ביקורת ספרותית על מלכים ג' מאת יוכי ברנדס
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 21 בספטמבר, 2016
ע"י White Swan


אם הייתי צריכה לסכם את הספר הזה במשפט אחד, הייתי אומרת שהסופרת לא ידעה מתי לעצור.
לא אעשה ספויילרים, רק אסכם בקצרה שהספר מתאר את סיפורם התנ"כי של מיכל בת שאול ושלומעם בן צרויה מנקודת מבט שונה, מיוחדת ומאוד ביקורתית.

הספר מחולק לשלושה חלקים - החייל, הנסיכה והמלך.

באופן כללי, הספר הוא טוב מאוד, אפילו מצוין, עד סיומו של החלק השני. הדמויות מפותחות כראוי, העלילה מתקדמת בקצב והסיפור אכן גורם לך להסתכל על התנ"ך מנקודת מבט שונה.
הסיפור מותח ומהיר, מצליח להכעיס ולהעציב ולשמח, וגורר אותך לקרוא בעיניים אדומות עד השעות הקטנות של הלילה. עד כאן, "מלכים ג'" זוכה בלי למצמץ בחמישה כוכבים.

אבל. וזה אבל גדול.

מתחילתו של הפרק השלישי, הסופרת איבדה את זה. מהרגע שמסתיים הפרק השני, נוצרת התחושה שלסופרת יש סוף מסוים בראש, וכל מה שהיא עושה זה לחתור לקראתו בשיא המהירות. העלילה לא מעניינת, הספר לא מתקדם, ואם בתחילת הספר פרק שלם עסק בפחות מעשר שנים, כאן אנחנו קופצים שנתיים מעמוד לעמוד. הדיאלוגים מתמעטים ונהפכים סתמיים, ואפילו כאשר יש ניצוץ של עניין, סיפור מרגש או אפילו מוות, הסופרת מקדישה לכך שנים או שלושה משפטים וממהרת הלאה. הספר מפסיק להיות "רומן חתרני" ונהפך לרשימת מכולת של אירועים שמביאים את הקורא לסוף המיוחל והצפוי. השפה הגבוהה שהספר פתח בה הוזנחה עד למשפטים כמו "אז זהו, שכן", הרגשות העזים שהיו אז מתוארים בפירוט סוחט דמעות צומצמו ל"חשתי מחנק בגרון".
אם סיימתי את שני החלקים הראשונים ביום או יומיים, הפרק האחרון נגרר אצלי כבר חודש ומשהו, ואם להיות כנה, נאלצתי להכריח את עצמי לסיים אותו כדי שאוכל להתחיל כבר ספר חדש.

אז כן, שני הפרקים הראשונים אכן יוצאים מן הכלל, ומגיעים להם חמישה כוכבים, אבל הפרק השלישי פוגע בהם מאוד. הייתי ממליצה להפסיק כבר בסיום "הנסיכה", אבל אני מניחה שגם אני , כקוראת, הייתי רוצה לדעת איך הסיפור מסתיים. ומצד שני, מהעמוד הראשון של "המלך" כבר ברור איך יראה הסוף.
אם עוד לא קראתם את הספר, ההחלטה לגמרי שלכם.

שלושה כוכבים, כי ממוצע של 5,5,0 הוא 3.33 ואני לא במצב רוח מפרגן.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני שנתיים ו-9 חודשים)
יפה
מרים (לפני שנתיים ו-9 חודשים)
ברור שהיא לא יודעת איפה לסיים, היא מתיימרת לכתוב את מלכים ג' כשמלכים ב' אמור להיות האחרון בכלל.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ