ביקורת ספרותית על החברה הגאונה - הרומאנים הנפוליטניים #1 מאת אלנה פרנטה
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 19 ביולי, 2016
ע"י Gidi


בשכונת עוני בדרום נאופלי יש בערך 10 משפחות. טוב, יש יותר מן הסתם, אבל לפי הספר עושה רושם שקבצוה קטנה מהן אחראית על כל הפעילות. לכל משפחה יש איזשהו עסק קטן שמייצג את האופי של המשפחה, החל מסנדלריה כושלת ועד קצביה מצליחה. ממאפיונר ועד מלווה בשוק האפור.
לכל משפחה יש בן בכור ובת צעירה למען השיוויון. הסיפור עוקב אחר הילדים ומשפחותיהם מימי בית הספר היסודי בשנות ה 50 עד שנות התיכון בשנות ה 60 (בעצם 90% מהם נשרו מבית הספר אחרי 5 שנים, אז נאמר עד גיל 16) הנערים בסיפור מבלים, יוצאים, מתאהבים אחד בשני בקצב די גבוה, כמתחת לפני השטח רוחשים משקעים מהעבר ועוד כל מיני רפרנסים. ואם זה נשמע כמו בברלי הילס של שנות ה60 באיטליה (וילדים עניים במקום עשירים) אז זה בערך מה שזה.
הסיפור מתמקד בעיקר באלנה (המספרת) ולילה, שתי דמויות בולטות בחבורה. שתיהן מתבלטות מאוד בלימודים מגיל צעיר, כשאלנה היא השקדנית והחרוצה, ולילה היא המבריקה אך המופרעת. זה מתבטא גם בתחומים נוספים, לדוגמא - אלנה היא נאה אך בעלת יופי שגרתי, ולילה לעומת זאת מתחילה בתור ברווזון מכוער, והופכת לבחורה בעלת יופי מהמם. וכמו שבני הנוער בספר מחליפים את מושא אהבתם (אני לא כותב מחליפים מאהבים, כי הכל כאן תמים בכיכול) לילה ואלנה משלימות ומסתכתסות. מערכת היחסים שלהם רוויית אהבה, קנאה ותחרותיות, לעיתים בצורה קיצונית: אלנה עדיין מתחרה בלילה בלימודים 5 שנים לאחר שלילה פרשה מבית הספר. מכתב אחד של לילה עלול לערער את כל האמונה העצמית של אלנה, שחולמת להיות סופרת.
אז בעוד אלנה היא התלמידה הגאונה והמצטיינת, היא מצטיינת באופן צפוי. ןזאת, בניגוד ללילה שהפסיקה ללמוד אך היא מלאת הברקות בכתיבה, עיצוב, ואמפטיה, ובערך כל דבר שהיא נוגעת ממנו. למרות זאת, דבר אחד שלילה לא מצליחה בו הוא ההתנהלות שלה בחיים, שם היא פועלת בצורה אגרסיבית ורווית הרס עצמי.

אז לסיכום, אלנה פרנטה מעבירה את כל הסיפור הזה בצורה לא רעה, ובהחלט מכניסה אותנו לגמרי לתוך נאפולי של שנות השישים. אך בעיני (בניגוד כמובן להמלצות הרותחות על הספר שיש לו עוד שלושה חלקים) העלילה והדמויות מתקשות להתרומם. והספר נשאר לא יותר מבינוני.

מאחר שאני סקרן, ויודע שלא אקרא את הספרים הבאים, הרשיתי לעצמו לקרוא את התקצירים שלהם.
7 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
לי יניני (לפני שנתיים ו-4 חודשים)
תודה. הספר ברשימותיי עד עתה כל ההמלצות שקראתי מהללות ומשבחות.
מחשבות (לפני שנתיים ו-4 חודשים)
לא חשבתי שפרנטה יכולה להוציא ספר טוב.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ