ביקורת ספרותית על פלא מאת ר"ג' פלאסיו
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 11 ביולי, 2018
ע"י dina


היתה לי חצי שעה לפני העבודה, וחשבתי שזה יהיה נחמד לשבת על הפוך קטן בקפה השכונתי ולהמשיך לקרוא בספר שהייתי לקראת סיומו, ורק רציתי כל הזמן לחזור ולקרוא בו. אז הקפה היה מעולה, ומסביב היה את זמזום השיחות של פרלמנט הבוקר הקבוע, והכל היה נעים עד שהתחלתי (שוב ושוב) לבכות. טוב, זו לא חוכמה גדולה. אני רגשנית, וזו לא פעולה שמאוד קשה לי, אבל פה בכיתי הרבה מהתרגשות. התרגשתי מהכתיבה של הסופרת, מהתיאורים הכל כך חיים שלה.

אוגוסט (אוגי) פולמן הוא ילד בן עשר שנולד עם פגם גנטי (והספיק לעבור עשרים ושבעה ניתוחים בחייו הקצרים) מה שאומר שכל תווי פניו מעוותים. כן, אוגי הוא זה שנפל בסטטיסטיקה.אבל מה שנלקח מהחיצוניות שלו הוחזר לו כפל כפליים בפנימיות. אוגי הוא צ'ארמר לא קטן, עם טונות של קסם אישי, ומאגר בלתי נדלה של חוש הומור, וכן, אוגי יודע גם לצחוק על עצמו, ועושה את זה הרבה. אבל אי אפשר שלא להתאהב בילד המקסים הזה, וזה קורה די מהר, כבר בתחילת הספר.

הספר מלווה את אוגי במשך שנה, מהיום שהוריו מחליטים לשלוח את אוגי למסגרת בית ספרית רגילה, שכן עד אז אוגי למד במסגרת חינוך ביתי. השנה הזו היא שנה מאתגרת עבור אוגי, ומתגלה לקורא דמות של ילד אמיץ, נחוש בדעתו, שנאלץ להתמודד עם שלל תגובות מצד ילדים ומבוגרים כאחד. החל בלעג וכלה בתגובות בעתה ממראהו.

לא רק דמותו של אוגי היא בעלת נוכחות, גם הוריו ואחותו אוליביה, ואפילו הכלבה המשפחתית דייזי, עד למנהל בית הספר והחברים של אוגי. יש לה לסופרת את הטאץ' הזה בבניית דמויות עם נוכחות.

הרבה טוב יש בספר הזה, וגם אם הספר מוגדר כספר נוער הייתי ממליצה עליו לכל גיל. הקריאה בספר הזה עושה לקורא חשק להיות יותר טוב, להתקלף מציניות, לבוא יותר מרוכך לחיים. שמחתי לקרוא שהספר נבחר ע"י משרד החינוך להיכנס למצעד הספרים.לא רק שזה ספר שייכנס לליבם של הילדים, אני מקווה שהוא יתן להם עוד משהו לארגז הכלים של החיים.

הספר הזה מאוד ריגש אותי, ואסיים בציטוט מהספר שמאוד אהבתי:

"גדולה טמונה לא רק בהיות אדם חזק, אלא בשימוש הנכון בכוח. הגדול מכולם הוא זה אשר כוחו מרומם את מירב הלבבות באמצעות כוח המשיכה של לבו שלו" (עמ'309)14 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
dina (לפני 5 חודשים)
תודה גריפין!
גריפין (לפני 5 חודשים)
ביקורת יפיפייה דינה. :)
dina (לפני 5 חודשים)
תודה דריזט!
דריזט (לפני 5 חודשים)
לא יכולתי להגיד זאת אחרת, ביקורת מעולה.
dina (לפני 5 חודשים)
מחשבות, תרשה לי להתענג מצמד המילים סקירה יפה. מה שמגיע במשורה והוא לא השמדת ערך צריך להוקיר :) ותודה!
מחשבות (לפני 5 חודשים)
ספר מקסים וסקירה יפה היישר מהפינה הפרטית שלך בטרייבקה בדרום מנהטן.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ