ביקורת ספרותית על המשפט מאת פרנץ קפקא
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 18 במאי, 2014
ע"י פולי


אף סופר לא משפיע עליי כמו קפקא. למרות שמילים הם המרכיב החשוב ביותר בעולמי, כשאני מנסה לתאר את ההשפעה העמוקה שיש לסופר הזה על חיי, אני לא מוצאת את המילים שיעשו להרגשה הזאת חסד.

את הספר הזה קראתי לראשונה לפני כמעט תשע שנים, הייתי בי"ב, בת 17 והתאהבתי. אני כבר לא זוכרת לפרטי פרטים איך הרומן שלי עם קפקא התחיל, אבל אם אני לא טועה המשפט היה הראשון שהנחתי עליו את ידיי, ואחר כך, ובכן, קראתי כמעט את כולם.
החלטתי לקרוא את הספר בשנית עכשיו אחרי שחזרתי מסופ"ש ארוך ומושלם בפראג, שחלק גדול ממנו נסב סביב קפקא. ההליכה ברחובות שהוא הלך בהם, המוזיאון המדהים שבנו לכבודו וכל הספרים שלו שהביטו בי מכל עבר, גרמו לי להתגעגע.
וכן, הנה אני אחרי שסיימתי. ובא לי שוב. הכל. מהתחלה. לשבת ורק לקרוא אותו, להתמכר למילים שלו, לפרק את עצמי מעצמי, להבין הכל מהתחלה ולהבין גם את מה שאף פעם לא הבנתי, בין אם זה בסיפורים שלו או ברשת המוזרה שהיא חיי.

ככה זה אני וקפקא. אני עפה, נופלת, נבנית מחדש, נשארת בלי נשימה.
מין סיפור אהבה שכזה.

16 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
פולי (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
מעציב אותי לחשוב על גרסיה מארקס כז"ל =(
נעמה 38 (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
כרגיל את צודקת גלית, לעגנון יש לי יראת כבוד ודיסטנס, חיבור נטול תשוקה. ושכחתי בעוונותי את מורי ורבי אדם ברוך זצ"ל. וכוללם מתים.
גלית (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
נעמה לפי הזכור לי יש לך אהבה מיוחדת גם לעגנון ז'ל.... (: שימותו הקנאים....
נעמה 38 (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
זה התחיל בגרסיה מרקס ז"ל, אחרי כמה חודשים התחלתי עם בשביס זינגר ז"ל ועכשיו כנראה אני מתחילה להיות רצינית עם קניוק ז"ל מזל שהם מתו רחוק ממני , אם לא הייתי מתחילה לדאוג.
פולי (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
נעמה, למי את מכורה? אני תמיד שמחה לזכות בעוד אהבות =)
פולי (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
כיף שאני לא לבד בזה =)
נצחיה (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
גם אני התאהבתי בקפקא כשהייתי בת 17. מזדהה איתך מאוד.
נעמה 38 (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
מקסים! מבינה אותך לגמרי , מצבי חמור יותר אני מכורה קשות ל2 סופרים מתים ומתחילה התמכרות למת ה3. ועוד נסעת אחריו. כל הכבוד ביג טיים
פולי (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
זה שלא אהבת ממש לא מעיד על בורות או טעם ירוד בספרים. כל אחד וכוס התה שלו =)
דן סתיו (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
פולי אהבתי את הביקורת שלך ואני חייב להודות שאני מקנא. ממש נפלא לאהוב את הספר הזה - קראתי אותו לפני שנה, הציפיות מרקיעות שחקים, הרעיון המרכזי מבטיח ומקיים - אבל צר לי, על בורותי וטעמי הירוד בספרים אני מעיד בכך שאני מודה שלא הצלחתי להנות מהספר הזה. לא אהבתי את סגנון הכתיבה, שבעיני הוא מייגע וארכני שלא לצורך...

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ