ביקורת ספרותית על קאטרינה - נובלה-ההמשך בספר "עד שיעלה עמוד השחר" מאת אהרן אפלפלד
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 1 ביוני, 2019
ע"י Paper Jam


כמה יפה היא הכתיבה של אפלפלד. היא מביאה את סיפורה הבלתי נתפס של קאטרינה במשפטים קצרים, ישירים, שברים וקרעים של אמירות ותובנות שמשקפים איזה דיבור לא מעובד, ישר לבטן, שבו זמנית נחווה כסיפור כאוטי וכרטרוספקטיבה מרשימה.

כמו בסיפור טוב שקשור או נוגע או מתרחש על רקע השואה, הוא מבהיר לנו שזהו לא רק סיפור שואתי, ובאמת יש בו כמעט מהכל. יש בו קצת משאלת ההזדהות עם התוקפן, סטייל "החטא ועונשו" - מעין יצירה כזו שמעוררת אמפתיה ומציגה באופן מורכב את מי שלכאורה איננו אמורים להבין ללבו; ויש בו שאלה של טוב ורע, שלא מגולמת רק בחיץ בין "הם" ל"אנחנו", אלא בעיקר ברע ובטוב ששוכנים יחד בתוכנו; ויש בו שאלה-אמירה על אמונה, ועל דת, ועל הטראגיות והסכנה שהן כמעט בהכרח מנת חלקנו, באיזה "צד" שלא נהיה.

קאטרינה היא אולי הגיבורה הטראגית בה' הידיעה - ידה בקושי משגת, גם לחומרי וגם לרוחני. היא קורבן והיא מפלצת. נלקח ממנה, פשוטו כמשמעו, הכל - החל באהובה ועד לילדיה. ככל שהיא הולכת מדכי אל דכי, אנחנו כמו רוצים להתנחם באיזה ערוץ רוחני מקביל שאולי בו היא דווקא מתקדמת, אלא שהערוץ הזה עקלקל ופתלתל ומגיח לרגעים כהבזקים חטופים. היא מוצאת את מקומה אצל היהודים, אוהבת אותם ובו זמנית סולדת מהם, וכמו חייבת לאזן את הזיקה הזו בגניבה, בשנאה או בגידוף. הטוב והרע שבה, הרחום והמושחת, הנוגע והמחליא, סוערים לאורך עשורים של סיפור באופן מכמיר לב, עד לשאלה הבלתי נמנעת - האם השנאה והרוע אינם רק חלקים, אלא מגדירים את הוויתה? האם הקורבנות היא תוצר בלתי נמנע של תלאותיה, או גורלה וטבעה?

הכתיבה הנהדרת מגישה לנו את כל סלט כאבי-הבטן הזה באופן ספוג חמלה, אמיץ ומרגש, דווקא מתוך המשחק הזה בין המעובד והרומנטי לבין הגולמי והברוטלי.

נהדר.
17 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אדמה (לפני ארבעה שבועות)
יופי של סקירה Paper Jam, אי שם בשנת 1996 זה היה ספר חובה במגמת ספרות. כמו כל היצירות שהן חובה לבגרות, התוצאה היא שהתלמיד מתעב את הספר. לפני שנתיים קראתי אותו שוב והפעם הזאת מבחירה חופשית, גיליתי שהספר נהדר.
סנטו (לפני ארבעה שבועות)
הביקורת שלך יפה, תודה.
זה הטוב ביותר של אפלפלד שקראתי עד היום.
מחשבות (לפני ארבעה שבועות)
אפלפלד חובה.
Rasta (לפני ארבעה שבועות)
בדיוק לפני כמה ימים עיינתי בספר בסטימצקי ותהיתי אם לקנות או לא, לא קראתי ספרים של אפלפלד והספר הזה עניין אותי. תודה על הסקירה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ