ביקורת ספרותית על שירה מאת ש"י עגנון
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 24 באוגוסט, 2013
ע"י Huck


ניגשתי לספר לאחר היסוסים, מכיוון שידעתי שהספר למעשה לא הושלם, וסברתי שעדיף להכיר טוב יותר את יצירתו של עגנון לפני שקוראים את ספרו האחרון והבלתי-גמור. אכן מצער לסיים ספר כה מורכב עם הרבה סימני שאלה ותחושה של הרבה קצוות חוט שנותרו פרומים. אבל הכישוף שעולה מבין דפי הספר, כמו הכישוף שהוטל על מנפרד הרבסט, גיבור הספר, מידי שירה, עוד חי.
בקריאת הספר הזה תחושתי היתה שרב הנסתר על הגלוי, שבכל שורה ופסקה, גם אם נראו טרחניות למדי, יש רובד סמוי שלרוב לא הצלחתי לפענח. למרות זאת נותרתי מרותק לספר ולא הצלחתי להניחו מידי. עגנון מצליח להעביר בכתיבתו את החוסר רציונליות בהתנהגותו של אדם, את הדחפים שמניעים אותו ולעולם נשארים סמויים גם מעיניו. המציאות לעתים מתערבבת בדמיון ובחלומות הגיבורים. הפרטי מתערבב עם הציבורי והפוליטי, על רקע ארץ-ישראל בשנות המנדט, מלחמת העולם-השניה והדי השואה.
לא פעם שאלתי את עצמי מהו הנושא המרכזי ברומן? ברור לי שיש לשם "שירה" משמעות מרובה ברומן. ניכר המתח בין חייו השגרתיים של הרבסט, המשועמם מעיסוקו הלא-נגמר בכתיבת ספרו על "קבורת העניים בביזנטיון" (נושא מרתק לכל הדעות), בעוד נפשו יוצאת לנסות את כוחו בכתיבת טרגדיה ולא עוד יצירה מדעית. מתח זה מקביל למתח שבין חיי המשפחה השגרתיים והנינוחים שלו לעומת הרומן הקצר עם שירה שלא נותן מנוח לנפשו. גם החזרתיות של חלק מפרטי העלילה במקומות שונים בספר נדמתה בעיני לשירה. אבל אני מודה שלא הצלחתי לקשור רבות מעלילות המשנה והגיבורים הרבים החוצים את דרכו של הרבסט לציר העלילה המרכזי, וברור לי שחמקו ממני משמעויות של רמיזות רבות המפוזרות ברומן, הלקוחות מעולמו הרוחני המגוון והעמוק לאין שיעור של עגנון.
ככלל היתה עבורי הקריאה ברומן זה דומה לקריאה ראשונה במאמר, שרוח הדברים עוברת באופן מעורפל בלבד, והיא רק הקדמה לקריאה מעמיקה וביקורתית יותר. זה מסוג הספרים שיגיע תורם שאקרא בהם שוב, במקרה זה, לאחר שאכיר עוד את יצירתו (עד היום קראתי את "תמול-שלשום" ומעט סיפורים קצרים). יחד עם זאת אינני רואה זאת בשלילה, כי הרי מהו ספר טוב, כפי שאומר עגנון?
"והרי אתם יודעים כחם של ספרים טובים, לעולם אין יוצאים מהם ריקם. כל ספר שפותחים מוצאים בו מה שלא מצאו בו קודם. ואפילו קראו בו פעמים הרבה, ואפילו יודעים אותו על-פה כיוון שחוזרים וקוראים בו מגיד לך חדשות. בין שכיוון להם המחבר בין שלא כיוון להם מקופלות הן באותיות."
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Huck (לפני 5 שנים ו-8 חודשים)
תודה רבה למגיבים!
נעמה 38 (לפני 5 שנים ו-8 חודשים)
סקירה מעולה
רץ (לפני 5 שנים ו-8 חודשים)
מקסים
cujo (לפני 5 שנים ו-8 חודשים)
יפה כתבת

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ