ביקורת ספרותית על מאה שנים של בדידות [6 הנבחרים] - הוצאה מחודשת - ספריה לעם #167/8 מאת גבריאל גרסיה מארקס
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 27 בפברואר, 2015
ע"י דניאל אושרי


הספר הזה בא אליי בתקופה טובה מאד.
הרגשתי קצת בודד, אז לקחתי אליי את הספר שנח אצלי במדף ולא הקדשתי לו תשומת לב עד כה- "מאה שנים של בדידות". לא יודע לשים את האצבע על הסיבה בגינה לא לקחתי אותו אליי עד עכשיו, אולי משום שאני נוטה להתרחק מקלאסיקות ואולי משום שאני אוהב סיפורת ישראלית, ארצית, ריאליסטית- ולא כזו שמתרחשת במחוזות רחוקים, דמיוניים ולא אמינים.
ובסוף יצא שהאמנתי. קראתי, ועל אף הבנות המרחפות באוויר, הגשם שלא מפסיק לרדת במשך שנים, האנשים שחוזרים מהמתים והעיירה השלמה שלא נרדמת- על אף הדמיון והגרוטסקיות, האמנתי. המחשבה שיש אי שם, אולי ביקום מקביל, אולי בנקודה גיאוגרפית שעוד לא הגענו אליה, עיירה שקורים בה הדברים הללו בדיוק- המחשבה הזו החליקה לי בגרון בקלות. נהניתי ממנה מאד, נהניתי מהיכולת להתרחק מכל מה שמוכר וידוע ולצייר ציורים דמיוניים על מעשיות ואגדות-עם שלא יקרו פה אף פעם.
ואם יכולתי לדבר לספר/לסופר, הייתי אומר לו תודה על שהפיג את בדידותי לרגע, והחזיר לי את היכולת לדמיין. גם אם זה מופרך, גם אם זה לא אמין, גם אם זה לא יכול לקרות כאן ועכשיו. מי בכלל צריך כאן ועכשיו?
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אוקי (אורית) (לפני 3 שנים ו-4 חודשים)
סקירה יפה..
מיכאל (לפני 3 שנים ו-4 חודשים)
זה לא רחוק מהמציאות שם חייתי מספר שנים באזור שעליו הוא כותב. נכון שמערב מציאות בדימיון אבל באמת כשחיים שם מגלים שהספר מתאר כמעט מציאות כפי שהם רואים אותה.

זה שאין לנקוב בשמו (לפני 3 שנים ו-4 חודשים)
מעולה.
ואם בפעם בהאה אתה שוב תרגיש בודד, ולא יהיה לך אף ספר לקרוא, אז דבר יחד איתי או יחד עם עוד קוראים באתר, ואז אולי תיעלם הבדידות :)

לגבי הספר עצמו- לא הצלחתי להתחבר אליו ממש. כנראה שהספר הזה בא אליי בתקופה קצת פחות טובה משלך...
נעמה 38 (לפני 3 שנים ו-4 חודשים)
לדעתי מקונדו ותושביה הם מציאותיים מאוד. אבל יש משהו בדבריך שהיא מתקיימת איי שם ביקום מקביל. יפה כתבת

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ