששיעור העלייה ירד. גם החקלאים לא יבשו את האווירה, הם המשיכו להזיל דמעות ולומר שכבר מאוחר מדי להציל את התבואה. נדמה היה שהם פשוט מתעצלים לצאת מהבתים החמים ולקצור את התבואה. מישהו הגיש שאילתא בכנסת, מדוע הטמפרטורה של התה שלו ירדה פלאים. ענו לא שמחלקת התה קיבלה חלודה בברכיים מהגשם ועד שהוא מגיע מהמטבח עד לחדר הישיבות החורף עושה את שלו. אז הוסיפו לו כפית סוכר בתה כפיצוי.
בסוף הגשם, כרגיל, הפסיק וכולם התחילו לבכות שצפויה לנו עוד שנה שחונה.
נכתב לפני שנה ו-1 חודשים
אם יש גן עדן בלי קליטה
ששם לא אוכל לדבר ולתקשר אתך
אז מי צריך אותו בכלל
עדיף לי להישאר לי כאן
עם הפלאפון, המכשיר
שלא יאכזב אותי ולבד לא ישאיר
כי למה כל ההנאה
בעולם הבא
אם אתנתק לי מהמכשיר
ומי צלצול לי אז יחזיר
הלו הלו אלוהים
תשאיר אותי ואליך אל תחזיר
אם אתה וכל המלאכים
לחבר אותי אינך מסכים
כן אני לא מדבר שטויות
קראתי היטב את כתבי כל הדתות
ואין שם בכלל שום אזכור
לפלאפון שבשבילי היום הוא הכול
הם מבטיחים שם גן עדן חסר קליטה
אבל מה צריך אותו
בשביל מה?!!

אם יש גן עדן במרומים
בלי קליטה
אז מי אותי יבין
אל מי אכתוב מדם לבי
ומי באמת יקשיב לי
כי במזמורים נחמה אינו מוצא
להתקשר ולשפוך את הלב אני רוצה
כן קו כזה ישיר אישי
שלדבר יהיה לי עם מי
אתה קולט את זה אלוהים
אני רוצה שתאזין
כן קו ישיר בלי צנזורים
שלא יהיו פה שום קדושים
לכתוב כל מה שרוצים
עד שנמצא מי שיאזין
ולנו לב ישים

נכתב לפני שנה ו-1 חודשים
אם אתה משכים בבוקר
השינה עולה לך ביוקר
והולך מוקדם לישון
אך נרדם האחרון
ואם אתה כועס על שטויות
שהחבר'ה נוהגים לעשות
זה סימן וזה בדוק
שאתה כבר לא צעיר זרוק
שאתה כבר מתקדם
בשנים שאתה סופר
יא חביבי אתה לא צעיר
ויש לך חבילה שמגיעה עם הגיל
קצת כאבים וקצת עייפות
ויש לך כמובן עוד איתותים
שמגיעים אקספרס עם הגיל
זה מחירה של סבלנות
שחיכית עד שהגעת לגיל הבלות
ולפעמים לא רצוי
להרגיש אתה עשוי
כן זה סימן זה בדוק
שלט שלזקן תמיד דבוק
יש לך כבר סימנים
שבאים רק עם הגיל
והקוצים ממך נשרו
אחוריך לכיסא דבקו
ובחורות ברחוב כבר לא
הן עושות עיניים רק לו
ואתה אולי מרגיש צעיר
אבל אלו רק זיכרונות שעולו ביום בהיר
וכשיורד הערב ומחשיך
לספור עוד שנים אתה ממשיך
לא חוזר לאחור
כי לזמן אין מעצור

נכתב לפני שנה ו-11 חודשים
כמו ילד העומד ליד רכבת נוסעת רוצה לנגוע להרגיש
אך הרכבת חולפת חיש
כמו תינוק שלא יודע מילה
אבל בוכה וזועק מרה
כך אנו מביטים ברכבת הממהרת לדרכה
את החיים לא מבינים
משמעותם לא תופסים
השנים החולפות לדרכם
עקשניות, אי אפשר לעצרם
ואתה על הרציף נותר,
כמו בסרט ישן מנפנף במטפחת הספוגה בדמעות
ונותר עם הזיכרונות...
נכתב לפני שנתיים ו-2 חודשים
הקוראים:
 • לפני 3 ימים תולעת ספרים בת מגבעתיים
 • לפני שבועיים Spectator בת
 • לפני חודשיים h-z בת 55 מshefaamr
 • לפני חודשיים The Wolf בן 28 מהאין אל האבדון
 • לפני 4 חודשים אנקה בת מקרית אתא
 • לפני שנה ו-4 חודשים gp200 בת 25 מtel aviv
 • לפני שנה ו-11 חודשים פיני בן 67 מחולון
 • לפני שנתיים ו-1 חודשים נונו בת 17 מיהוד
 • לפני שנתיים ו-2 חודשים רץ בן 64 מכפר סבא
 • לפני שנתיים ו-2 חודשים -^^- בת
 • לפני שנתיים ו-4 חודשים חבצלת בת 67 מקרית אונו
 • לפני שנתיים ו-5 חודשים דפנוש בת 23 מהרצליה
 • לפני שנתיים ו-6 חודשים Lali בת 19 מעולם המשאלות
 • לפני שנתיים ו-7 חודשים Tempestas בן 28 מחיפה
 • לפני שנתיים ו-8 חודשים פרדס בן 55 מפרדס חנה
 • לפני שנתיים ו-8 חודשים אילסוס בן 102 מגבעתיים
 • לפני 3 שנים חנות הספרים אנוש בית יפעת 08-9403684 (4) בן מנס ציונה
 • לפני 3 שנים ו-3 חודשים יאיר בן 25 מהמרכז
 • לפני 3 שנים ו-6 חודשים בן
 • לפני 3 שנים ו-6 חודשים lovenlight בן 40 מתל אביב
 • לפני 3 שנים ו-7 חודשים *שאפתנית* בת 21 מחיפה
 • לפני 3 שנים ו-8 חודשים ~RAIN~ בת 17 משבע הממלכות
 • לפני 3 שנים ו-9 חודשים סמית בן 43 מהמרכז
 • לפני 3 שנים ו-10 חודשים אור בן 26 מחיפה
 • לפני 3 שנים ו-10 חודשים יפעת100 בת 44 מחולון
 • לפני 3 שנים ו-10 חודשים מיכאל בן 68 ממרכז הארץ
 • לפני 3 שנים ו-10 חודשים ול בת 86 מהרצליה
 • לפני 3 שנים ו-11 חודשים סופרתצעירה בת 16 מצור הדסה
 • לפני 4 שנים ו-3 חודשים שומר היערות בן 39 מהדרום הרחוק
 • לפני 4 שנים ו-4 חודשים מישהיXD בת 17 משומקום
 • לפני 4 שנים ו-4 חודשים תמר בת 41 מירושלים
 • לפני 4 שנים ו-4 חודשים תושה בת 63 מראשון לציון
 • לפני 4 שנים ו-5 חודשים 7ספרים בן 55 מיהוד
 • לפני 4 שנים ו-5 חודשים אבק ספרים בן 29 מבינזמני
 • לפני 4 שנים ו-5 חודשים מ. בן 105 מראשון לציון
 • לפני 4 שנים ו-5 חודשים לנה בת 24 מרחובות
 • לפני 4 שנים ו-5 חודשים יאיר ב בן 45 מפתח תקווה
 • לפני 4 שנים ו-6 חודשים LizV בת 28 מפתח תקוה
 • לפני 4 שנים ו-6 חודשים דימה בן 30 מחיפה
 • לפני 4 שנים ו-6 חודשים מושי-מושי בת 31 מהרצליה
 • לפני 4 שנים ו-7 חודשים ניצנית בת 84 מנתניה
 • לפני 4 שנים ו-7 חודשים ירושלמי בן 60 מירושלים
 • לפני 4 שנים ו-7 חודשים הקוסמת בת 31 מתל אביב
 • לפני 4 שנים ו-7 חודשים א.מ. בן 43 מאי שם
 • לפני 4 שנים ו-9 חודשים אבי כהן בן 28 מגדרה
 • לפני 4 שנים ו-9 חודשים אחת:) בת 19 מישראל
 • לפני 4 שנים ו-9 חודשים ספרוני בן 59 מירושלים
 • לפני 4 שנים ו-9 חודשים הבלגית המעופפת בת 20 מהצוללת הצהובה
 • לפני 4 שנים ו-11 חודשים צופ בת 70 מעין שריד
 • לפני 4 שנים ו-11 חודשים shmuel בן 64 מאשדוד


הביקורות האחרונות של ארווין שקיבלו שבחים
# הספר הביקורת המשבח מתי שובחה
1. שיחות עם אלוהים 1 - דו-שיח לא שכיח - שיחות עם אלוהים #1 / ניל דונאלד וולש ביקורת על הספר שיחות עם אלו... המשך לקרוא smadga לפני שנתיים ו-1 חודשים
2. נסים קטנים - צירופי מקרים בלתי רגילים מחיי היומיום / איטה הלברשטם וג'ודית לבנטל כשהתחלתי לקרוא את הספר, "נס... המשך לקרוא Mira לפני שנתיים ו-1 חודשים
3. נסים קטנים - צירופי מקרים בלתי רגילים מחיי היומיום / איטה הלברשטם וג'ודית לבנטל כשהתחלתי לקרוא את הספר, "נס... המשך לקרוא רץ לפני שנתיים ו-2 חודשים
4. נסים קטנים - צירופי מקרים בלתי רגילים מחיי היומיום / איטה הלברשטם וג'ודית לבנטל כשהתחלתי לקרוא את הספר, "נס... המשך לקרוא בת-יה לפני שנתיים ו-2 חודשים
5. נסים קטנים - צירופי מקרים בלתי רגילים מחיי היומיום / איטה הלברשטם וג'ודית לבנטל כשהתחלתי לקרוא את הספר, "נס... המשך לקרוא dina לפני שנתיים ו-2 חודשים
6. נסים קטנים - צירופי מקרים בלתי רגילים מחיי היומיום / איטה הלברשטם וג'ודית לבנטל כשהתחלתי לקרוא את הספר, "נס... המשך לקרוא IRomi לפני שנתיים ו-2 חודשים
7. נסים קטנים - צירופי מקרים בלתי רגילים מחיי היומיום / איטה הלברשטם וג'ודית לבנטל כשהתחלתי לקרוא את הספר, "נס... המשך לקרוא yaelhar לפני שנתיים ו-2 חודשים
8. נסים קטנים - צירופי מקרים בלתי רגילים מחיי היומיום / איטה הלברשטם וג'ודית לבנטל כשהתחלתי לקרוא את הספר, "נס... המשך לקרוא -^^- לפני שנתיים ו-2 חודשים
9. נסים קטנים - צירופי מקרים בלתי רגילים מחיי היומיום / איטה הלברשטם וג'ודית לבנטל כשהתחלתי לקרוא את הספר, "נס... המשך לקרוא דני בר לפני שנתיים ו-2 חודשים
10. נסים קטנים - צירופי מקרים בלתי רגילים מחיי היומיום / איטה הלברשטם וג'ודית לבנטל כשהתחלתי לקרוא את הספר, "נס... המשך לקרוא חגית לפני שנתיים ו-2 חודשים
11. שיחות עם אלוהים 1 - דו-שיח לא שכיח - שיחות עם אלוהים #1 / ניל דונאלד וולש ביקורת על הספר שיחות עם אלו... המשך לקרוא יפעת100 לפני 3 שנים ו-10 חודשים
12. שיחות עם אלוהים 1 - דו-שיח לא שכיח - שיחות עם אלוהים #1 / ניל דונאלד וולש ביקורת על הספר שיחות עם אלו... המשך לקרוא נעמה 38 לפני 3 שנים ו-10 חודשים
13. שיחות עם אלוהים 1 - דו-שיח לא שכיח - שיחות עם אלוהים #1 / ניל דונאלד וולש ביקורת על הספר שיחות עם אלו... המשך לקרוא מיכאל לפני 3 שנים ו-10 חודשים
14. זיכרונות מהעולם הבא - החיים בין הגלגולים - סיפורים אישיים על מטאמורפוזה / ד"ר מייקל ניוטון זכרונות מהעולם הבא -= ד"ר מיי... המשך לקרוא מיכאל לפני 4 שנים ו-2 חודשים
15. לדאוג לעצמי - הרגליו של אושר / מארי קיי מולר באמת ובתמים זהו ספר מיוחד, מ... המשך לקרוא חלבי לפני 5 שנים ו-7 חודשים
16. לדאוג לעצמי - הרגליו של אושר / מארי קיי מולר באמת ובתמים זהו ספר מיוחד, מ... המשך לקרוא תמי לפני 5 שנים ו-7 חודשים
17. שיחות עם אלוהים 1 - דו-שיח לא שכיח - שיחות עם אלוהים #1 / ניל דונאלד וולש ביקורת על הספר שיחות עם אלו... המשך לקרוא סמדר לפני 5 שנים ו-10 חודשים
18. שיחות עם אלוהים 1 - דו-שיח לא שכיח - שיחות עם אלוהים #1 / ניל דונאלד וולש ביקורת על הספר שיחות עם אלו... המשך לקרוא אוי לפני 7 שנים ו-11 חודשים
19. עידן הנשמה - דרכים רבות מובילות להבנה ולתבונה / גארי זוקאב גאקרי זאקוב בספרו "עידן הנש... המשך לקרוא מיכל לפני 8 שנים
20. עידן הנשמה - דרכים רבות מובילות להבנה ולתבונה / גארי זוקאב גאקרי זאקוב בספרו "עידן הנש... המשך לקרוא אלאבמו לפני 8 שנים
21. עידן הנשמה - דרכים רבות מובילות להבנה ולתבונה / גארי זוקאב גאקרי זאקוב בספרו "עידן הנש... המשך לקרוא yaelhar לפני 8 שנים
22. עידן הנשמה - דרכים רבות מובילות להבנה ולתבונה / גארי זוקאב גאקרי זאקוב בספרו "עידן הנש... המשך לקרוא לפני 8 שנים
23. שיחות עם אלוהים 1 - דו-שיח לא שכיח - שיחות עם אלוהים #1 / ניל דונאלד וולש ביקורת על הספר שיחות עם אלו... המשך לקרוא yosifun לפני 8 שנים ו-2 חודשים
24. שיחות עם אלוהים 1 - דו-שיח לא שכיח - שיחות עם אלוהים #1 / ניל דונאלד וולש ביקורת על הספר שיחות עם אלו... המשך לקרוא ג'יהאן לפני 8 שנים ו-3 חודשים
25. שיחות עם אלוהים 1 - דו-שיח לא שכיח - שיחות עם אלוהים #1 / ניל דונאלד וולש ביקורת על הספר שיחות עם אלו... המשך לקרוא נדיה לפני 8 שנים ו-3 חודשים©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ