ביקורת ספרותית על אל תיגע בזמיר - ספריה לעם # מאת הרפר לי
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 30 בספטמבר, 2011
ע"י yaelhar


פעמים רבות תהיתי למה דווקא הספר הזה נכנס לרשימת "נכסי צאן ברזל" שלי. ספר קטן, ספר יחיד של הסופרת, כתוב בגוף ראשון של ילדה קטנה המתארת ארועים שחוותה בקיץ אחד, בו התחילה להבין את הכללים לפיהם מתנהל העולם. קראתי אותו עשרות פעמים, ובכל פעם שאני קוראת אותו, מתווסף עוד משהו שלא הבנתי קודם.

על פניו הסיפור הוא על "הבעיה הגזעית" בארצות הברית. כי סיפור המסגרת מספר על כושי צעיר שנאשם במעשה שלא ביצע - שאפילו מאשימיו ידעו שלא ביצע - אלא שבהתאם לקוד הנהוג לא היתה ברירה אלא להאשימו בפשע ובמקביל להביא נדבות למשפחתו... אולם למעשה הסיפור רחב הרבה יותר: הוא עוסק במוסכמות: שחורים ולבנים, מעמד בינוני ועניים, "אצולה" ו"זבל לבן", נשים וגברים, מבוגרים וילדים. דרך עיניה התמות של סקאוט נפרשות המוסכמות המכוונות את חייהם של אנשים בעיירה קטנה בדרום בשנות השלושים של המאה הקודמת. אבל אם תסתכלו טוב תמצאו אותנו חיים שם באותה עיירה וחושבים במידה רבה כמו תושביה.

אז למה הספר הוא כה מושלם בעיני? בין השאר כי הוא מביא את הסיפור בלי לשפוט, וזה הופך אותו ליותר נורא. התמימות בה מסופר הסיפור, שהמספרת לעתים מספרת דברים שהיא אינה מבינה, הופכת אותו לכה מצמרר. וגם כי בכל הפעמים שקראתי אותו לא הרגשתי אנכרוניזם: זה חי, רלוונטי, קורה עכשיו, ולא רק במייקום שבאלבמה. זה קורה גם פה, אצלינו.
העותק שבידי כבר בלוי מזוקן ומקריאה. צריך להחליפו: הגב נתלש, העמודים מצהיבים ומוכתמים. אבל זה הספר שעבר אתי מאז ומעולם. ואני - שאין בי (לדעתי) אפילו גרם סנטימנטליות, מהססת להביא לו תחליף. הוא כנראה יגיע כאן לסוף חייו, ולעזאזל האסתטיקה.

*
38 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
תודה רבה, yossic ! אכן הסרט היה מופלא גם הוא. ומסקנתי היא שרוב בני האדם לא מתקוממים נגד עוול שנעשה לאחרים, במיוחד אם ההתקוממות פרושה ללכת נגד הזרם ומה שמקובל.
yossic (לפני 6 שנים ו-8 חודשים)
קלאסיקה האמת שאני מכיר את הקלאסיקה הקולנועית...ויותר מהעלילה נסחפתי אחרי הליהוק הפנטסתי של גרגורי פק. הצלחת לשפוך אור על העלילה...האינסטינקט המותנה הוא לשפוט...אבל החוכמה היא להסתכל פנימה, דרך העיניים הנאיביות של אותה תקופה ולשאול עצמינו אם היינו הולכים בטבעיות באותה עת ובחירוף נפש ...נגד חוסר הצדק הנורמטיבי.
אנקה (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
טופי, לא צריך לעשות מזבוב פיל. אני לא מסוגלת לקרוא למישהו כושי. את יכולה לקרוא איך שבא לך למי שבא לך.
טופי (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
לכך כוונתי בדיוק תודה!
לא קורא בים (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
כושי המונח 'כושי' במקרא (תנ"ך) אינו בעל אורינטציה שלילית ולא אמור להיות פוגעני
ראה הכתוב בירמיה פרק ל"ח פסוק 10 ואילך
לדעתי שם התואר 'כושי' המוצמד לאדם הוא לא ביטוי של גנאי
אבל מילים נוטות לקבל אינטרפתציה שלילית כמו המילה 'ברברי' שפרושה במקור הוא 'מי שאינו יווני' ומעין מקבילה ל 'גוי' המקראית שנהפכה למילת גנאי לתאור אדם חסר תרבות
טופי (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
ובכל זאת את לבנה בהקשר הזה אני חושבת ששחור גזעני לא פחות מniger ולמה בדיוק מה שמתאים בארהב מתאים גם פה? המילה niger נועדה לזלזול
והמילה כושי היא סתם תאור של איש חום כמו שוקולד...
ללא כוונה לזלזל.
אנקה (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
לטופי, Black is Black I Want my Baby Back
אם לאפרו אמריקאים מתאימה המילה Black
אז למה לא לנו? מה ההבדל בין שחור או חום או ירוק או צהוב.
הצבע לכשעצמו מעיד על תיוג ושיוך בן האדם לא כך?
חוץ מזה ששחור זה יפה בעיני. וצבע לבן דווקא אני לא אוהבת. מצטערת.
עולם (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
ליעל ולאנקה - לטעון שכולנו גזענים פירושו לעשות טריויאליזציה למונח גזענות.
לטעמי גזענות פירושה שאינך שופט אדם לגופו, על פי תכונותיו, אלא אתה קובע את התייחסותך אליו על פי הגזע (ובהכללה: דת או מין) אליו הוא שייך. זהו דבר מגונה בעיני ואיני מסכים שכולנו נגועים בו.

לכולנו יכולה להיות הטייה א-פריורי לטובת המשפחתי והמוכר, אך המבחן הוא זה: איך אתה מתיחס לאדם - שחור, לבן, צהוב, נקבה, זכר, הומו, יהודי, ערבי, נוצרי - כאשר אתה באינטרקאציה אנושית איתו.

ההשוואה בין העיירה הדרומית הגזענית (גזענות אמיתית, ולא גזענות-לייט נוסח "כולנו גזענים") לבין החברה הישראלית אכן כאבה לי ולכן הרגשתי חובה לומר את דעתי: אין לכך בסיס. אבל...די.
טופי (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
הביטוי "כושי" בעיברית אינו מבטא גיזענות מכל סוג שהוא.זו בהחלט לא המילה המקבילה לniger באנגלית.ואם לדעתי תשאלו זו מילה חומה ולא שחורה ובהחלט יותר חביביה עלי מהמילה שחור ובכלל מי ראה אי פעם אנשים שחורים?? מאיין בא הביטוי המכוער הזה? למה שחור?? בעיני היא יותר פוגענית מכושי
אנקה (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
עוד משהו והסליחה עם כל הקוראים אבל עצם אמירת המילה "כושי" היא לא "פוליטקל קורקט" אומרים שחור.
אנקה (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
לעולם נפלא, האמירה שלי ליעל לא באה מתוך צורך להעביר ביקורת על דבריך. אם תשכיל לבדוק ולפשפש במחשבותיך הכמוסות ביותר תמצא שגם אתה ... גזען קטן. אין כאן שום ביקורת על המולדת חס וחלילה אלא על הפרט. מעניין שדווקא יעל הבינה את כוונתי ודוקא אתה בחרת להיעלב בשם המולדת כל הצדיקים בעולם והשד יודע מי עוד.
ומיי שרוצה לטמון את ראשו בחול ולטעון שאין בחברה הישראלית גזענות טהורה לרוסים, אתיופים, דתיים, ערבים, נשים וכל "לא מי שלנו" שיבושם לו.
yaelhar (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
עולם נפלא-נורא: לא צריך לכעוס. כולנו גרים כאן ואוהבים את המקום. אבל "אהבה" אין פרושה עיוורון (בניגוד להתאהבות...) והביקורת לא הוטחה בישראל, דווקא: גזענות היא תכונה אנושית, שימיה ארוכים מימי התנ"ך. ולשאלתך - יש לי דוגמאות אבל אין לי מקום...
yaelhar (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
תודה רבה, שין שיו
yaelhar (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
תודה רבה, אנקה
עולם (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
"כולנו חוטאים בחטא הגזענות"? הרוצה להודות בכך לגבי עצמו יבושם לו, אבל אל נא יכלול אחרים ב"הודאה" זו.
אין קל מלהטיל רפש במדינה ובחברה הישראלית - נוהג כאן חופש ביטוי (כפי שראוי שיהיה) והטלת רפש כזו נחשבת ל"בון טון" בחוגים מסוימים.

אין שום בסיס להשוואה בין החברה הישראלית לעיירה הדרומית המתוארת בספר, בה כושי צעיר נאשם ומורשע ללא עוול בכפו אף כי ידוע כי הוא חף מפשע. כישראלי שהמדינה הזו יקרה לו עד מאד, צר לי שבקלות כה רבה אנו מטיחים בעצמנו דברים חסרי-בסיס כאלו.
שין שין (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
אהבתי מאוד את הביקורת שלך.
אנקה (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
יעל, כרגיל את צודקת גם בנושא הזה, זה נכון כולנו חוטאים בחטא הגזענות. מי במודע ומי שלא במודע.
אבל תמיד אפשר לרחוץ בנקיון כפיים ולומר כמה מחבריי הטובים ביותר הם....
עולם (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
האם יש לך דוגמאות לכך?
yaelhar (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
גם בארץ אנשים נאשמים על לא עוול בכפם, רק בגלל השתייכותם לקבוצה מסויימת. הלוואי ומה שאתה אומר היה נכון. לצערי זו לא המציאות.
עולם (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
בכל חברה יש אנשים החושבים באופן גזעני וסטראוטיפי, השאלה היא אם החברה מעודדת זאת או נלחמת בזאת בעלילת הספר "...כושי צעיר שנאשם במעשה שלא ביצע - שאפילו מאשימיו ידעו שלא ביצע - אלא שבהתאם לקוד הנהוג לא היתה ברירה אלא להאשימו בפשע...". אני לא מאמין כי עוול כזה יכול היה להתרחש בארץ: ישנו ציבור שלא היה נותן לזאת לקרות, ישנם בתי משפט, ישנה עיתונות.

החברה הישראלית רחוקה מלהיות מושלמת אבל כלל אינה ראויה להשוואה עם העיירה המתוארת בספר.
yaelhar (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
עולם-נפלא-נורא: אתה כנראה נדיב ממני. לצערי אני חושבת שאנחנו חושבים באופן גזעני וסטריאוטיפי על קבוצות באוכלוסייה, אבל למדנו להסתיר את זה כי היום זה כבר לא תקין פוליטית...
yaelhar (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
תודה רבה, טופי!
עולם (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
אהבתי את הביקורת. אבל אני מקווה ואף מאמין שרובנו איננו חושבים באופן גזעני כפי שנהוג היה בדרום ארה"ב בראשית המאה הקודמת.
טופי (לפני 7 שנים ו-3 חודשים)
ביקורתך כתמיד.. האירה פן נוסף בסיפור...והשאירה דיגדוג של געגוע לקריאה נוספת

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ