ביקורת ספרותית על דברי מתיקה מאת איאן מקיואן
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 5 באפריל, 2014
ע"י גדפ


בשתי מלים - שווה קריאה. ביותר משתיים- העלילה שאבה אותי להמשיך ולקרוא עד הסוף המפתיע שמחייב לשוב ולקרוא את הרומן מתחילתו ולשים לב לפרטים שקודם הוסטו הצידה כדי להתקדם לעבר פתרון החידה שנדמה שמצוי אי שם בהמשכו. דווקא ה"קונצפנטנט" הזה עשה לי כקוראת רק טוב. כי אז שבתי לבחון ולברר ביני לביני מי הם אותם שמות של סופרים ומשוררים שמוזכרים ללא הרף בספר. כי הרי אין הם אלא הכוונה לאיזו שהיא נטייה בתחום הטעם הספרותי. יותר מכך תיאור הסיפורים הקצרים שכתב היוצר הצעיר, על ידי המספרת מכוונים לשרטט עבורי את השבירות והפריכות של ערכי האמת שהם הם ליבו של הספר. מהו אותו חוזה שבין היוצר ובין הקורא - ומתי תקפותו של חוזה זה פגה, ומותר ליוצר להפוך את הקערה על פיה ולהגיד - מתחילים מהתחלה. בעיני אלה הם הממתקים האמיתיים שנמצאים בין שורות הספר. כל מה שחשבתי שהוא אמיתי ונכון מתגלה כאפשרות אחת מתוך רבות, וכל מה ששללתי והנחתי שהוא בדיה - מתגלה כדבר האמיתי. חברה אמרה לי, באו אלי אורחים וכל מה שרצית זה שהם ילכו כבר ואני אוכל להמשיך לקרוא את הספר. עצה קטנה, לקרוא לאט או להחליט שיש לשוב אל הספר הזה פעם נוספת ואז לפתור את החידה בסבלנות.
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
גדפ (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
היתרון בקריאה לעומת צפייה או האזנה היא היכולת לא להקפיד ולהיצמד לפעולת הקריאה הליניארית, אלא האופציה לקפוץ קדימה או לחזור ולקרוא שוב חלק קודם בטקסט. הרווחנו.
דובון (לפני 4 שנים ו-11 חודשים)
דברי מתיקה - לאה פוקס מעבר לעלילה המפתיעה ולדרך הסיפור הייחודית, הרומן מעלה את אחת הסוגיות המרכזיות באשר לדמיון בין זהות הסופר לזהות המרגל. הקשר בין השניים הופך, בסופו של דבר, לנושא היצירה, וכל השאר משרת אותו: עולם המראות, הסיפורים הקצרים השזורים ברומן הלקוחים מסיפורי מקיואן עצמו, הבחירה בגיבור/ת הספר, העלילה המתפצלת, הקאנונים הקלסיים השאובים מעולמות הספרות והריגול, התפתחות הדמויות, הסיום המפתיע ושבירת החוזה בין היוצר לבין הקורא.
כתוצאה, הספר לובש צורות רבות והקריאה הלינארית מחייבת את הקורא לבחון מחדש את הערכים המשתנים בעולם סביבו ובעולמו הוא.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ