ביקורת ספרותית על אשמת הכוכבים מאת ג'ון גרין
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 25 בדצמבר, 2013
ע"י Sizzy


על הספר שמעתי באיזה פורום שבו יש אשכול דיון עליו.
הסתקרנתי.
קראתי פה ביקורות, ובער בי לקנות אותו.


... לא היה לי כסף.
אבל היי! מצאתי שני עותקים שלו בסטימצקי, וכל יום כמעט הלכתי לבדוק שהם עדיין שם. (בסדר, אולי קצת פחות מ"כל יום כמעט". אבל חשבתי על זה הרבה) ואז הגיע המבצע הגדול של סטימצקי, 1+2 מתנה, וקניתי אותו ב-11.11.13. תאריך נחמד, נכון? (אגב, מזל טוב לכל מי שחגג אז יום הולדת! נפלתם על תאריך אדיר) זה באמת היה מרגש. נורא התלהבתי, ושמחתי, והכריכה הייתה ממש יפה. (אפילו שבינינו, הכריכה באנגלית הרבה יותר יפה (אבל רוב הכריכות באנגלית יותר יפות מהישראליות!) (למרות שהכריכה של 13 סיבות בעברית יותר יפה מהאנגלית, לדעתי) (וכעת אסגור את הסוגריים. אני דיברתי מספיק. אוקיי, נושים))

אז כעת, אחלוק עמכם את חוות דעתי על הספר.
הספר התחיל מצוין, מבחינתי. ישר ולעניין, בלי יותר מידי הימרחויות. ואולי אני בכיינית, אבל בכיתי כשאייזק (הדמות האהובה עליי) סיפר על הסרטן שיש לו, ועל כך שהוא צריך לעבור ניתוח להוצאת העין השנייה.
אני לא בכיתי כי זה היה עצוב וכי אני לא מאמינה שזה באמת קורה ובלה בלה, אני בכיתי כי הוא היה פשוט אמיתי, וישר, ואמר את זה בפשטות ובהשלמה. לאנשים שמסביבי קשה לדבר בכנות כזו, ולשמוע אמירות כנות באמת. ופה.. זה כמו סטירת לחי כזאת. ואף פעם לא רציתי להתכחש. אבל כנראה שכן, קצת התכחשתי. ואני לא אדם שמכיר אישית אדם שחלה בסרטן. למרות שיש לי חברות ש.. כן.
אוקיי, ונחזור לספר.
את הספר גמרתי יחסית לספרים הקודמים שקראתי לפניו בתקופה האחרונה מהר. הוא היה.. מדהים. מושלם בצורה אחרת, שונה, אמיתי, כואב. התחבאתי בשירותים כשקראתי את הסוף ובכיתי את חיי. אה, וקרובי משפחה באו לבקר. מזל שלא עשיתי לאמא שלי בושות.
אני שונאת את ג'ון גרין. כל פעם מחדש עברו לי במוח קללות, או ניסיונות התנקשות סוראליסטיים בג'ון. (אגב, למה יש לו שם כזה יפה? כלומר, אני אוהבת את השם ג'ון. זה שם יפה. רק אל תגידו לי שזה השם שהוא בחר להשתמש בו בספרים, ושזה לא השם האמיתי שלו. אני מעדיפה להתכחש.)
(ההתכחשות יוצרת מציאות יפה יותר. חבל)
הדמויות יפהפיות. לכל אחת ואחת מהן יש אישיות משלה, עומק, וכל כך הזדהיתי עם הייזל. למה היא לא אמיתית, לעזאזל?
ואייזק. אני אזכיר אותו שוב ושוב ושוב. הוא פשוט האהוב עליי, בסדר?
והכל, הכל כל כך יפה. והעלילה יפה. והיה ברור שמישהו ימות, ובכל זאת.. קשה שלא לשאול למה? למה זה מגיע לו?
אז אני אענה לעצמי. (פיצול אישיות קשה, אני יודעת)
זה לא מגיע לו. אבל האם כל אחד מקבל את מה שמגיע לו? לא. ואני יכולה לתת לכם הרבה דוגמאות לכך. אבל זה לא באמת ישנה משהו.. אז לשם מה?
אני בכללי לא מבינה למה הספר נחשב כספר מבוגרים? הוא לא נראה לי מבוגר מידי, והכתיבה הייתה דומה לכתיבה של ספרי נוער רגילים. עזבו, לא בא לי להבין את השיקולים לזה. אני עלולה להתרגז.
והכן. הכן בסוף. ה"I do". זה של חתונה. למה זה שובר אותי? כי רוב הסיכויים היו לטובתו. אולי זה היה קורה. אבל.. כנראה שלא כל הסיכויים היו לטובתו.

בכל אופן, קשה לתאר את הספר הזה במדויק. הוא מתעסק לך בלב, מסחרר אותו ומעיק עליו ומפעים אותו, ואז שובר אותו. למרות שיש כאלה שזה לא אותו דבר אצלם, וזה בסדר גמור.
הוא קשה לתיאור. בכל זאת, הוא יותר ממושלם. הוא אמיתי, אבל גם דברים אחרים.
אז.. אני מניחה שהוא הוא. כל כך הוא, וזה נהדר.
(התחלתי לדבר עליו וילד אמר לי שאף אחד לא מתעניין בספרים שלי, בלי להעליב. אני חושבת שאתם דווקא כן?)

ארררררררררררררררררררררגגגגגגגגגגגגגגגגגגגגגגגגגג **&&&^^%%$$#@#@
נתתי את הספר למישהי כדי שתקרא אותו, ואני פשוט מתגעגעת אליו ומתחשק לי לקרוא קטעים משם ולצטט ממנו!
והיא תחזיר לי אותו רק בכנס עולמות!
בבקשה שהיא תשמור עליו כמו על חייה ;; (הממ.. היא אמרה שהיא לא ניסתה להתאבד. אז אפשר לסמוך עליה, אני חושבת.)
(מי שכועס עליי על כך שהשתמשתי בנושא ההתאבדות כבדיחה צריך להבין שזו אני. ואני חייבת לקבל דברים ולעבור דברים ולספוג דברים באיזושהי דרך. כנראה שאצלי זה הומור.)
אבל היי! זו סיבה דחופה ללחוץ על אמא שלי לקחת אותי לכנס עולמות! אה, רגע, אבא הוא זה שנוהג, אז אבא! יאי! ואני אבוא בקוספליי למחנה החצויים/מחנה יופיטר! (קשה לי להחליט. שתי חולצות המחנות יפות.)
הו, כן. כנס עולמות. ואשמת הכוכבים חוזר אליי.
אני עדיין מרגישה קצת ריקנות. אבל יעבור. כי הכל עובר.
המ.
מבחן מחר. או-או. שוב פעם אני נבחנת בלי ללמוד כמעט.
איזה כיף לי (:
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
שרוני (לפני 4 שנים ו-6 חודשים)
ביקורת יפה(: דווקא אני מעדיפה את הכריכה של אשמת הכוכבים בעברית.
אולי כי השם של הספר כתוב כמו כוכבים(אגב-
אני יותר אוהבת את הכריכה של "13 סיבות למה" באנגלית-כן ,גם בנוסף משום מה את המילה "למה", השמיטו בשם בעברית... לא מבינה כ"כ למה....).

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ