ביקורת ספרותית על ממערב לירח מאת מיכל שלו
בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד
הביקורת נכתבה ביום שבת, 10 בדצמבר, 2016
ע"י בן כהן


בשנה שעברה, קראתי לראשונה את ״שבועת רחל״ של מיכל שלו. הסיפור הטראגי שסיפרה אז ריתק אותי וטמן בי רצון להכיר טוב יותר את כתיבתה. אך עכשיו שסיימתי לקרוא את ״ממערב לירח״, לא נראה לי שספריה האחרים ימצאו בית במדפי הספרים שלי.

כמו ״שבועת רחל״, ״ממערב לירח״ הוא בעצם שני סיפורים שמתרחשים אחד מול השני. הראשון עוקב אחרי יואב סער, פסנתרן מחונן שחי בימינו, ואילו השני מתאר סיפור שקורה באירופה לפני כמה מאות שנה.

למרות הדמיון, ״ממערב לירח״ איכזב אותי והשאיר אותי תמה. ב״שבועת רחל״, שלו רוקמת שני סיפורים ומציבה את סיפורה של סבתא זקנה מול סיפורה של נכדתה. יש בין שני הסיפורים שלווה טוטלית, ואפשר להבחין בחלקי העלילה שקוראים במקביל ואת אלה שמצטלבים. בקיצור, שני הסיפורים מעודדים אחד את השני, והקריאה בין שניהם חלקה ומענגת.

לעומת זאת, ״ממערב לירח״ לדעתי הוא ספר שלא מוצא את עצמו. עד העמודים האחרונים ממש, הקורא לא מגלה שום קשר בין הסיפור בעבר והסיפור בהווה. לדעתי, העלילה בהווה כתובה הרבה יותר טוב ומעניינת יותר מהסיפור שקרה בעבר. הייתי מאוכזב מאוד, לא רק כי התרגזתי על כך שחצי מהספר בקושי היה רלוונטי, אלא גם כי הרגשתי ששלו בזבזבה את האפשרות לכתוב סיפור הרבה יותר מעניין על יואב והבעיות הרבות שלו. שיחות פשוטות בינו לבין מגוון הנשים בחייו עניינו אותי הרבה יותר מאשר כל תיאור על המהפכה הצרפתית, ולאורך כל הקריאה, עדיין הייתה תחושה שהקשר בין שתי העלילות מאולץ.

ספר זה הוא מסוג הספרים שאחרי שמגיעים לנקודת האמצע, כבר יודעים שהחלק השני לא יהיה מעניין יותר מהראשון, אך הזמן שכבר הושקע מונע מלהפסיק לקרוא אותו כלל.
4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Pulp_Fiction (לפני שנתיים ו-6 חודשים)
סקירה כלבבי4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ