ביקורת ספרותית על מלכים ג' מאת יוכי ברנדס
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 9 בנובמבר, 2016
ע"י רץ


מלכים ג- באוסטרליה

יש ספרים שסיפור הגעתם אלי, מעניין לא פחות מהספר עצמו...

אני מביט לכריכת הספר, מעלעל בדפיו, ומנסה לחלץ רסיסי זיכרונות, את תמונות חיי שלי ושל אהובי. מעט ספרים מחברים אותנו בזיכרונות משותפים, יש מהם יפים ויש שהם כואבים ועצובים, ואחרים שהתחילו כזיכרונות כואבים והסתיימו עם הרבה תיקווה ואהבה. כאלו הם הזיכרונות שלי הקשורים במלכים ג של יוכי ברנדס.

תרמילאים שיוצאים לטייל לאחר הצבא, נושאים איתם תרמיל גדול, בו כל ציודם, אין בו מקום לספרים, אבל מי שאוהב ספרים בכל זאת לא מוותר, הוא נושא איתו ספר אחד, אתו הוא מחליף עם חברים בהם הוא פוגש בדרכים. את תהליך ההחלפה מנציחים על כריכת הספר הפנימית. כל מי שקרא את הספר רושם את שמו, ואת שם מקבל הספר.

אני קורא את שמות המטיילים:

נקנה ע"י שרי פרנק, עבור אסף עובדיה, בהמשך היה בידיה המסורת של שני כהן והדרדר עד דור כהן, (אחד מהשמות בדוי).

דור בני, (השם האחרון ברשימה) לאחר לחימה ופציעה, יצא לטיול שבאמצעותו הוא ניסה לאסוף רסיסי זיכרונות ולהתכנס לעצמו. באוסטרליה בחוף המזרחי, מול הים האין סופי, הוא פגש במפתיע, את שני שהייתה פרמדיקית בחטיבה שלו, מי שטיפלה טיפול ראשוני בחבריו שנפצעו קשה. הם החליפו זיכרונות, חלקם כואבים ואת הספר הזה.

שנים ניסיתי לקרוא את הספר הזה, בעיקר בגלל סיפורי התנ"ך אותם אני אוהב, ובגלל יוכי ברנדס, תושבת עירי, שפעם אחת שמעתי אותה מספרת על רות המואבייה, באירוע שבועות, ולא יכולתי שלא לאהוב את האופן שבו היא סיפרה את הסיפור התנ"כי, הצביעה על פערים קיימים בטקסט, והעניקה פרשנות יפה משלה לאירועים המסעירים שהתרחשו על הגורן בין רות המואבייה לבועז. למרות זאת לא הצלחתי בעבר לצלוח את מלכים ג, מעבר לשני הדפים הראשונים.

כעת החלטתי לתת סיכוי לעצמי ולספר...

היה נדמה לי שאני מתחבר לספר, שהפרק הראשון שלו נושא את השם החייל. חשבתי על צירופי המקרים (לא של יואב בלום), על חיילים שסיימו את שירותם וכעת הם נושאים בצקלונם, ספר המספר על לוחמים מקראיים ועל קרבות עקובים מדם, כגורל יהודי בלתי נמנע.

מאוד רציתי, אבל...

ברנדס כותבת סיפור על ילד משבט אפרים, הגדל בבית מבודד בו סודות מעברה של המשפחה, הקשורים להיסטוריה האפלה של ראשית המלוכה. ברקע המלחמות עם פלשתים, נפילת בית שאול, קורת הנסיכות מיכל ומירב, עליית בית דויד ושלמה הכופים על בני אפרים את הממלכה המאוחדת. בהמשך מתנהל מרד שבע בן בכרי, וגם מלחמת דת בין המאמנים באלוהי ישראל, לבין אלה הסוגדים לבמות האליליות, זווית היסטורית האמורה לספר על פולחנים סודיים ומסתוריים, המנסים לשרוד למורת האיסור והרדיפות של הממלכה. לכאורה רקע היסטורי מבטיח.

מי שנוטל חומרים היסטוריים מעניינים, לא בהכרח מצליח להפוך אותם לכתיבה מעניינת. ברנדס מנסה כמעט הכול, לכתוב סיפור גותי אפל, המספר על ארמון הנרות, בו שוכנת הנסיכה מיכל המטורפת (?), ובעומקי מערת מצורעים מסתתרת לוחמת (?) משבט אפרים. הספר הזה מנסה גם להיות מעט צופן דה וינצ'י, בדרך שהוא מנסה לספר על קונספירציה, בדמותו של צאצא ששרד משושלת שאול המלך, על אף הניסיון להכרית כל שריד מבית מלוכה זה, וכמובן התנ"ך בו טומנים תומכי בית שאול רמזים המעידים על ההיסטוריה האחרת, שלא מסופרת בתנ"ך.

יוכי ברנדס יודעת לספר סיפור, השפה שלה עגולה וקריאה, אך פשוטה ולא מענגת בהשוואה לסופרים אחרים שכתבו על ראשית המלוכה, כמו, אמיר אור, ואברהם בורג. אין בו שנינות כמו בספרו של שטפן היים, והוא נטול הומור לחלוטין בהשוואה לאלוהים יודע של ג'וזף הלר. כהיסטוריה חלופית הוא חיוור בהשוואה לספרו של סם ש.רקובר. לעתים ברנדס טועה בדברים בסיסיים, כמו העובדה שדויד היה ואסל של אכיש מלך גת בשנים הראשונות לשלטונו בחברון ולא מלך. טענתה של ברנדס, שדויד בגד בישראל ומסר לפלשתים סודות (?) שגרמו לתבוסה בגלבוע, היא תיאורית קונספירציה הזויה. אבל זאת לא היסטוריה חלופית, וגם לא פרוש אחר לתנ"ך, כפי ברנדס מתיימרת להציג. הספר הזה למרות שנכתב לבוגרים, מזכיר בעיקר ספרים שמיועדים לבני נוער בהם יש מוסר השכל של טובים ורעים. במקרה שלה בית שאול שייך לטובים. דויד היה הרבה יותר מורכב, חכם וגם רע, מכפי שברנדס מתארת אותו.

הספר הזה מבחינתי הוא אכזבה. לא נורא נחמתי את עצמי, בשעה שהמשכתי את הסיפור של מלכים ג, לאוסטרליה הרחוקה, לסיפור שלי ושל אהובי, זאת הייתה נחמתי מקריאת הספר.
19 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
דני בר (לפני שנתיים ו-6 חודשים)

אני מאוד אוהב את השימוש בדמויות מקראיות כרקע לרומנים, אלא שהפעם זה לא הספיק כדי להפוך את העלילה למרתקת ומסקרנת. וזו החמצה כי יוכי ברנדס היא סופרת נהדרת.
רץ (לפני שנתיים ו-7 חודשים)
חני - תודה כל אחד והטעם שלו, אני בהחלט מביט דרך ההיסטוריה וגם בצורה השוואתית, משום שקראתי את רוב הספרים על דויד, גם ברנדס הבינה שהיא לא יכולה להיכנס לליגה של כותבי דויד המלך, ולכן היא בחרה צד שונה, לכתוב על שאול וצאצאיו, ולעמיד אותם מול שלמה. אבל מה לעשות בכתיבה שלה דויד מהדהד ברקע באופן משמעותי.
חני (לפני שנתיים ו-7 חודשים)
הוא אכזבה לך כי הוא "צהוב" קצת.הוא נוטה לרומן פחות להיסטורי. ואתה הנך איש היסטוריה ועובדות.
אך כרומן הוא טוב.היות וסיפורי התנך לא מושרשים אצלי.אני קוראת על הדמויות בצורה נקיה , בלי עבר ואז נהנית מאוד.
רץ (לפני שנתיים ו-7 חודשים)
בת-יה, תודה, במבחן ההיגיון, איזה סודות היו לשאול וללוחמי ישראל להסתיר מהפלשתים, את האופן שבו הם הסתדרו למרות המחסור בברזל, את זה שהם לחמו טוב בהר, ולא לחמו טוב בעמקים. נקודה שנייה דויד רצה להשתלב ולהיות מלך ישראל, לכן כל מידע שהוא היה מעביר לפלשתים היה עלול לשרוף אותו כלפי שבטי ישראל. נקודה שנייה יש טענה של ישראל פינקלשטיין שהממלכה המאוחדת לא הייתה קיימת. אני אישית חושב שהזהות הישראלית החלה להתגבש בתקופת שאול מול מלחמות הפלשתים, לדויד שהיה ואסל בחברון, מלך בחסות פלשתית, לקח שבע וחצי שנים נוספות ממות שאול, למרוד בפלשתים ולהיות מלך עצמאי, הוא לא החליף צד כי היה מקובל, הוא שאף לגבש את הזהות הישראלית כולל האמונה האלוהית שהוא מלך בחסות האל.
רץ (לפני שנתיים ו-7 חודשים)
עומר - תודה, אכן יומרה גדולה להציג את הסיפור האמתי.
רץ (לפני שנתיים ו-7 חודשים)
live -תודה, יחד עם האכזבה יש בי הרבה הערכה ליוכי, כמי שעשתה רבות לפתוח תודעת לימודי היהדות בקרב חילוניים.
רץ (לפני שנתיים ו-7 חודשים)
אורית - תודה
בת-יה (לפני שנתיים ו-7 חודשים)
אכן ספר מאכזב, אם כי ברנדס לא היחידה שטוענת שדוד מסר מידע על הצבא של שאול, שבאותו זמן היה הצבא של ישראל. שמעתי על המהלך הזה בהרצאה, עוד לפני שנים רבות מחוקר תנ"ך, שטען גם שלא היתה אז ממש ממלכה ישראלית, ולמעשה המלכים נלחמו האחד נגד השני לצורך שליטה. ומכאן שהם שיתפו במלחמות את כל מי שיכול היה לעזור להם.
עומר ציוני (לפני שנתיים ו-7 חודשים)
מסכים.
נקודה. וכל המוסיף גורע
רחלי (live) (לפני שנתיים ו-7 חודשים)
רץ, מסכימה איתך, הספר אכן אכזבה גדולה, לא אהבתי , ולא נהניתי ממנו כלל
אוקי (אורית) (לפני שנתיים ו-7 חודשים)
יפה מאוד...

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ