ביקורת ספרותית על אהבה אסורה בפטרבורג - מהדורת 2015 מאת מישקה בן-דוד
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 28 באוקטובר, 2017
ע"י yossic


להערכתי זה הספר השלישי פרי עתו של בן דוד שאני זוכה לקרוא (אחרי עד סוף המרוץ ואלג'יר). והתחברתי לז'אנר אף שבשלב הזה נראה שישי דפוס חוזר בכל ספר- שילוב של סוכן מוסד \איש צבא שהתגלגל לתפקיד קצת בעל כורכו , משבר בחיי נישואין, בריחה, אהבה גדולה, החלמה , משבר , זיכוך.

בלי לשלב ספויילרים בביקורת, אומר שההתפתחות העלילתית קצת צפויה, עם כי מישקה ניחן ביכולת כתיבה משובחת וסוחפת... ההכרה שלו מקרוב את רזי הפעילות של המוסד, את הלבטים לפני קבלת החלטה גורלית, הדילמות הפסיכולוגיות לפני לחיצה על ההגה .. ולא פחות ההתמודדות המשפחתית של סוכן המוסד..הם יוצרים את "מערת הכרייה" הטובה ביותר של בן דוד להשאיר את הקורה במתח... להביא אותו לחשיבה ביקורתית...ליצור סדקים בנפש הגיבור המיוסרת...ולהגביר את הזהות של הקורא עימו.

גם בספר זה הזירה והעלילה מתרחשת סביב קורותיו של הגיבור במוסד הישראלי, דרך פרשיות שונות בהן הוא לוקח תפקיד מרכזי ביחידת "כידון" של המוסד , האחראית על תכנון וביצוע חיסולים ממוקדים בחו"ל. לצד הכישרון הטבעי של גיבור הספר במשימה, הוא נתקל בלבטים פנימיים לגבי הנחיצות שבחיסולים, כל משימה היא דילמה מוסרית כבדת משקל בעלות מחיר בחייו האישיים...


השתלשלות העלילה, והדפוס החוזר של מוסד-משבר- רומן... מעלה את החשיבה שמישקה בן דוד אולי חווה תהליך דומה בימיו במוסד. בסופה של העלילה מביא אותנו הסופר להרהר בדילמה הנצחית של הפטריוט-מה עליו לעשות כאשר טובת המולדת לא מתיישבת עם אושרו ואף מסכנת את יכולת ההשרדות הנפשית שלו... במה עליו לבחור בשלב זה?
קורא אחד אהב את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yossic (לפני שנה ו-1 חודשים)
מסכים אורית, כיוון שזה מגיע מעולם התוכן הכי קרוב אליו.
אורית זיתן (לפני שנה ו-1 חודשים)
קראתי לפני מספר שנים ומאוד נהנתי. בעיקר אהבתי את סגנון הכתיבה- סוחף ומותח.1 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ