ביקורת ספרותית על חלומו של הכוזרי מאת מיכה גודמן
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 21 בינואר, 2016
ע"י בת-יה


חלומות הם דבר מעניין. כולנו רוצים להבין אותם ובעיקר לדעת מה המטרה שלהם, אבל הפירוש להם לא תמיד ברור לנו, בעיקר אם הם רק חלומות על ביקור במקומות זרים לנו. הבעיה היותר מציקה היא חלום שחוזר על עצמו. שוב ושוב אנחנו מנסים לפרש את העניין, לפעמים מצליחים לפעמים לא. מלך כוזר חולם חלום כזה. וכשהוא לא מבין מה החלום הזה רוצה ממנו הוא מזמין אליו חכמי פילוסופיה וחכמי דת. והנה, אחרי שאלות, תשובות והסברים מחליט המלך להתגייר, ובעקבותיו מתגייר עם שלם. איזו גאווה ליהודים וליהדות! הנה, דווקא בשעה כל כך חשוכה לעם היהודי, מופיעה נקודת אור שמאדירה את היהדות.
עוברות 400 שנים בערך, ורבי יהודה הלוי מחליט לשחזר את השיחה בין החכם היהודי למלך. השחזור כולו פרי דמיונו, שהרי הוא לא נכח בשיחה ורק שמועות הגיעו אליו על מה שבאמת קרה. ובכל זאת שיחה שכזאת נותנת לגיטימציה להסביר את היהדות, ובעיקר להוכיח למה היהדות טובה יותר מהדתות האחרות. באופן טבעי הוכחה שכזאת הופכת את היהודים לעם סגולה, עם משכמו ומעלה, עם שראוי שיתהלך וגאווה בלבו.
והסבר שכזה תמיד "מושך" אחריו קטגורים וסנגורים. את אלה שמאמנים שהיהדות היא אכן מעל כולם ולעומתם את אלה שבטוחים שכל הכתוב בספר "הכוזרי" היא סתם טפשות וגאווה.
מיכה גודמן לוקח את ספר "הכוזרי", מפרק אותו לחלקים, מסביר, ובעיקר מוכיח לנו שהספר הוא פשוט שיחה של שני חברים על היהדות. שיחה ש"קופצת" ממקום למקום, ויש בה שבחים על היהדות אבל יש בה גם ביקורת. שהרי אנו שוכחים תוך כדי קריאת הספר שגם את שאלות המלך כותב ריה"ל, ולפעמים גם לו עצמו אין תשובה לשאלה והוא נשאר תוהה. בעיקר כשעולה השאלה למה היהודים רק מתפללים לציון אבל לא חוזרים לגור בה.
כך או כך קריאת הספר היא חוויה מעניינת לכל מי שרוצה להבין טוב יותר את היהדות. מומלץ. בעיקר כדי להבין מה אנחנו עושים פה - בארץ הזו.
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
בת-יה (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
רץ, תודה.
רץ (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
ביקורת מעניינת על נושא מרתק
בת-יה (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
זה שאין לנקוב בשמו, תודה. מסכימה עם ההבחנה שלך.
בת-יה (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
כנרת, תודה. מיכה גולדמן מפרש את ספר "הכוזרי" עפ"י רוחו והבנתו.
בת-יה (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
yaelhar, תודה. אני דווקא בעד להבין - אבל שיהיה.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
ביקורת יפה. אני לא חושב שהיהודים הם מעל כולם, ואני לא חושב שהיהודים הם מתחת לכולם. סה"כ, כולם שווים בלי קשר למוצא או לדת. (אגב, מלחמת העולם השנייה נוצרה בגלל כמה אנשים שחשבו שקבוצה כזאת או אחרת היא מתחת/מעל כולם, והרי התוצאה).

לא שמעתי על המלך הזה שהתגייר. כל הכבוד לו. אני במקומו לא הייתי מתגייר, כי החוקים ביהדות כלפי מי שרוצים להתגייר הם נוקשים מאוד, שאני חושב שעדיף להשאר בדת שלך וזהו.
תומריקו (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
זה לא תרגום, יותר פירוש עם תרגום הספר. בעיניי זה ספר שמפרק את מחשבותיו של רבי יהודה הלוי, ומנסה לפענח את מחשבותיו, הרהוריו, דעותיו, מעבר לסטיגמות שקיימות כלפי דעותיו של רבי יהודה הלוי. מיכה גודמן כותב באופן ברור ומנגיש את הכוזרי לציבור הרחב תוך כדי כתיבה עניינית ומרתקת.
(לפני שנתיים ו-10 חודשים)
זה כאילו תרגום לכוזרי? כמו מורה לנבוכים ביננו?
yaelhar (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
מעניין. אבל יותר עדיף לא להבין, נראה לי (-:

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ