ביקורת ספרותית על נער החידות ממומביי מאת ויקאס סווארופ
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 5 בספטמבר, 2016
ע"י Gidi


מלצר הודי צעיר ועני זוכה בגרסה המשודרגת למי רוצה להיות מיליונר במיליארד רופי, שזה משהו כמו 20 מיליון דולר. המשכורת החודשית שלו היא 900 רופי. ולמרות שלא מדובר פה בבור גמור, גם לא מדובר באיזה איינשטיין.
אז כמובן שבאופן טבעי הפקת התכנית חושדת בכך שהבחור שלא יודע מה היא בירת צרפת, מצליח לגלות מה היא בירת פפואה ניו גיני.ובהודו כמו בהודו, הדבר הראשון שקורה הוא שהבחור נעצר ונלקח לחקירה בעינויים, על מנת שיודה שרימה.
לראם תומס מוחמד יש שמות משלושת הדתות. מוכר לכם מאיפשהו? ואכן הספר מזכיר ספרים הודיים אחרים, גם את חיי פיי, אבל בעיקר את טיגריס לבן.
הספר מתאר את קורותיו של ראם, שהוא יתום הודי עני, בעל מספיק תושיה כדי לא לגרד את התחתית, אבל לא מספיק בגרות כדי להרים עצמו למעמד הביניים. הודו של הספר היא מקום מדכא, מושחת, אכזר, מלא אלימות ועוני. ראם מעורב מכיוונים שונים ברציחות, תאונות, שודים ופרשיות שונות ומשונות.
הגימיק בסיפור הוא שכל מאורע משמעותי בחייו מוביל באופן קסום לשאלה בחידון, עד הזכיה הבלתי נמנעת.
הפרקים בספר לא אחידים ברמתם, אך חלקם מעניינים ומותחים. היופי בסיפור, בדומה טיגריס הלבן, שהסיפור לא מפחד להציג את הודו העלובה כמו שהיא באמת, ולא בתור המקום הזה שבו כולם עניים אבל גם שמחים בחלקם שאנחנו נוסעים אליו אחרי הצבא כדי להתפרק קצת. בין היתר, מקום שבו יתומים נמכרים לגנגסטרים שמטילים בהם מום על מנת שיוכלו לקבץ נדבות ביתר יעילות. או מקום שבו בחורות נמכרות לזנות ע"י האחים שלהן כי זו המסורת. או מקום בו כמעט כל אחד יעשה כל דבר ויותר תמורת בקבוק של ג'וני ווקר רד לייבל. והסאבטקסט הוא שגם אחרי שראם זכה בכסף ועזר לכמה מחבריו, זה לא שינה כהוא זה לשאר מיליארד העניים.
בקיצור ספר נחמד ומעניין, אפילו עשה לי קצת חשק לראות את הסרט (למרות שהבנתי שהוא מבוסס על הספר "בחופשיות")
2 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני שנה ו-10 חודשים)
אחלה ספר.2 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ