ביקורת ספרותית על איש מבוקש מאוד מאת ג'ון לה-קארה
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 27 במאי, 2015
ע"י אילן של קובה


ישנם ספרים שמעט לפני שמסיימים אותם, לקראת העמודים האחרונים, מביטים על מספר הדפים שנשארו ותוהים, איך עוד מעט יסתיים הספר? רק התחיל המתח! ואז מקבלים סוף שכאילו לסופר כבר לא היה יותר מה לומר ונמאס לו מהסיפור עצמו. כאילו אומר לעצמו, יאללה בוא נעבור לסיפור הבא.

גון לה-קארה נחשב לאחד מסופרי הריגול הטובים בעולם. אני מודה שלא קראתי את כל כתביו, אבל כבר מ"בית רוסיה" נראה לי שאיך שנגמרה המלחמה הקרה נגמרו לו הנושאים לסיפורי הריגול. "איש מבוקש מאוד" מבטיח די הרבה (לא ראיתי את הסרט, אבל בגללו החלטתי לקרוא את הספר) אך מקיים מעט.

העלילה מתחילה היטב, כתובה ברהיטות והאמת שאין קטע ששעמם אותי בסיפור. הגיבורים מתוארים היטב ברובם, אבל יש מספר דמויות מוזכרות בתיאור קליל אבל לא ברור מה הן באמת עושות שם ולמה לע... החליט לה-קראה להציב אותן שם. כמו "..משנוספה אליהם אישה רבועת כתפיים כבת ארבעים, בעלת שיניים מושלמות ושיער בלונדני בהיר וארוך". וזהו. אין לה כל אזכור נוסף. מה לעז...?

סיום המאבק בין המערב למזרח הרס הרבה לסופרי הריגול. כבר לא ניתן להגדיר יותר מי רע (קומניסטים) ומי טוב (הקפטילסטים?) בדיוק. אין מערב מול מזרח. הרעים (אסלאם קיצוני) יושבים בתוכנו ולא ניתן לזהותם. ומי שמנהיג את הרעים מסתתר תחת זהות של טוב. זהו הרעיון הבסיסי של הסיפור ועליו הוא משתית את שאיפותיהם של מוסדות הביון. הסוף? לא משכנע.

ומה יש לקובה לומר בנושא? שקית ממתקים לדרך. שווה אבל לא מרגש במיוחד.
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 3 שנים ו-7 חודשים)
מכל מה שקראתי ממנו עד כה - כולל המפורסם ביותר "המרגל שחזר מהכפור" הכי אהבתי את "בית המיסיון". ביקורת טובה.
אילן של קובה (לפני 3 שנים ו-7 חודשים)
אל תתאמץ. רק אם זה נופל לך בידיים אולי כדאי לנסות בשביל להעביר טיסה/המתנה במרפאה/חופשה במוסקבה באמצע ינואר. כל אנשי סמיילי אולי, אבל בטח גם אותו קראת.
Huck (לפני 3 שנים ו-7 חודשים)
לא קראתי, ולפי חוות דעתך עדיף שאשאר עם הטעם הטוב של "המרגל שחזר מן הכפור" ו"החפרפרת". יש משהו אחר שלו שאתה ממליץ?

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ