ביקורת ספרותית על מאה שנים של בדידות [6 הנבחרים] - הוצאה מחודשת - ספריה לעם #167/8 מאת גבריאל גרסיה מארקס
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 31 במאי, 2015
ע"י yossic


הספר הוא מסוג הקלסיקות שהדהדו לי כל כך הרבה זמן בראש ....ובסופו של דבר הגעתי גם אליו.

ספר שמבטיח גבוהות ונצורות (ע"פ מיטב המבקרים) אך בהתרשמות האישית שלי הוא נחל מפלה קשה ולא בשל הכתיבה הפואטית והציורית ששזורה בו לכל אורכו של הספר.

לכל אורכו של הספר מתוארים לנו קורותיה של משפחה על פני מספר דורות בעיירה נידחת ורחוקה מציביליזציה תעשייתית כלשהי, בתקופה שבה המאווים האימפריאליסטים של מדינות ויחידים דוחקים הצידה את האושר שבתמימותו של הפרט והקהילה הקטנה. מלחמות וכיבושים לצד פנטזיות חולמניות של פרטים שנלחמים על שרידותם בעולם המתחדש סביבם...ובמקביל נלחמים להתנער מקללת המגלומניה המשפחתית הרודפת את בני ובנות המשפחה.
וכן תוצריה של תשוקה -כשהיא מודחקת וכשהי אינה יודעת שובע...

העלילה ששזורה על פני מספר רב של דמויות בעלות כינויים זהים מקשה על היכולת שלנו לעקוב אחר המתרחש ופוגעת ביכולת של הקורא להזדהות עם דמות אחת מרכזית לכל אורך העלילה.

המוטיב החוזר הוא בדידותו של הפרט- דמויות משפחתיות שהיו דומיננטיות ואט אט נדחקו להם בצל השכחה הקהילתית עד שאותה חברה שהעלתה אותם לגדולה בעבר מתנכרת להם כעת.

לצד עלילה בלתי ממוקדת -שהיא כהשתלשלות היסטורית חסרת מעוף וקליימקס...יש בסיפור מכדי לשקף בזעיר ענפין יכולת לשקף תהליך אורבני שהתרחש ומתרחש על פני פינות שונות ברחבי הגלובוס...בו מתערער החוסן של המשפחה הגרעינית ובה הפרט נפלט לתחושה של חוסר שייכות , חוסר זהות ובדידות עגמומית.
קורא אחד אהב את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה1 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ