ביקורת ספרותית על יש אלוהים מאת קארין ארד
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 13 ביולי, 2012
ע"י Maaya


כשקראתי את הספר היה נדמה לי שהוא נכתב בסגנון "הממ..מעניין מה יקרה כשאכניס משולש אהבה, סרטן ואונס לתוך סיפור אחד. ואולי גם תסביך אב ואם. וכמובן בלי אהבה ומוות אי אפשר. אבל רגע, מה עם היריון מחוץ לנישואים? וטראומה, צריך איזושהי טראומה. זהו? לא, שנייה. סמים. וסקס, דה! לא, אבל סתם סקס זה משעמם, אז בשביל העניין צריך אורגיות. זה ילך יופי עם שוביניזם קל. ומלא פילוסופיות של פילוסופיה. מלא מלא. לא כל כך משנה מה. העיקר שתהיה פילוסופיה. שישמע עמוק כזה. ואם כבר עומק, אז לא יזיק קצת נגיעות של חו"ל. ואולי משפט או שניים לגבי אמנות. כן. זהו. יופי..."

אז יצא מן ספר של הכל וכלום. משהו לא ברור, שלכאורה נוגע בנקודות הכי רגישות וכואבות, אבל בעצם לא נוגע בהן כלל. הוא מתיימר להגיד הרבה דברים אבל לא אומר כלום. זה נכון שכשמפילים על שלושת הדמויות הראשיות המון אסונות ומציידים אותן בתסבוכות אישיות לדרך, הדבר מבטיח מורכבות נפשית מורכבת ומרושתת, ניגוד של תכונות אופי ורצונות שיבטיח שבשום מצב ההחלטה של אף גיבור לא תהיה קלה. אבל איכשהו נראה לי שהרכבת הדוהרת הזאת (שלמרות כל הנ"ל הצליחה להיות איטית להחריד ומשעממת לעיתים) יצאה משליטה.

זהו ספר ראשון לקארין ארד והבוסר ניכר בו החל מהמילה הראשונה; הכל כל כך דרמטי וטוטאלי, הדמויות נמצאות בתוך בועה, והתודעות שלהן, שאמורות להיות שונות, נשמעות פשוט בדיוק אותו הדבר. סופר שמתקשה לספק תודעות של דמויות שונות מתבקש לא לכתוב ככה!
מה שלא ברור לי זה איפה אחריות ההוצאה והעורך. הספר זקוק לעריכה רצינית, הוא נראה כמו טיוטה ראשונית ואם לא היה כתוב שחור על גבי לבן שיש עורך הייתי חושבת שההוצאה חוסכת בהוצאות.

העלילה נעה בקו שבין רומן רומנטי קיטשי לסדרה בנוסח "צעירים חסרי מנוח". לונדון, למקרה שלא ידעתם, היא בערך בגודל של קיבוץ ממוצע בארץ, ומחאה חברתית וקשיי מחייה זה משהו שהתחיל רק בשנתיים האחרונות, כי אחרת אני לא יכולה להסביר איך אפשר להתקיים בלי לעבוד. שאלתי את עצמי לאורך הקריאה אם ארד עושה את זה בכוונה - חושבת שאנחנו מפגרים - או שמרוב התלהבות על שכתבה ספר שלם, זה לא משנה *מה* היא כתבה.

שורה תחתונה: ביג נו נו, אלא אם כן אין ספרים אחרים שאתם רוצים לקרוא לפני שתמותו.
15 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
קארי (לפני שנה ו-4 חודשים)
יש אלוהים אמנם בשבילך זה חדשות ישנות, אני בודקת את הספר אם אכן שווה משהו, אחותי מנסה לקרוא אותו. כך שראשית אני מברכת אותך שכתבת ביקורת.הספר לדעתך הוא לא שווה משהו.אני מודה לך כי עקב כך אחסוך לי את הטירחה.

מעבר לכך רציתי להתייחס לשורה שלך מתוך הביקורת שכתבת:"מה שלא ברור לי זה איפה אחריות ההוצאה והעורך".
יש לי תשובה מצוינת עבורך. האחריות היא בכיס של המוציא לאור, כך מה שעושה להם קופה, זה שווה, זה לא ספר ראשון ולא אחרון שהם מוצאים שלא שווה את הניר שעליו הודפס. אני זוכרת שיום אחד התעצבנתי על כותבת בשם רינה משהו שהוציאה את כל הכביסה המוכתמת שלה.
רק בגלל שהיא פיגורה חברתית, היא ראויה לראות אור? מי שמכיר אותה לבטח ידוע לו הסיפור, ואין טעם ללמוד מהשטויות שלה שהן רק רכילות וצורך להתחשבן...
אחותי התלהבה ואני שטפתי אותה, והיא עדין קוראת לפעמים שטויות, יש קהל, יש צרכנים, והספרות כנראה מאבדת גובה, כנראה לשם כך עשו את האתר הזה, יש בי הכרת תודה לכל העושים במלאכה...

אני שולחת לך לייק!
חלפה עם הרוח (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
ביקורת מושחזת וצינית - מעולה!
Maaya (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
תודה :)
יעל (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
ביקורת מרעננת וטובה! תודה, הקוראת במילים.
עולם (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
קטילה כהלכה. ואם הסופרת קוראת ביקורת זו, היא יכולה להתנחם בכך שיש גם קוראים (כמו אב"פ) שאהבו!
אב''פ (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
חבל, אני דווקא אהבתי את הספר הזה אני באופן אישי מוצא שהכתיבה של קארין ארד תמיד מצליחה לגעת ולרגש אותי. אולי זה בגלל שאנחנו בני אותו הגיל או ש... לא יודע, חבל לי שיש כאלה שחושבים כך על מה שהיא כותבת.
yaelhar (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
ביקורת שמבהירה מצויין למה לא.
מיכל (לפני 6 שנים ו-11 חודשים)
ביקורת טובה. קטלנית אך באופן מנומק. כל הכבוד

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ