ביקורת ספרותית על אור בין האוקיינוסים מאת מ.ל. סטדמן
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 11 בינואר, 2017
ע"י michal_84


וואו כמה זמן לא כתבתי כאן... עברתי טלטלה ריגשית אמיתית עם הספר הזה...
התחלתי לקרוא אותו לפני יותר משנה! כן שנה! זה היה בסתיו 2015, כשהייתי בסופו של ההריון של בתי בכורתי. הספר הזה על שומר מגדלור ואשתו שאוספים אל חיקם תינוקת שנסחפת אל האי עליו הם חיים נראה לי מתאים בהחלט למצב. אממה? בתי החליטה שדי לה ונולדה קצת לפני הזמן (באמת שלא הרבה) אבל לא הספקתי לסיים את הספר. האמת? אפילו לא עברתי את החצי שלו. טוב הייתי יחסית בהתחלה. אפילו ארזתי אותו איתי לבית החולים אבל מיותר לציין שאפילו לא פתחתי אותו שם וטוב שלא שכחתי אותו על השידה של בית החולים.
עברה כבר יותר משנה והנה סוף סוף סיימתי אותו! זה לא ששכחתי אותו, בכלל לא. הוא כל הזמן קרץ לי מהמדף. אבל בשעות הפנויות שהיו לי סרגתי המון, ראיתי סדרות (וגם סרגתי וראיתי סדרות בו זמנית). עכשיו, בדיעבד כשאני חושבת על זה, כנראה שפשוט לא באמת הייתי פנויה אליו ריגשית. גם לקריאה עצמה (ומי כמוכם יודע שלשקוע בספר אומר בעצם להתמסר באמת) וגם לספר הזה, על התינוקת הזאת, הבודדה שנסחפת לה לבדה בלב ים. כנראה לא ספר שהתאים לאמא צעירה והורמונלית כמוני.

אז הנה עברה יותר משנה ופתאום התחשק לי. ממש התחשק לי להמשיך ולקרוא. חזרתי בערך פרק אחורה ומאז לא הפסקתי לקרוא. אני לא חושבת שזה ספר מושלם אבל הוא היה נכון בשבילי. ההתעסקות באמהות ובמה היא אמהות- כמובן שאילו נושאים שנוגעים בי עכשיו מאוד. כל תיאור של הילדה ושל הרגשות שהיא מעוררת התעצמו בי פי אלף, דבר שכנראה לא הייתי יכולה להרגיש, ויסכימו איתי ההורים שביניכם, לפני לידתה של בתי.

בזמן הקריאה עברו המון מחשבות בראשי, על מה בעצם עושה אותי לאמא של ילדתי. כמובן שאני לא יכולה בכלל לתאר מצב שבו אדם זר מגדל אותה, אבל מעבר לזה שאני זו שנשאתי אותה בריחמי ואני זו שילדתי אותה- אני אמא שלה גם כי אני שם ביום יום. אני מזהה את הריח שלה, ואת הנשימות שלה.אני רואה איך היא גדלה ומשתנה. אני זוכה לחיוכים ולנשיקות ממנה ואני זו שחוויתי ביחד איתה את צעדיה הראשונים ומילותיה הראשונות (ועוד אינסוף דברים ראשונים או לא ראשונים שנחווה יחד).
לכל אורכו של הספר הקורא מתחבט בשאלה הקשה: מי היא "יותר אמא"? הביולוגית או זו שמגדלת את הפעוטה? אני לא חושבת שאי פעם תינתן לכך תשובה. אני רק מאושרת לומר שאני שתיהן :)

19 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
michal_84 (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה רבה לי! :) באמת תהיתי עד כמה גברים יתחברו לספר, למרות שמציגים את הצד של טום לא מעט, זה עדיין ספר מאוד נשי שעוסק בעיקר בנושא האמהות.

לא היה לי מושג שיש סרט! בדרך כלל הספר הרבה יותר טוב, לא? :)
michal_84 (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה רבה חגית! :) אין ספק שזה נפלא והולך ומתעצם בכל יום :)
לי יניני (לפני שנה ו-3 חודשים)
מזל טוב, הספר הזה בהחלט מעורר המון מחשבות. לדעתי זה ספר שמכוון לקהל הנשי יותר. גברים לא יצליחו להיכנס לעובי הקורה. אין מה לעשות בעניין הנוכחי.
מזהירה אותך שהסרט - הרבה פחות טוב. המשחק טוב אבל...
את הספר אהבתי בעיקר כי הוא נוגע בי ואני בטוחה שבכל אישה.
תודה לך
חגית (לפני שנה ו-3 חודשים)
מיכל, ראשית, מזל- טוב, ושנית, הביקורת שלך נהדרת.
אימהות- זה הדבר הכי נפלא שקרה בחיים שלי עד היום.
michal_84 (לפני שנה ו-3 חודשים)
אני מסכימה איתך טלי! בהחלט ספר נהדר :)
michal_84 (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה על תגובתך, מחשבות :) כל אחד וטעמו הוא ;)
טלי (לפני שנה ו-3 חודשים)
ספר נהדר
מחשבות (לפני שנה ו-3 חודשים)
לי כגבר אין את ההורמונים המתאימים. לכן, הספר היה מסטיק שהועף מהפה עם שוך הטעם. הטעם עבר די מהר.
michal_84 (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה רבה אפרתי! :)
אפרתי (לפני שנה ו-3 חודשים)
יפה מאוד!
michal_84 (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה רבה דני! :) זאת בדיוק התחושה שלי :)

שיהיה המשך יום נפלא!
דני בר (לפני שנה ו-3 חודשים)
ביקורת מקסימה ומרגשת!!!
ומי שמאמין שדברים לא קורים סתם בחיים, אז אולי היית צריכה להפוך לאמא לפני שתמשיכי את קריאת הספר כדי להתחבר אליו ממקום אחר לגמרי- דרך האמהות!

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ