ביקורת ספרותית על כימים אחדים - ספריה לעם #403 מאת מאיר שלו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 29 בנובמבר, 2016
ע"י בן כהן


**למי שעוד לא קרא את הספר, תדעו שאני אזכיר קטעים מהעלילה שעלולים להרוס לכם את הקריאה.**

כשסיימתי לקרוא את ״כימים אחדים״, הסתובבתי בביתי במצב רוח עגמומי. תחילה התעצבנתי ואף כעסתי על שלו - איך הוא יכל למשוך אותי ככה, לאורך מעל ל-300 עמודים, ואז להשאיר
אותי בלי תשובה כלשהיא?
בסוף הספר, אנחנו עדיין לא יודעים מי האב האמיתי של זיידה. איננו יודעים עם מי שכבה יהודית,או את מי (אם בכלל) אהבה. כל דמותה מלופף במיסתורין, וזה עניין והרגיז אותי כאחד.
לאורך כל העלילה, יהודית נוכחת הרבה בדבריו ובזכרונותין של זיידה, אבל לא נוכחת מאופן פיזי. בעיניי זה הופף את דמותו של זיידה מעניין עוד יותר, כי בנוסף לזה שהוא ילד בלי אבא (אבל בעצם עם שלושה אבות) הנוכחויות המורגשות ביותר הן של אבותיו. שלושה אבות שכל אחד אהב בדרך זו או אחרת את יהודית, שבין עצמם רבים ושומרים סודות, אך למען גדילת זיידה שמים את זה בצד.
למרות שתחילה התרגזתי מסופו של הספר, עכשיו אני מודה שזה בהחלט אחד הספרים הטובים ביותר שיצאו מהספרות העברית בעשורים הקודמים. הסופר נוגע בכל כך הרבה נושאים רלוונטיים לעם היהודי ולמדינת ישראל, גם כיום וגם באופן היסטורי: יחסים בין ספרדיים ואשכנזיים, ההשפעה של השואה על החיים בארץ, תנועות של עיור מול החיים בקיבוץ, קשיים כלכליים, דתיות וחילוניות, יידיש ועברית, ועוד. אם כל סופר אחר היה כותב ספר שמתעסק בכל מני תמות, הרומן היה יוצא מפלצת ללא שליטה. אך עם כתיבה עשירה ומאוזנת, שלו מספר סיפור מעניין ומענג.
בדיעבד, מה שהכי נשאר איתי הם הסיפורים הקצרים שרקומים בתוך העלילה עצמה - כדוגמה, טועם הסבון שמתאבד דרך נפילה לתוך קדרה כשאומרים לו שכבר אינו דרוש בעבודתו, או החצי-אחות שמסתובבת אי-שם בארצות הברית, שכבר ״שכחה את שפת אמה ואת מולדתה.״ הסיפרוים הלא קשורים / כן קשורים האלה גורים להרהורים עמוקים ונותנים לספר אופי משל עצמו.

כברור, אני ממליץ על הספר בחום. קריאה מענגת מאין כמותה.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
סופר של חמישה ספרים. כמה כאלה יש בישראל?
(לפני שנתיים ו-3 חודשים)
ליאור (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
אחרי שקוראים את מאיר שלו, קשה עד בלתי אפשרי לקרוא 90 אחוז מהסופרים הישראליים. גוליבר בארץ הגמדים.
חני (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
למה הספויילרים מעצבן אחד.
מחשבות (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
שלו הוא מהכותבים הכשרוניים בשפה העברית. רוב ספריו נהדרים ושתי דובים אף סוג של מופת.5 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ