ביקורת ספרותית על תמול שלשום מאת ש"י עגנון
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 25 בספטמבר, 2010
ע"י תום


עם הסיפור "תמול שלשום" המתנתי. תמיד השארתי אותו בספריה כסמל לכך שהספרים הטובים באמת לא יגמרו לעולם.זהו הרומן הראשון של עגנון שאני קוראת (רומן באורך מלא.כמדומני,"סיפור פשוט" גם הוא נחשב לרומן) .
כבר למעלה משבוע עבר מאז שסיימתי את האוצר הזה והטעם עדיין בכל...וכמו שאני מכירה מסיפורים אחרים שלו, כנראה שהטעם לא יגמר לעולם. אני באמת חושבת שעגנון הוא אחד היוצרים, ובפרט, הסופרים שאתה חוזר באמת אליהם, לסיפור שלהם ולא לשלך עצמך. בד"כ שקוראים סיפור הזיכרון הוא השילוב שלנו בתוך הסיפור- ישבנו בתחנת האוטובוס וקראנו, אוירה של שבת וקראנו...כמעט לא זכור לי שהרהרתי איי פעם בזיכרון של ספר טוב מבעד להוויתי שלי. אבל עגנון המוצלח הזה, הוא מצליח לגעת בכל הנימים ובכל האטומים שלי...אני נזכרת באוירה שלו, באוירה שהוא יצר עבורי ולא ב'מוטציות' שאני לבד מפיקה. איזה אמן.

תמול שלשום הוא סיפור על העלייה השניה לארץ ישראל. אע"פ שההעפלה ברובה לא התאפיינה בלאומיות, עגנון מציג דווקא ומן הסתם את הגעתם והשתלבותם של הציונים החדשים ב'פלשתינא' של אז (סביבות 1910...אני מניחה).
דרך הגיבור המעט הזוי שלו, יצחק קומר, ודרך כלב עם המון מחשבות- בלק..עגנון יוצר מעין מפה של רגשות ותחושות ובתוכה העליה והיהדות, החילון הישראלי, החברה הדתית, החברה החילונית של יפו,של פתח תקווה,של ראשון לציון. היטמעות המוצאות ביפו והנסיון לבידולן בירושלים (רק הנסיון:), המראות של המושבות הראשונות, של יפו עם החולות והפרדסים והשמש והים (לפעמים מרגיש לי כאילו הציורים של נחום גוטמן מתבססים על סיפורים של עגנון ולא על הנופים עצמם), פתח תקווה כמושב ענף וציורי של בתים עם גג אדום, מרחבי שדות ופרדסים (זה באמת קשה להאמין!!), נווה צדק הציורית, הקמת העיר 'תל אביב' מתוך המרחב השומם והריק, ובכלל, ירושלים מועטת השכונות, מוקפת הרים וחלומות וכולה קסם, כמו שעגנון תמיד נותן לחוש.
אין כמוהו!
באמת שזה רומן מדהים, נוגה עד מאוד ומאוורר את הנשמה.
אין לי ספק כי עלי לקרוא עליו פרשניות שונות ודעות מגוונות כדי באמת לרדת לעומק הגאונות (כי מעבר לכל היופי והקסם תמיד קיימת אצלו גם מלאכת מחשבת יוצאת דופן).

כמו כל סיפוריו כמעט של ש"י עגנון, גם זה מושפע עד מאוד מחייו הפרטיים,וזאת, למרות הכול, מאוד מעניין.
לכל מי שיש לו אהבה לאמן הגדול הזה ולאלו שמעוניינים לנסות ולגעת בקסם- ספר חובה!
מומלץ מאוד.
16 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חובב ספרות (לפני 8 שנים ו-5 חודשים)
ביקורת יפה. רואים שכתבת מתוך אהבה לסופר ולתקופה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ