ביקורת ספרותית על מלחמת העולם השנייה מאת אנטוני ביוור
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 3 ביוני, 2019
ע"י tuvia


אין ספק, ההיסטוריון אנטוני ביוור כותב מעולה, אבל זה כבר לא חדש וראינו את כתיבתו הקולחת בספריו האחרים.
כתיבת ההיסטוריה של מלחמת העולם השניה היא מלאכה קשה ומאמץ מתמשך. ראשית מכוון שיש חילוקי דעות רבים ושורשיים בנוגע למועד תחילתה של המלחמה. יש, והם רבים הרואים את תחילת המלחמה בספטמבר 39. בתחילת הפלישה הגרמנית לפולין והכרזת המלחמה על גרמניה של הבריטים והצרפתים .
אני אישית חושב שהמלחמה החלה הרבה לפני. ב36 כבשו היפנים את מנצ׳וריה מידי הסינים וב36 החלה גם מלחמת האזרחים בספרד, שהיתה מעיין חזרה כללית על המהלכים שבהם תקפו הגרמנים את ברית המועצות במבצע ברברוסה שהחל ב22 ביוני 1941. אבל עד אז המלחמה בדרום מזרח אסיה כבר התפשטה לכמעט כל רחבי סין, המלחמה בספרד נסתיימה ב1939 בניצחון של הגנרליסימו בעזרתם הפעילה של הגרמנים והאיטלקים, מה גם שגם תאבונה של איטליה גדל עד מאוד והיא כבשה את אתיופיה כאשר הקיסר העילה סילסי מתחמק ובורח לארץ ישראל , בה מצא מפלט עד שאתיופיה שוחררה בידי הבריטים.
מכיוון שביוור כותב את כל הפרולוג הזה בסיפרו, לא נותר לי אלא להצתרף לדעתו שקו פרשת המים היא 1936.
כאמור כתיבתו של ביוור היא ישירה ונוגעת בלב העיניין , ומכוון שפרשת המלחמה היא עסק גדול ועצום עד מאוד , קשה להכיל את הסיפור כולו בספר עב קרס (כמעט 1000 עמודים).
חשוב לציין שלמרות היותו של ביוור היסטוריון מודל , מצאתי פה ושם טעויות , ממש לא חמורות, אבל טיפולו בנושא השואה מלא באי דיוקים, במחסור חמור בעובדות , ומה שחמור עוד יותר בדילוג מעל פרטים חשובים והתעלמות מוחלטת מהארועים החשובים ביותר ביניהם מרד גיטו וורשה, מרדות מחנות ההשמדה סוביבור, טרבלינקה ואושוויץ. ומיעוט עד כדי מיזעור פרטים בנוגע לשואה של הכדורים , ההשמדה על ידי האיינצגרופן ועוד. אני מודע לעובדה שהרחבה בנושאים האלה היו כרוכים בתוספת נכבדה לספר, אבל זה חסר מאוד ואולי זה צד אישי פרטי שלי.
כמובן שנימצאו עוד פרטים חשובים חסרים ואחד מהם לדעתי הוא מלחמת המודיעין בין גרמניה לבנות הברית, פיצוח מערכות ההצפנה של הגרמנים בידי אנשי ביצלי פארק והשגי הביון האנושי ( יומנט) ובמיוחד
רשתות הריגול של ברית המועצות בגרמניה.
מכל מקום, זהו ספר טוב אבל יש בו חוסרים גדולים שאותם ניתן להשלים על ידי קריאתם של ספרים משלימים.
טוביה
17 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
eyalg1972 (לפני שבוע וחצי)
פאלפ- זה נכון שצרפת ואנגליה היו פאסיביות במלחמה אבל הן גם היו פאסיביות כשהיטלר ביטל את האיסור על חימוש גרמניה, שנכנס לחבל הרוהר, סיפח את אוסטריה, וכבש את יתר צ'כוסלובקיה. כלומר- גם ללא מלחמת האזרחים הספרדית- הן נתנו להיטלר מספיק הוכחות לכך שהן יהיו פאסיביות הלאה, ולכן גם אם מלחמת האזרחים הספרידת לא היתה פורצת- כנראה שכל יתר האירועים עדיין היו קורים כמו שאכן קרו.
eyalg1972 (לפני שבוע וחצי)
היטלר לא בחר לדחות את תוכנית המלחמה המקורית אלא שהתוכניות שלה נפלו בידי הבריטים והצרפתים - והגרמנים נאלצו לבחור תוכנית אחרת.
חני (לפני שבוע וחצי)
חג שמח טוביה......
tuvia (לפני שבוע וחצי)
מודה בטעותי, ברברוסה החל ב22/6/41טעות בגלל חוסר ריכוז ריגעי. שבת שלום וחג שבועות שמח.
Pulp_Fiction (לפני שבועיים)
טוביה סקירה מעניינת. כמה הערות ברשותך :

1) לא משנה איך נסובב את זה המלחמה הזו החלה בראשון לספטמבר 39', בפלישה גרמנית לגדאנסק ולא לפני. היטלר לא שיער שמלחמת עולם תתחיל כי חשב שצרפת ואנגליה לא יתערבו. הוא התאכזב ונבהל כשזהן הכריזו מלחמה, אך המשיך כי ראה שפרט להכרזה הן לא נוקטות בצעדים מעשיים של ממש.

2) ברור שמלחמת האזרחים בספרד הייתה אחת הסיבות לפרוץ המלחמה. מדוע? כי צרפת ואנגליה לא עזרו לכוחות הרפובליקנים והשאירו את המלאכה לברה"מ בלבד. היטלר היה בטוח שהפסיביות הזו תימשך גם בפלישתו לפולין, מה גם שהן נתנו לו לבלוע את צ'כוסלובקיה ולעשות בה כרצונו. היא גם הראתה בבירור מה הלופטוואפה מסוגל לעשות - זה היה ניסיון חשוב עבור הטייסים הגרמנים.

3) מרד גטו וורשה ומרידות אחרות, חשובות לעם היהודי ככל שיהיו, לא השפעיו כלל על מהלך המלחמה וגם על השואה עצמה למעשה והיו ארועים מינוריים ביותר מבחינת הצבא הגרמני.

4) הפלישה הנאצית לברה"ם התרחשה ב-22 ביוני 41' ולא באוקטובר. אם כך כתוב בספר זו טעות.tuvia (לפני שבועיים)
אייל, מעניין שביוור מציין שהיטלר דחה את האפשרות להשתמש בתוכנית שלייפן נגד צרפת ב1940 ובמקומה הוא אימץ את התוכנית של איבחת מגל דרך הארדנים.
שהיתה הרבה יותר מוצלחת. לא שהוא זנח את הולנד ובלגיה גם בהן הוא טיפל בו בזמן.
eyalg1972 (לפני שבועיים)
אתה ממש מבין בספר מה השתבש עם תוכנית שליפן או ליתר דיוק- למה ב-10 שנים שעברו מאז ששליפן יצר אותה כל ההנחות שעליה היא התבססה השתנו לגמרי.
tuvia (לפני שבועיים)
תודה אייל, אשיג אותו פה.
eyalg1972 (לפני שבועיים)
A world undone ספר קריא שנקרא בהנאה מרובה, למרות גודלו הענק. אין שם גם התייחסות משמעותית לחזית הימית או לטורקית (חוץ מגליפולי), אבל יש לנושא הטורקי ספרים נפרדים. בשביל להבין את החזיתות העיקריות שבהן לחמו הגרמנים זה ספר מעולה.
tuvia (לפני שבועיים)
ומה שם הספר?
eyalg1972 (לפני שבועיים)
הערה לגבי ההתייחסות לשואה יצא לי לקרוא ספר מעולה, באמת מעולה באנגלית על מלחמת העולם הראשונה. אין בו כמעט התייחסות לרצח העם הארמני- אבל זה לא גורע מאיכות הספר. מי שרוצה להבין את המהלכים הצבאיים של מלחמת העולם השנייה- לא חייב לדעת להיכנס לפרטים בנושא של השואה. מאחר והיא מחייבת סוג אחר של ספרים.
eyalg1972 (לפני שבועיים)
שנת 1936 היא ללא ספק שנה שבה פרצה מלחמה... אבל לא המלחמה הזו, אין שום קשר בין מלחמת האזרחים הספרדית למלחמת העולם השנייה. [אתה יכול לטעון שזו היתה מלחמה אכזרית ונוסו בה הרבה דברים- וזה נכון, אבל עדיין המלחמה הזו לא היתה קשורה לפרוץ מלחמת העולם השנייה]
tuvia (לפני שבועיים)
איל, אני אמרתי ששנת 36 היא השנה שבה פרצה בעצם המלחמה. לא לא משנה אם גרמניה היתה רק מנוע שדחף את גנרליסימו יחד עם האיטלקים בצד אחד והרוסים בצד השני עם הרפובליקאים. אבל זאת היתה מלחמה לכל דבר ועינין. מצד שני גם יפן נלחמה בסין והיתה מעורבת במלחמת השמד כנגד אוכלוסיות אזרחיות. גם היפנים הלכו והקצינו משנה לשנה.
יש גם עינין של החלטות שנפלו בצד היפני, לדוגמה, לא לפתוח חזית מול ברה״מ
מכוון שיפן נחלה תבוסה צורבת ב1939 בקרב נגד ג׳וקוב שקרע להם את הצורה.
כל זה השפיע על התמשכות המלחמה והכיוון שהיא קיבלה.
אושר (לפני שבועיים)
eyalg1972 (לפני שבועיים)
טוביה, זה נכון אבל.... לא סותר את מה שכתבתי. אם מלחמת האזרחים הספרדית לא היתה מתרחשת- האם מלחמת העולם השנייה כמו שאנו מכירים היתה מושפעת? היטלר לא היה מנסה לפלוש לפולין ב-1939? זה שהיא שימשה לזירה משנית שבה הגרמנים והסובייטים יכלו לבצע ניסויי מעבדה עדיין לא הופך אותה להיות קו פרשת המים.
tuvia (לפני שבועיים)
ובכן אייל, עמודים 160-161 ביוור מסביר את מהות ההתערבות הגרמנית ואת סיבותיה העיקריות כאשר הסיום הדף ותחילת עמוד 161 הוא כותב ואני מצתת״הסיבה האמיתית שבשלה הושיט היטלר סיוע לפרנקו היתה אסטרטגית. ספרד הפשיסטית תאיים על צרפת מעורפה,וגם על הנתיב הבריטי לתעלת סואץ. הייתה גם האפשרות המפתה להקים בסיסי צוללות גרמניים בחוף האולנטי של ספרד. מלחמת האזרחים סייעה גם להסטת תשומת הלב מן האסטרטגיה של היטלר באירופה התיכונה ועם זאת גם סיפקה לגרמניה היזדמנות לאמן אנשי צבא ולבחון ציוד וטקטיקות.
ברור שזהו רק קטע קטן בספר שכולל הסבר מפורט על הקשרים הגרמנים- איטלקיים עם כוחות הפשיסטיים של פרנקו.
צריך להוסיף ולאמר שהיו אלה הגרמנים וליגיון הקונדור שלהם שהמציאו את סוגי ההפצצות למיניהם כולל בתחמושת שהיתה אסורה על פי הסכם ג׳נבה ( נאפלם, תבערה ונגד אדם).
מחשבות (לפני שבועיים)
יש משהו ואפילו יותר בדברי אייל.
eyalg1972 (לפני שבועיים)
לגבי מלחמת האזרחים הספרדית קראתי את הספר של ביוור על המלחמה (ולא רק כי זה הספר היחיד שתורגם לעברית על הנושא :-)), העובדות שאתה מציין הן נכונות, במגבלות- הצבא הגרמני לא השתתף בצורה ישירה (אולי היו טייסים שהשתתפו כמתנדבים) אלא שלח יועצים ומשקיפים, שאכן צברו ניסיון מסויים, אבל אי אפשר לומר שהצבא הגרמני בכללו יצא מאומן מהמלחמה הזו. השאלה המכרעת היא זו- אם מלחמת האזרחים לא היתה מתרחשת, מה היתה ההשפעה על מלחמת העולם? לדעתי, אפסית. היטלר לא כלל אותה בחישוביו, והיה עושה את אותם דברים בדיוק. ולכן אני מתקשה לתת לה מקום חשוב כאירוע שבו החלה מלחמת העולם. מלחמת העולם השנייה פרצה בזמן שהבריטים והצרפתים החליטו שעדיף להילחם בהיטלר, ולא רגע לפני. אפשר להחליט שהמלחמה היא המשך ישיר של הראשונה, או שזרעיה נזרעו בהסכם ורסאי, או בעליית היטלר לשלטון. דווקא מלחמת האזרחים הספרדית היא לא אירוע מכונן. (כמו שמבחינת היטלר- הפלישה היפנית למונגוליה- לא השפיעה על שום תכנון שלו)
tuvia (לפני שבועיים)
יעל, ביוור כותב על השואה , אבל כמו שכתבתי הוא מקצר בפרשה. והיטלר אכן ראה את מלחמתו ביהודים - כמלחמה . ואפילו שייך את זה למלחמתו ברוסיה הקומוניסטית ובארה״ב הקפיטליסטית. כמו כל האנטישמים החריפים הוא שייך את הקפיטליזם והקומוניזם ליהודים, וראה בהם מחלות שהיהודים הביאו על העולם..
yaelhar (לפני שלושה שבועות)
טוביה - היטלר לא נלחם ביהודים. הוא השמיד אותם.
לכן בספרים על מלחמת העולם השניה - שאני בדרך כלל לא קוראת - השואה שייכת לתוצאות, לא למלחמה. אני מנחשת שביוור שכתב על המלחמה בחר לא להכניס את השואה - שהוא נושא בפני עצמו אך לא שייך למלחמה באופן ישיר - לספרו.
tuvia (לפני שלושה שבועות)
אייל שלום, בקשר לתאריך פתיחת המלחמה.
אני לא רוצה לפתוח כאן ויכוח לגבי תאריך הפתיחה מכיוון שיש המון גרסאות לגבי הנושא ויש אפילו שקובעים את מלחמת העולם השניה כהמשך הראשונה עם הפסקה באמצע.
בנוגע למלחמת האזרחים בספרד, ראשית אני ממליץ לך ולקוראים לקרוא את סיפרו של ביוור על המלחמה הזאת ולעמוד על מידת ההשתתפות של גרמניה איטליה וברית המועצות במהלך המלחמה ובתוצאותיה. אני מבקש גם להזכיר לך אייל שהצבא הגרמני ובעיקר חיל האוויר שלו רכשו במלחמה ( לגיון הקונדור) ניסיון מעשי במלחמת תנופה , או בליץ קריג שנוסה בספרד לראשונה בהתקפות היבשה והאוויר, והתקפת הפתע על פולין היתה בעצם מימוש דרכי הפעולה
שנקבעו כבר בספרד.
תודה להערה החשובה וללייק.
טוביה
טוביה
tuvia (לפני שלושה שבועות)
יעל שלום. ברור של ביוור יש עדיפויות ועיניין בפרקים אחרים במלחמת העולם ועל כך מעידים ספריו האחרים והרבים על קרבות ומערכות ספיציפיים במלחמה : קרב סטלינגרד , הקרב על ברלין, המלחמה בארדנים וכו׳
אולם בספר שאמור לכרוך את המלחמה כולה אני חושב שיש מקום הראוי להעניק למלחמתו של היטלר ביהודים, למרות שאולי ביוור רואה בכך פרט שוני בהיסטוריה של מלחמת העולם השניה. אבל ברור שאינני מיחס לו ולעמדתו את שאני מיחס לג׳אן מרי לה פן שאמר שהשואה היתה רק פרט קטן במלחמת העולם השניה , דבר שהוא היסטורית לא נכון ובטח נבע מהעמדה האנטישמית של לה פן.
תודה לך על הלייק וההערה.
טוביה
tuvia (לפני שלושה שבועות)
ראשית ברצוני להזכיר לכל החברים שהשבוע ימלאו 75 שנה לנחיתת כוחות בעלות הברית בנורמנדי במה שנקרא מבצע אוברלורד. שנית ברצוני להודות לכל המלייקים והמאירים את ההערות החכמות והמחכימות בנוגע לביקורת.
ועכשו ביתר פירוט. פרפר צהוב, זה נכון שלנו היהודים מקום השואה תופס חשיבות מרכזית, אבל אני רוצה לציין שגם להיטלר ימח שמו וזיכרונו נושא השמדת היהודים היה גבוה בסולם המטרות החשובות. הוא היה כה חשוב שלמען מטרה
זו הוא היה מוכן להקריב כוחות, אמצעים ועדיפויות על פני מטרות אחרות כגון המלחמה ברוסים!
הטירוף של היטלר וראשי מפלגתו בתוספת לחטיבות האס אס בביצוע המטרה הקדושה הזאת בעיניהם .היתה שווה למענקים של תעודות הצטיינות, תעודות הוקרה, דרגות ואותות הצטיינות,וכל זאת למעשה שלא כלל גבורה מלחמתית
שרק עלובי נפש רעים ופחדנים עסקו בעבודה זאת שלא כיבדה את אנשיהם ובטח היתה עברה חמורה על החוק הבין לאומי וחוקי האומות התרבותיות.
תודה על הביקורת, טוביה
tuvia (לפני שלושה שבועות)
וואו חברים כמה שאני שמח שיש המון תגובות והערות בנושא כל כך מרכזי.
יוֹסֵף (לפני שלושה שבועות)
ביקורת טובה טוביה. כשקראתי את הספר, לא הפריע לי העיסוק המועט בשואה, כמו שכרמליטה ציינה, זו לא המטרה של הספר הנוכחי.
פרפר, לא נראה לי שהשואה היא עניין שולי במלחמת העולם השניה. היא פשוט לא בתחום ההגדרה של הספר הנוכחי.
eyalg1972 (לפני שלושה שבועות)
לגבי פתיחת המלחמה קודם כל- מה שנקרא מלחמת העולם השנייה היה בפועל שתי מלחמות נפרדות שהקשר ביניהם היה די מקרי, היפנים נגררו למלחמה בגלל הממלחמה שהם פתחו בה מול סין ב-1936 והתגובה האמריקאית אליה, בעוד שגרמניה נכנסה למלחמה שהיתה אמורה להתחיל מתי שהוא (היטלר התכוון להרחיב את הכיבושים כל הזמן, כך שמתישהוא הבריטים והצרפתים היו יוצאים להילחם בו, ללא קשר ליפנים). בהיבט הזה קו פרשת המים הוא עליית היטלר לשלטון ב-1933. אני לא ממש רואה חוט שמקשר בין מלחמת האזרחים הספרדית למלחמה של היטלר (חוץ מהעובדה שהיא אירעה בתקופתו), המלחמה לא ממש השפיעה באיזה שהיא צורה על מה שגרמניה עשתה, תוך כדי המלחמה הזו היטלר סיפח את אוסטריה וחבל הסודטים ובהמשך כבש את יתר צ'כוסלובקיה- ללא קשר למה שפרנקו עשה או היה עושה. אם היטלר והיפנים היו כורתים ברית שבמהלכה היפנים באסיה היו תוקפים את ברה"מ בסיביר או מתמקדים בבריטים- זו אכן היתה מלחמת עולם, בפועל- היפנים אומנם תקפו גם את הקולוניות המערביות, אבל האויב שלהם היה האמריקאים (כאשר הבריטים הם האויב המשני), ואילו מבחינת הגרמנים האויב האמיתי היה הסובייטים (כאשר האמריקאים והבריטים הם האויב המשני)
כרמליטה (לפני שלושה שבועות)
תודה טוביה.
בהחלט חידשת לי בעניין מועד תחילת המלחמה. פותח זווית ראייה רחבה הרבה יותר.

ההתייחסות המועטה של ביוור לשואה אינה נראית לי יוצאת דופן או סובייקטיבית בהמעטת ערך השואה. בהיסטוריוגרפיה של התקופה החוקרים מפרידים בדרך כלל בין עיסוק במלחמת העולם ה-2 לבין עיסוק בשואה.
שני הנושאים הללו כל כך רחבים שאין שום אפשרות להקיפם בספר אחד, עתיר עמודים ככל שיהיה.
yaelhar (לפני שלושה שבועות)
הביקורת מעניינת מאד.
את הספר לא נראה לי שאקרא. אבל מה שנראה בעיניך כ"התעלמות מוחלטת מהארועים החשובים ביותר ביניהם מרד גיטו וורשה, מרדות מחנות ההשמדה סוביבור, טרבלינקה ואושוויץ. ומיעוט עד כדי מיזעור פרטים בנוגע לשואה..." היא התייחסות סובייקטיבית לחשיבות האירועים וככזו - גם לביוור מותר להתייחס סובייקטיבית, לפי חשיבות האירועים בעיניו.
פרפר צהוב (לפני שלושה שבועות)
טוביה, זה בהחלט ספר מרתק ודי מקיף.
השואה מוזכרת בספר באופן חלקי מאוד, אבל כנראה שרק לנו היא נראית כמאורע המרכזי של מלחמת העולם II . מבחינת שאר האומות, זה עניין שולי, בערך כמו שמתתייחסים לטבח הארמנים או למלחמות בין ההוטו לטוטסי, טבח ננג'ינג ועוד.
למיטב זכרוני, בספר לא מוזכרת מלחמת המודיעין. האם יש ספר מומלץ בנושא הזה ?

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ