ביקורת ספרותית על פשעים - סיפורים מאת פרדיננד פון שיראך
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 16 במאי, 2016
ע"י גל


הספר "פשעים" הוא ספר סיפורים שכתב פרדיננד פון שיראך, עורך דין גרמני, המתאר כמה מהתיקים הנבחרים שעסק בהם במהלך עבודתו- תיקים בהם הוא שימש כעורך דינם של מי שביצעו פשעים כאלה ואחרים- רצח, גנבה, ונדליזם ועוד. כפי שעולה מתוך הציטוט שהוצג בפתיחת הספר- "המציאות שאנו יכולים לדבר עליה היא לעולם לא המציאות כשלעצמה" (ורנר ק' ביזנברג), למציאות רבדים רבים. כשאנו נתקלים בכותרת העיתון הזועקת "נרצחה בגרזן על ידי בעלה" או "גופתו המבותרת של גבר נתגלתה קבורה בגן העירוני" רק לעתים אנו עוצרים לחשוב על נקודת הזמן האמיתית בה החל הסיפור. פרדינדד פוך שיראך מציג לנו את סיפורי הפשע מזווית מעט שונה- הוא בוחר נקודת התחלה אחרת לסיפור, ומפליא כמה שזה הספיק כדי לערער ולו במעט את התפיסה שלי של בעלי התפקידים "פושע-קורבן".

הכתיבה נהדרת ומעבר לכך שהספר מאוד קריא, היא יוצרת אווירה שמשלימה את החוויה המשפטית. ההרגשה היא כאילו אני חלק מהצוות המשפטי הנחשף לפרטי התיק המדובר וסוקר ראיות באופן יבש. המחבר לא משתמש בקלישאות מלאות רגש "הוא רצח אבל...", הוא אינו מנסה לעורר רחמים ובאופן מודע לנסות לעורר בך את מורכבות ההתבוננות בפושע. אלא, כמו שאמרתי- הוא פשוט מנסה להציג את המציאות "כשלעצמה" (*). והצלחתו של המחבר היא בעובדה שאין בכך כדי "לייבש" את האווירה כולה- הספר מלא רגש, ומלא מורכבות, הנוכחים שם בין השורות. החל בהזדהות עם גיבורי הסיפורים הקטנים, וכלה (ואולי אפילו עוצמתי יותר) כשאתה עושה צעד אחורה ומסתכל מנקודת מבט רחבה יותר ופתאום אתה חש אי-נוחות עם הדמות איתה אתה מזדהה, עם איך שאתה מקווה שהעניינים יתקדמו, ואולי אפילו עם התחושה שזה יכול לפעמים לקרות גם לך.

ואז, כשמסתיים הסיפור, ולפעמים אתה אפילו שמח על איך שהתגלגלו העניינים ועל גורלו של "הגיבור-(הפושע!)" אתה נזכר שבכל זאת לא הוצגה המציאות כשלעצמה. וכאן מקומה של ה*כוכבית* הגדולה- בכל זאת לא נחשפת לסיפורה המלא של התביעה. לא לגמרי חשבת על חיים שנקטעו, על אישה שאולי "הגיע לה" (אמירה פרובוקטיבית לחלוטין אבל תחושה שיכולה לעלות במהלך הקריאה) ומה גרם לה להתנהג כך שבסופו של דבר בא עליה הגורל הנורא הזה. מה שזה גרם לי לחשוב שבאותה מידה יכול היה להתפרסם ספר "אח", שבוחר זווית הסתכלות, נקודת התחלה וגיבור אחרים לכל אחד מהסיפורים, וזה היה מעורר תחושות ומחשבות אחרות.

בקיצור, ספר מקסים- כתיבה נהדרת, ונוגע בדרכו שלו. בעת ובעונה אחת מספר מציאות רחבה יותר, אך מצומצמת יותר. מייצר הזדהות ואי- נוחות. נקרא בקלות ובכיף. לפני כמה ימים סיימתי את "פשעים", והוא עדיין לא חזר אל המדף אלא יושב על השולחן. אפשרי כי בתת-המודע שלי אני מחכה שייכתב שם סיפור קצר נוסף. אולי אני צריך לכתוב עליו ולסגור מעגל, כדי שיוכל לשוב אל מקומו על המדף.
19 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חני (לפני שנתיים ו-2 חודשים)
זה כמו להיות שחקן פעיל במחזה.כשסופר עושה זאת לקוראיו זה נפלא ביותר. אני חושבת שבכל ביקורת כאן אפשר מבעד למילים להבין כמה החיבור בין הקורא לספר היה עמוק.סקירה יפה
גל (לפני שנתיים ו-2 חודשים)
אירית, תודה :-)
אירית (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
יופי של ביקורת ,והפסוקים מתהילים שבחרת ליד שימך : "מי האיש החפץ חיים אוהב
ימים לראות טוב..... כבר נרשמו לפני -לזכור ולהזכיר !!
תודה
גל (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
יעל ואלון- תודה ודקרמנדור- תודה גם לך! אני לא חושב שמתאים להגדיר אותו ספר מתח. אמנם יש רגעים קטנים של מתח כשאתה ממתין לראות איך יתקדמו העניינים ואילו החלטות יתקבלו בבית המשפט, אך ספר מתח- זה לא. מדובר ב-11 סיפורים קצרים, כל אחד עומד בפני עצמו (אם כי אני חושב שקריאת הספר כולו עולה על קריאת "סכום" הסיפורים הקצרים) ובכל זאת, אני ממליץ לנסות!
DARK-MANDOR (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
ביקורת מעולה!עשית לי חשק לקרוא אותו(לא קראתי אותו,אני אבדוק אם יש אותו בספרייה),עברת על הפרטים ועל כל מה שצריך לדעת וגם עשית הקדמה.
וזה נחשב ספר מתח?
yaelhar (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
גם אני אהבתי אותו.
ביקורת טובה.
אלון דה אלפרט (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
אחלה סקירה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ