ביקורת ספרותית על המשפט מאת פרנץ קפקא
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 11 ביוני, 2011
ע"י חובב ספרות


"המשפט" הוא ללא ספק אחת מהקלאסיקות המרשימות של המאה שעברה, בה האדם מבכה את מר גורלו אל מול הלא נודע.

זהו ספר מרתק, לעיתים מתיש ואף מהלך אימים, הוא התגלמות (חלקית) של הביורוקרטיה המשפטית. קפקא, שבהשכלתו הוא דוקטור למשפטים, מיטיב לתאר בספר את הלך הדברים, אך משום מה הוא מחסיר חלק מהשלבים במשפטו של יוזף ק', אשר מואשם בוקר אחד, ואינו יודע על מה. ההזדהות עימו היא כמעט טוטאלית, ולאורך כל הספר אנו עדים לניסיונותיו להציל את עורו מידי השלטונות, באמצעות שלל דמויות... נראה, שמעבר לסיפור עצמו קפקא רצה להשמיע את זעקתו של האדם הפשוט לנוכח המציאות הבלתי מובנת וניתנת לשינוי, וכמו כן את ביקורתו הנוקבת כנגד השלטונות והממסד שממנו בעצם יצא והיה אמור לייצג.

אני נדהם כל פעם מחדש לגלות את גאונותו של קפקא (לא שצריך להוכיח זאת). לקראת סוף הספר בפרק הלפני אחרון, הטוב שביניהם (גם לטעמי), קפקא פוגש את הכומר שהוא למעשה כהן האסירים, וזה האחרון מספר לו את הסיפור "בפתח החוק", (כמה סמלי) שהוא למעשה סיפור בפני עצמו שקפקא כתב עוד לפני "המשפט", וזה משכיל להשתיל אותו כאילו היה זה חלק בלתי נפרד מן הספר, כך שמי שלא קרא אותו קודם, פשוט לא ירגיש בדבר. פשוט מבריק.

בעקבות "המשפט" מצאתי את עצמי אף קורא שוב את "הגלגול" על גריגור סמסא, שבוקר אחד הפך לשרץ ואינו מבין על שום מה מתעללים בו ומענים אותו. רק שפה, הוא מקבל ציביון אחר ורלוונטי יותר (אם תרצו, קפקא למתקדמים).

אני תוהה לפעמים, אם אפשר היה לתת את ה"נובל" בדיעבד לסופרים שפוספסו (אולי צריך להמציא דבר כזה?). מה שכן, אני בטוח שקפקא היה בין הזוכים. ולגבי הספר, אם עדיין לא שמתם ידכם עליו, ההפסד כולו שלכם.
22 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חובב ספרות (לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
מה שנכון, נכון ! וכך היינו זוכים בוודאי לעוד כמה ספרים פרי עטו, ואולי היה זוכה ב'נובל' עוד בחייו, מי יודע?
הלל הזקן (לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
עזוב נובל... קפקא היה מעדיף עוד איזה עשור-שניים של חיים...
חובב ספרות (לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
רב תודות ותגובות קיסרית - אולי זה הספר שיחזיר אותך לעניינים? אירמה – ראיתי שאת קוראת בו, אני מבקש ביקורת! זיו-ה – זה לא בדיוק הספר לנופש, מסכים עמך בהחלט. זרש קרש - לגבי ה'נובל' התכוונתי יותר, לאנשים שהלכו לעולמם ואז מן הסתם לערך הכספי אין חשיבות, ומה שנשאר זה יותר הכבוד וההכרה בגדולתו. לגבי הסיפורים, אני לא חוקר ספרות ולא מתיימר להיות כזה, רק אוהב לקרוא ולרשום את הגיגי. תוכלי למצוא ברשת ניתוחים ופרשנויות לשם כך. ובכל זאת, שהרי לשם כך התכנסנו. בעיני, יש לא מעט קווי דימיון ביניהם, והעקרי שבהם הוא, ניסיונותיהם של הדמויות לשרוד, דבר שנידון לכשלון ככל שהסיפור מתקדם. ואם ב'גלגול' קפקא מראה זאת באמצעות סיפור סוריאליסטי, הרי שב'משפט' קפקא 'הבשיל', הפך למציאותי יותר, ושם את הדברים על השולחן... הסיפור ראה אור לאחר מותו, וכנראה היו לו סיבות לא לפרסמו בעודו בחיים. מקווה שהארתי ולו במשהו, על שתי היצירות האלמותיות
הללו.
זרש קרש (לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
אהבתי את רעיון הנובל. אף שאני רואה אותו הופך למסואב וקפקאי כשההמונים מנסים לזכות במשהו מכספי הפרס..
אז בוא נסכים על זכייה של כבוד ללא תשלום? גם חסכוני גם נטול עלוקות.
מעניינת אותי ההשוואה בין המשפט לגלגול. אשמח לשמוע עוד קצת עליה.
זיו (לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
לפני שהכרתי את קפקא לקחתי את הספר הזה איתי לנופש.. הוא השפיע עלי קשות, חדר לי מתחת לורידים וצמרר אותי.. תמיד אזכור את הנופש ההוא כשברקע הספר המטלטל הזה :)
אירמה (לפני 7 שנים ו-9 חודשים)
Like!!

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ